Ranní okénko - Inflace v eurozóně ustupuje rychleji, než se čekalo
Dnes je ekonomický kalendář naplněný, a to i údaji z tuzemské ekonomiky. Po ránu dorazí z Česka index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě, odpoledne pak statistika plnění státního rozpočtu ke konci května. V obou případech jde ale o čísla, na která trh příliš nereaguje. Z eurozóny bude trh vyčkávat na výsledek květnové inflace, byť je díky již zveřejněným číslům z vybraných států jasné, že finální hodnota bude pod odhady analytiků. Zajímavá tak bude zejména jádrová inflace. Z USA přijde v odpoledních hodinách report od ADP ohledně počtu vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru. Odhadováno je zpomalení takřka na polovinu proti dubnu, výsledek nad mediánem analytiků by pak patrně trh utvrdil v očekávání červnového hiku.
Květnový PMI ve výrobě podle nás pokračoval v poklesu, kdy očekáváme, že dosáhl hodnoty 42,4 bodů po dubnových 42,8. Trh je nastavený na ještě výraznější pokles s mediánem na 41,5. Směřování hlouběji pod hranici 50 bodů nahrává obdobný vývoj v eurozóně, kde předběžný výsledek již odhalil další pokles. Rostoucím problémem v tuzemské ekonomice je oslabující poptávka.
Meziroční inflace v eurozóně po rovných 7 % v dubnu poklesla v květnu do oblasti kolem 6 %. Mediánový odhad předpokládá 6,3 %, ale po razantnějším poklesu v Německu, Francii a Španělsku je pravděpodobné, že výsledek bude níže. Pokles by měla ukázat i jádrová inflace, která v dubnu dosahovala 5,6 %.
Pohled zpět:
Inflace v Německu překvapila a meziročně namísto očekávaných 6,7 % dosáhla 6,3 % (metodikou Eurostatu). V dubnu dosahovala 7,6 %. Již při zveřejnění prvních výsledků z jednotlivých spolkových zemí se tak vydaly níže výnosy u kratších německých dluhopisů a například u dvouletého bondu poklesl výnos od začátku týdne o více jak 20bb na 2,7 %. Výhled na možnou uvolněnější měnovou politiku ECB vedl zároveň k dalšímu oslabení eura vůči dolaru, které je nyní pod hranicí 1,07 EUR/USD.
Americký akciový trh včera pod tíhou prvních dat z trhu práce (JOLTS) klesal, když statistika ukázala větší množství volných pracovních míst, než se očekávalo. To zvyšuje pravděpodobnost červnového hiku, kterou aktuálně trh vidí poblíž 70 %. Index S&P 500 tak ztratil 0,6 %. Německý DAX ztrácel výrazněji, kdy během včerejšího dne odepsal přes 1,5 %, pražská burza ztratila zhruba 0,2 %. Nedařilo se ani koruně, která během dne proti euru zaostávala, v odpoledních hodinách se ale ztráty podařilo smazat, a dále se tak drží u 23,7 EUR/CZK.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?