30 let po rozvodu: Obchodní výměna mezi Českem a Slovenskem je stále velmi intenzivní.
Letos si připomínáme 30 let od rozdělení Československa a vzniku samostatné České republiky. Pro zahraniční obchod Česka i Slovenska to znamenalo také vytvoření nového obchodního partnera, a tím také otevření nových vývozních příležitostí a dovozních potřeb.
Obchodní bilance je stále kladná
Obchodní vazby mezi oběma zeměmi byly silnější zejména v počátečních letech po rozdělení. Postupně se jak Česko, tak i Slovensko začaly orientovat i na jiné partnery a během prvních pěti let docházelo k výraznějšímu snižování podílu vzájemné česko-slovenské obchodní výměny na celkovém zahraničním obchodu. Po vstupu obou zemí do Evropské unie se situace ustálila, a již několik let tvoří vývoz na Slovensko 9 až 10 % celkového exportu z Česka. Podíl Slovenska na celkovém dovozu se drží na úrovni kolem 5 %.
Z hlediska vývozu zboží si Slovensko dlouhodobě udržuje postavení našeho druhého největšího obchodního partnera. Prvenství mezi zeměmi, do nichž míří český export, stále patří Německu. V průběhu let se však změnil podíl vývozu na Slovensko na celkovém českém exportu, a to z 19,7 % (ve finančním vyjádření 83,2 mld. Kč) v roce 1993 na 10,1 % (ve finančním vyjádření 445,1 mld. Kč) v roce 2022. Hodnota celkového vývozu zboží z České republiky je dnes oproti roku 1993 přibližně desetinásobná.
Struktura vývozu zboží z Česka na Slovensko (%)
Na rozdíl od poměrně stabilní situace na straně vývozu, došlo na dovozní straně během 30 let k větším změnám. Slovensko o svou pomyslnou stříbrnou příčku z roku 1993 přišlo, a postupně se propadalo až na místo páté. Jeho podíl na celkovém dovozu zboží do České republiky se snížil z počátečních 15,9 % na současných 4,9 %. V peněžním vyjádření ovšem došlo k více než trojnásobnému navýšení ze 67,7 mld. Kč na 224,6 mld. Kč.
Po celou dobu od rozdělení si s naším východním sousedem udržujeme kladnou obchodní bilanci. Za uplynulých třicet let se její přebytek navýšil čtrnáctinásobně, z původních 15,5 mld. Kč na 220,5 mld. Kč.
Struktura dovozu zboží ze Slovenska do Česka (%)
Nejčastěji prodáváme a kupujeme stroje a dopravní prostředky
Ve zbožové struktuře českého vývozu na Slovensko dominují i po třiceti letech stroje a dopravní prostředky. Jejich podíl se dokonce zvýšil z jedné čtvrtiny v roce 1993 na současnou třetinu. V absolutním vyjádření to znamená nárůst z 22,0 mld. Kč na 147,8 mld. Kč. Druhé místo patří minerálním palivům a mazivům se 17 %, oproti 10 % v roce 1993. Třetí nejdůležitější skupinou jsou pak tržní výrobky tříděné hlavně podle materiálu.
Stroje a dopravní prostředky tvoří hlavní komoditní skupinu i na straně dovozu ze Slovenska. Zaujímají stejně jako u vývozu 33 %, a jejich podíl se za tři dekády zvýšil o 8 procentních bodů, v hodnotovém vyjádření z 16, 9 mld. Kč na 74,3 mld. Kč. U tržních výrobků tříděných podle materiálu došlo naopak k poklesu podílu z 34 % na 27 %. Třetí místo zaujímají stabilně chemikálie a příbuzné výrobky, v jejichž případě klesl podíl na celkovém dovozu ze Slovenska z počátečních 14 % na dnešních 11 %.
Významnou úlohu ve vzájemné obchodní výměně hrají po celou dobu samostatné existence obou zemí motorová vozidla a jejich díly. V kategorii osobních automobilů bylo od nás na Slovensko za třicet let vyvezeno více než 918 600 vozidel, zatímco ze Slovenska k nám jich putovalo téměř 193 400. Slovensko bylo rovněž vždy jedním z největších dovozců českého piva. Nejvíce piva putovalo z Česka na Slovensko v roce 2022, a Slovensko tak postoupilo na první příčku v žebříčku exportu piva dle jednotlivých zemí, a odsunulo na druhé místo dosavadního lídra Německo. Od počátku vzájemného obchodování se Slovenskem zůstává stálicí také vývoz a dovoz léčiv, mezi tradičně dováženými komoditami ze Slovenska si přední místa udržují i válcované výrobky ze železa. Svou pozici naopak z českých exportních artiklů ztratily černé a hnědé uhlí, klenotnické výrobky či některé druhy cukrovinek, na straně dovozu pak cihly a tvárnice či příze s vysokou houževnatostí. Nově na seznam častěji vyváženého zboží přibyly např. telefonní přístroje včetně mobilních.
Zahraniční obchod mezi Českem a Slovenskem s osobními automobily (ks)
Článek si můžete přečíst v květnovém vydání časopisu Statistika&My.
Více informací na www.czso.cz
Poslední zprávy z rubriky Stát:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Slevy na dani 2023, 2022: na poplatníka lze odečíst 30.840 Kč, na manželku/manžela 24.840 Kč
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory