Farmaceutický a chemický průmysl ve Švýcarsku – příležitost pro české firmy
Farmaceutický a chemický průmysl ve Švýcarsku – příležitost pro české firmy
30.05.2023 / 15:52 | Aktualizováno: 30.05.2023 / 16:20
V jednom týdnu, v jednom švýcarském městě se postupně prezentovalo dohromady čtrnáct českých firem. V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED organizovalo Velvyslanectví ČR v Bernu 22. května 2023 odbornou konferenci s názvem Digital Health Innovation Conference 2023. Pro propagaci českých technologických firem a startupů z oblasti zdravotnictví se samozřejmě nejlépe hodí hlavní město farmacie Basilej a tamní sídlo největší farmaceutické firmy na světě NOVARTIS. Jen o dva dny později se ve stejném městě konal evropský chemický veletrh Chemspec 2023, kde se v oficiálním českém stánku prezentovalo osm významných českých chemických společností.
Švýcarský farmaceutický a chemický průmysl
Švýcarský chemický průmysl, který je úzce provázaný s farmaceutickým průmyslem, patří k nejdůležitějším odvětvím švýcarského hospodářství. Každoročně představuje přibližně polovinu objemu švýcarského vývozu a podílí se zhruba 5 % na celkovém HDP. V odvětví působí přibližně 1 000 společností, z nichž tři patří k největším na světě. Jsou to farmaceutické společnosti NOVARTIS, Roche a chemický koncern Clariant AG.
Každoročně přiváží švýcarský chemický průmysl výrobky v celkové hodnotě kolem 13 mld. CHF. Největší podíl na tomto dovozu mají výrobky chemického a farmaceutického průmyslu. Nejdůležitějším obchodním partnerem Švýcarska jsou členské země EU, odkud se dováží asi tři čtvrtiny celkového objemu.
Digitalizace švýcarského zdravotnictví
Pozice Švýcarska v oblasti digitalizace systému zdravotnictví v mezinárodním měřítku je někde v polovině žebříčku. Ve švýcarském systému zdravotní péče se stále ještě používá příliš mnoho papíru. I ve vnitrostátním srovnání je úroveň digitalizace zdravotnictví oproti ostatním odvětvím podprůměrná. Kromě teprve se rozvíjející elektronické komunikace mezi poskytovateli zdravotní péče jsou i nadále rezervy v zavádění digitálních zdravotních služeb, jako např. elektronické dokumentace pacienta, telemedicíny nebo e-receptů.
Ve Švýcarsku právě proto v poslední době vznikla nebo sem přesunula své vedení řada technologických a biotechnologických firem a startupů se zaměřením na digitalizaci, e-zdravotnictví, umělou inteligenci, genetické terapie a biotechnologie – vnímají právě zde ohromné příležitosti do budoucna. To dává šanci i zahraničním, resp. českým společnostem, vědcům a expertům se zkušenostmi v této oblasti.
Naše velvyslanectví vnímá tento trend, přinášející nové příležitosti, a proto strategie projektů ekonomické diplomacie počítá s dlouhodobou podporou právě v odvětví vědy a výzkumu, a to včetně digitalizace v oblasti farmaceutického a chemického průmyslu. Česko má v tomto směru rozhodně co nabídnout.
„Český“ týden v Basileji
Důkazem jsou právě dva květnové projekty - Digital Health Innovation Conference 2023 a oficiální český stánek na evropském veletrhu Chemspec 2023.
Na první akci, tedy konferenci pořádané Velvyslanectvím ČR v Bernu pod záštitou Ministerstva zahraničí ČR, se prezentovaly české firmy iDevBand, Carebot, MamaAI, ProID Monet+, iBridge a Dataclair.ai společnosti O2 Czech Republic. České firmy tak měly vynikající příležitost prezentovat svá řešení před zhruba padesátičlenným odborným publikem formou přednášek a následné diskuze.
Např. Matěj Misař z firmy Carebot řekl: „Zabýváme se vývojem a záváděním umělé inteligence v diagnostice u různých obrazových vyšetření (RTG, CT, MMG). Pomáháme lékařům být přesnější a rychlejší. Být na konferenci v srdci farmaceutického průmyslu je pro nás mimořádně důležité. V publiku byli nejen zástupci farmaceutických společností, ale i investoři, kteří nás již nějakou dobu sledují. Do Basileje se určitě znovu vrátíme. Děkujeme za příležitost prezentovat tato řešení a za mimořádnou spolupráci a excelentní přístup českého zastoupení ve Švýcarsku“. Na konferenci vystoupili krom zástupců českých firem také švýcarští experti Wolgang Schleifer za Novartis, Rok Zaloznik za Swiss AI Association a za firmu Immunai Jana Šponarová. Rádi bychom konferenci uspořádali i příští rok, ostatně, máme již za českou stranu přislíbenou expertní přednášku od ředitele UOCHAB v Praze, prof. Jana Konvalinky.
V rámci evropského putovního veletrhu Chemspec 2023, pro který pořadatelé pro letošní rok vybrali město Basilej, se konala též oficiální česká účast pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. V českém stánku se vedle Asociace chemického průmyslu ČR, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a agentury CzechInvest prezentovaly firmy Draslovka, Cayman pharma, Penta, Regartis, Santiago, VUOS, BorsodChem a COC. Kryštof Šigut z firmy Santiago uvedl: „Naše účast na veletrhu v Basileji potvrdila naši schopnost konkurovat na mezinárodní úrovni a představit vysokou kvalitu našich služeb. Jsme pyšní na to, že můžeme reprezentovat Českou republiku jako centrum inovací a výzkumu v oblasti farmacie a chemie. Těší nás, že jsme získali uznání od klíčových hráčů průmyslu a vytvořili si solidní základ pro budoucí spolupráci a rozšíření našeho podnikání."
Pro českou moderní ekonomickou diplomacii byla přítomnost našich firem na těchto akcích ve Švýcarsku významná především z důvodu prezentace Česka jako seriózního a kvalitního obchodního partnera, se kterým se musí počítat a stojí za to spolupracovat. Švýcarsko je mimořádně kvalitní a náročný trh, na kterém se prosadí jen ti nejlepší. Pevně věříme, že to budou i moderní a špičkové české firmy z jednoho z klíčových odvětví budoucnosti, které se tu nedávno skvělým způsobem prezentovaly.
Zdeněk Eliáš, ekonomický specialista, Velvyslanectví České republiky v Bernu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?