Ranní okénko - PMI naznačují, že nůžky mezi výrobou a službami se dále rozevírají
I dnešní den patří z pohledu ekonomických dat spíše předstihovým ukazatelům a ráno tak již odstartoval Český statistický úřad se svým konjukturálním průzkumem. V posledních měsících docházelo k růstu spotřebitelské nálady a navzdory mj. výsledkům PMI rostl optimismus i ve výrobě. V květnu ovšem přišla pauza a jak spotřebitelská tak podnikatelská nálada poklesla. Nejsilnější pokles nálady nastal v odvětví průmyslu. Za necelou hodinu dorazí z Německa Ifo index, kdy složka budoucích očekávání je ostře sledována ve vztahu k dalšímu ekonomickému růstu. Z USA významnější ekonomická data nepřijdou, zajímavé ale budou večer zveřejněné zápisky z posledního zasedání Fedu. Ty ukážou, jak velká shoda panovala na názoru, že květnový hike byl v současném cyklu utahování sazeb již poslední.
Německý Ifo index by měl ukázat pokles v obou svých složkách, a tedy jak u hodnocení aktuální situace (95,0 -> 94,7), tak u více sledované složky budoucích očekávání (92,2 -> 91,6). Směr ostatně naznačil již v minulém týdnu index ZEW, který také klesal na obou frontách. Zatímco hrozba ze strany nedostatku energií je německými firmami hodnocena jako nižší, výroba dále zaostává a negativně na firmy dopadá i rychlý růst úrokových sazeb. To ostatně reflektuje i slabý ekonomický vývoj Německa, které se v prvním kvartále stagnací těsně vyhnulo technické recesi, zítřejší revize výsledku ale může tuto skutečnost ještě pozměnit.
U indexů nákupních manažerů (PMI) nedošlo k přivření nůžek mezi sektorem výroby a služeb, a naopak ve většině sledovaných zemí se mezera ještě zvětšila. Výsledek výroby v eurozóně stáhnulo níže zejména Německo, kde došlo k propadu indexu na nejnižší úroveň za poslední 3 roky. Index tak signalizuje sílící pokles u výrobních firem, který sebou přináší i protiinflační impuls, jelikož firmy mají menší prostor pro zvyšování cen a v některých zemích hlásí po dlouhé době pokles cen finálních produktů. Ve službách je situace zcela opačná, kdy index se nachází vysoko v oblasti expanze a firmy zde naopak hlásí silnou „pricing power“, kdy jim vysoká poptávka umožňuje dále zvyšovat ceny. To je špatná zpráva zejména pro ECB, která by v reakci na tento vývoj měla pokračovat letním zvyšováním sazeb.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz