Ranní okénko - V eurozóně by mělo docházet k přivírání nůžek mezi výrobou a službami
Dnešní nejzajímavější ekonomickou událost představují zveřejnění indexů nákupních manažerů (PMI) z hlavních ekonomik eurozóny, v odpoledních hodinách pak dorazí obdobný ukazatel i ze Spojených států. U eurozóny je trhem očekáváno mírné přivírání nůžek mezi sektorem výroby a služeb, kdy index hlásí jasný nepoměr. U výroby se PMI nachází relativně hluboko pod 50 body, což je hranice oddělující pokles výroby od expanze. Například v Německu dubnový index pro výrobu poklesl až na hodnotu 44,5 bodu, což představuje nejnižší úroveň od jara 2020. Jako čím dál tím větší problém se ukazuje klesající poptávka, která postupně ochabuje i celkovou výrobu. Ta doposavad těžila z dokončování rozpracovaných zakázek. U služeb se index naopak nachází vysoko nad 50 body, značící expanzi sektoru. Otázkou je, nakolik se v nejbližších měsících začne projevovat mj. negativní dopad vyšších úrokových sazeb nastavených ECB. V USA je od PMI očekávaný obdobný posun – o něco výše u výroby, o něco níže u služeb.
Ze Spojených států dorazí odpoledne ještě statistika nových prodaných domů. Ta podléhá větší volatilitě, od dubnových dat je ale očekáván pokles, meziměsíčně zhruba o 2,5 %. V posledních měsících měla statistika navzdory odhadům trhu tendenci spíše růst a v březnu se proti minimu z července 2022 prodalo zhruba o 25 % domů více. Výraznější pokles lze naopak sledovat u prodávaných starších nemovitostí.
Pohled zpět:
Spotřebitelská důvěra v eurozóně se proti dubnu takřka nezměnila a index rostl o nejmenších možných 0,1 bodu. I přes stagnaci to ale znamená, že spotřebitelská důvěra je nejvyšší za posledních 15 měsíců. To může v důsledku přibržďovat ústup inflace a nutit Evropskou centrální banku k dalšímu zvyšování sazeb.
Pondělní absence ekonomických zpráv a informací o dalším posunu v otázce dluhového stropu vedla k tomu, že americký akciový trh hledal směr a index S&P 500 uzavřel beze změny. Volatilita v posledních týdnech tak zůstává spíše nízká s minimem dní, kdy by byla zaznamenána změna o 1 % jedním či druhým směrem. Německý Dax mírně ztrácel a odepsal zhruba 0,3 %. Pražská burza po dopoledních technických potížích otevřela se zpožděním, ani zde ale k výraznějším změnám nedošlo a index PX si připsal 0,2 %.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?