mpo.cz (MPO)
Evropská unie  |  16.05.2023 16:34:15

Ministr Síkela na jednání projaderných ministrů: Budoucnost evropské energetiky se bez jádra neobejde


„Budoucnost evropské energetiky se bez jádra neobejde. A jaderná energie se zase neobejde bez rovnocenných podmínek pro svůj rozvoj jako mají ostatní nízkouhlíkové zdroje. Jádro má v tomto směru obrovský potenciál, věříme, že se kapacita v Evropě může navýšit až na 150 GW,“ říká ministr Síkela a dodává: „Naše jaderná aliance je s nadsázkou hnutím za ukončení diskriminace jádra v Evropě. Proto jsme zde probírali, jak a proč by měla Evropská unie podporovat jaderný průmysl. Pokud chceme opravdovou jadernou renesanci, musíme dát investorům pozitivní signál, že se EU novým jaderným zdrojům nebrání a umí jasně nastavit investiční podmínky, zejména pravidla veřejné podpory a financování.“ Česká republika je aktivním členem skupiny států, které v Evropě prosazují zrovnoprávnění jaderné energie, mj. za českého předsednictví v Radě EU jsme aktivity této skupiny koordinovali. Dalšími státy, jejichž ministři se zúčastnili pařížské schůzky, jsou Belgie, Bulharsko, Nizozemsko, Chorvatsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Česká republika, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Švédsko, Slovensko a nově se jako pozorovatelé účastní také Itálie. Na jednání byl rovněž pozván zástupce Velké Británie.

Český ministr Jozef Síkela předsedal první části tohoto jednání, která se zaměřila na dosažení „odolného a nezávislého evropského hodnotového řetězce“ pro jadernou energii. Ministři jednali o tom, jak současné evropské inciativy zohledňují přínos jaderné energie jako nefosilního nízkouhlíkového zdroje, a jak podpořit rozvoj investic do nových jaderných zdrojů. Po potvrzení kritérií pro jadernou energii jako součásti taxonomie udržitelných financí z července 2021, se nyní jedná o zařazení jaderné energie do Aktu o klimaticky neutrálním průmyslu. V druhé části se zabývali otázkou připravenosti průmyslu a možnostech koordinace v oblastech dovedností, financování a inovací.

„Je potřeba, aby investice do nových jaderných projektů byly uznávány jako udržitelné a měly tak rovnocenné podmínky. Také jaderný vodík by měl mít stejné podmínky jako vodík z jiných nízkouhlíkových zdrojů. Jádro má velký potenciál také v oblasti teplárenství, kdy může pomoci s nahrazováním uhlí. Také v tomto ohledu je třeba nastavit rovné podmínky,“ říkáministrSíkelaa dodává: „Oceňujeme krok Evropské komise k zahájení jaderných kulatých stolů, protože jaderná energie není pouze o výrobě elektřiny, ale také o aplikacích v medicíně, průmyslu nebo zemědělství. Nejde jen o nové projekty, ale také o zajištění investic, které umožní dlouhodobý provoz stávajících bloků.“

Ministři na jednání přijali také společnou deklaraci, která potvrzuje zájem o evropskou spolupráci v jaderné energii a zdůrazňuje její přínos v energetice i hospodářství po boku obnovitelných zdrojů při zajištění cílů bezpečné, udržitelné a dostupné energie. Deklarace hovoří až o 45 nových jaderných reaktorech v Evropě s pozitivním dopadem na HDP téměř 100 mld. EUR a zajištění až 450 tisíc pracovních míst. Neméně důležitým bodem je dosažení nezávislosti evropského jaderného průmyslu na ruských dodavatelích. Ministři v deklaraci apelují na Evropskou komisi, aby zahrnula jadernou energii do strategických dokumentů Evropské unie a jsou připraveni s ní na tomto cíli aktivně spolupracovat.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688