Hospodářský růst eurozóny za první kvartál bude potvrzen (Ranní zpráva z finančního trhu)
Minimální, ale přesto pozitivní růst ekonomiky eurozóny ve výši 0,1 % mezičtvrtletně dnes bude potvrzen. Výrazně vyšší dynamiku podle tržního konsensu zaznamenalo Polsko, naopak v Maďarsku HDP během prvních tří měsíců letošního roku celkem významně spadl. Německý ZEW index za květem ukáže na nutnost korigovat výraznější optimismus ohledně budoucího vývoje. Odpolední americká data maloobchodních tržeb za duben napraví březnové zklamání.
Americké dubnové tržby v maloobchodě napraví březnové zklamání
Finanční trhy vstupují do dnešního dne opatrně se slabými čínskými daty v zádech. V průběhu dnešní noci zveřejněná data zklamala a ukázala na slabý vstup do druhého čtvrtletí. Dubnová čísla z průmyslu, maloobchodu i ta o investiční aktivitě nepotvrdila pozitivní dopad plynoucí z otevření čínské ekonomiky po ukončení politiky nulové tolerance vůči covidu. To je varováním pro celou globální ekonomiku. Na to může ukázat dnešní německý ZEW index, kde se také obáváme zklamání. Ostatní zveřejňovaná data by měla být naopak povzbudivá a ve finále podpořit náladu na trhu. Z té by pak mohlo euro vůči dolaru profitovat.
Zpřesněný odhad HDP eurozóny by měl potvrdit nepatrný růst v Q1 23 o 0,1 % q/q. Pozitivně k tomu podle nás opět přispěl čistý vývoz (+0,2 pb), byť výrazně méně oproti Q4 22 (+1,0 pb), a také investice (+0,1 pb). Naopak spotřeba domácností zřejmě mezičtvrtletně nadále klesala (-0,1 %). Druhé čtvrtletí by však podle nás mělo přinést již výraznější růst HDP o 0,4 % q/q a odrážet tak přetrvávající převis poptávky nad nabídkou v eurozóně v prostředí odeznívající inflace, vysoké ziskovosti firem a s tím spojenou robustní pozicí v nastavování cen, napjatého trhu práce a stále vysokého objemu úspor domácností.
Americké maloobchodní tržby podle nás v dubnu poměrně výrazně vzrostly o 0,9 % m/m, resp. 0,7 % bez prodejů aut. Dle informací od automobilových producentů prodeje aut v dubnu celkem výrazně vzrostly. Utrácení amerických domácností v maloobchodě se v reálném vyjádření pomalu vrací k předpandemickému trendu poté, co se po pandemii pohybovalo nad tímto dlouhodobým trendem, a to i přes výraznou erozi kupní síly vlivem vysoké inflace. K růstu průmyslové produkce v dubnu o 0,2 % m/m podle nás výrazně přispěla výroba aut.
Pokud se pozitivní nálada a podpora eura na globálním trhu potvrdí, mělo by to vytvářet podporu i středoevropským měnám. Ty se ale dočkají i významných domácích informací v podobě HDP za první čtvrtletí. Zatímco u Maďarska se obáváme potvrzení recese, v Polsku by měla tamní ekonomika vykázat solidní dynamiku.
Propad evropské průmyslové produkce trhy nezamával
Obchodování na globálním devizovém trhu bylo včera klidné, euro vůči dolaru lehce posilovalo směrem k 1,088 USD/EUR. V souladu s naším očekáváním průmyslová produkce eurozóny vykázala za březen meziměsíční propad o 4,1 %. I když byl výsledek výrazně pod tržním konsensem (-2,8 % m/m), ten plně nereflektoval již zveřejněná národní data. Takže ve skutečnosti se o žádný šok nejednalo, což potvrdila minimální tržní reakce. Překvapivá byla vlažná reakce na americký Empire Manufacturing index, který výrazně zklamal. Na druhou stranu se jedná o velmi volatilní ukazatel.
Relativně klidné obchodování bylo patrné i v regionu. Zlotý i forint včera lehce posilovaly, zatímco již tak silná koruna spíše stagnovala, když oscilovala kolem 23,60 CZK/EUR. Z míry ji nevyvedl ani guvernér A. Michl. Ten na univerzitním vystoupení zopakoval to, co padlo po posledním zasedání bankovní rady – spekulace na snížení sazeb v Q3 23 jsou podle něj předčasné, na nadcházejícím (červnovém) zasedání bude opět debata, zda zůstanou sazby nezměněné, či se zvýší. Viceguvernérka E. Zamrazilová pak uvedla, že nevidí známky akutního rizika mzdově-inflační spirály.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
Benzín a nafta 27.12.2024
Natural 95 35.72 Kč | Nafta 34.86 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory