Ekonomická prognóza Evropské komise pro jaro 2023 - zlepšení výhledu růstu HDP, u inflace přetrvávají obavy
Evropská komise dnes zveřejnila svou tradiční jarní ekonomickou prognózu, jež pokrývá předpokládaný hospodářský vývoj napříč Evropskou unií.
Pro EU jako celek a též pro eurozónu byl zlepšen výhled růstu HDP pro letošní i příští rok, přičemž příznivě by se měly na hospodářském růstu Evropy projevit levnější energie.
Obavy však zůstávají na straně vývoje inflace, konkrétně v důsledku vývoje jádrové inflace, jež v letošním prvním čtvrtletí v řadě zemí dále rostla a v případě eurozóny jako celku se tak jádrová inflace v letošních prvních měsících zvýšila.
Evropská komise zveřejnila svou jarní prognózu vývoje ekonomiky.
Samotný název celého dokumentu konstatuje, že se výhled ekonomiky zlepšil, nicméně některé těžké výzvy i nadále přetrvávají.
Vedle přetrvávajících cenových tlaků v podobě jádrové inflace, jež mohou mít nepříznivý dopad na kupní sílu domácností, patří na seznam rizik také nedávné otřesy v bankovních sektorech některých zemí, jež mohou vést ke zpřísnění podmínek pro poskytování bankovních úvěrů.
Uvolněná rozpočtová politika může posílit inflační tlaky a ovlivňovat měnovou politiku ve směru dalšího zpřísnění měnové politiky či udržování stávajících přísnějších měnových podmínek po delší dobu.
V porovnání s dílčí zimní prognózou, jež byla prezentována letos v únoru, byl výhled růstu HDP Evropské unie jako celku pro letošní rok zvýšen z původních 0,8 % na aktuální prognózu na úrovni 1,0 %.
Pro rok 2024 čerstvá prognóza očekává růstu HDP Evropské unie na úrovni 1,7 %, zatímco zimní prognóza z letošního února počítala s růstem HDP na úrovni 1,6 %.
V případě eurozóny byl výhled růstu HDP pro letošní rok navýšen z 0,9 % na 1,1 %, pro rok 2024 byla prognóza růstu navýšena z 1,5 % na 1,6 %.
Vnímáme riziko, že skutečný růst HDP eurozóny bude slabší: letos i příští rok pod úrovní 1 %, přičemž brzdou by mělo být zpřísnění úvěrových podmínek ze strany bank.
Pro českou ekonomiku předpovídá prognóza Evropské komise realistický růst HDP, respektive aktualizovaný pohled je dokonce spíše opatrný.
V případě české ekonomiky byl výhled růstu HDP pro letošní rok nepatrně zvýšen: na 0,2 % poté, co únorová prognóza Evropské komise počítala s růstem 0,1 %.
Náš odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok aktuálně činí 0,4 %.
Pro rok 2024 počítá Evropská komise s růstem české ekonomiky na úrovni 2,6 %, náš odhad růstu HDP pro příští rok činí 2,8 %.
V celoročním vyjádření bude brzdou výkonu české ekonomiky letos opět spotřeba domácností.
Investiční výdaje a spotřeba vlády by ale měly táhnout výkon HDP České republiky nahoru a totéž by mělo platit o zahraničním obchodu
V roce 2024 již spotřeba domácností měla růst a měla by hrát roli hlavního tahouna růstu české ekonomiky jako celku s tím, jak pokles inflace a solidní růst průměrné nominální mzdy povedou k růstu reálných příjmů domácností.
Evropská komise sdílí předpoklad, že inflace v české ekonomice bude v průběhu letošního roku klesat a tento trend se dále prohloubí v roce 2024.
Evropská komise pro letošek očekává inflaci v české ekonomice na úrovni 11,9 % a v roce 2024 by měla inflace činit 3,4 %.
Zmíněné údaje jsou ovšem počítány skrze harmonizovaný index spotřebitelských cen, tedy metodikou Eurostatu, jež se odlišuje od metodiky Českého statistického úřadu.
„Národní inflace“, tak jak ji měří ČSÚ, může být poměrně viditelně nižší, než co vykazuje metodika Eurostatu: metodika Eurostatu totiž nezahrnuje imputované nájemné, a to nyní v případě metodiky ČSÚ působí coby faktor, jenž tlačí českou inflaci dolů.
Náš odhad průměrné inflace v české ekonomice dle metodiky ČSÚ činí pro letošní rok 10,4 %, prognóza ČNB z počátku května viděla průměrnou celoroční inflaci na úrovni 11,2 %.
V roce 2024 by ale již inflace měla klesnout do oblasti dvouprocentního inflačního cíle: náš odhad celoroční průměrné inflace pro rok 2024 činí 2,3 %, nedávno zveřejněná prognóza z dílny ČNB předpokládá inflaci na úrovni 2,1 %.
Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Vodafone tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů Vodafone
- O2 tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů O2
- Nejlevnější tarify 2023 - srovnání tarifů operátorů
- Neomezený tarif 2023 - nejlevnější neomezené tarify
- T-Mobile tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů T-Mobile
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Kalkulačka OSVČ 2024 (za rok 2023) - výpočet daně, sociálního a zdravotního pojištění
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Mobilní operátoři 2023 - přehled operátorů v ČR a jejich tarifů.
- Penzijní spoření státní příspěvek 2023 - kalkulačka
- Penzijní spoření 2023
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?