Tuzemská inflace překvapila meziměsíčním poklesem (Komentář)
Dubnový vývoj tuzemských spotřebitelských cen překvapil výrazně směrem dolů, když ceny meziměsíčně klesly o 0,2 %, zatímco konsensus trhu předpokládal růst o 0,4 %. Meziroční inflace s přispěním vysoké srovnávací základny tak pokračovala ve svižném poklesu a v dubnu zpomalila na 12,7 % z březnových 15,0 %. K meziměsíčnímu snížení výrazně přispělo zlevnění potravin (o 1,6 % m/m). Nicméně ke zpomalení výrazněji přispěla tentokrát i jádrová složka, když její meziroční růst zpomalil z březnových 11,5 % na 10,0 % v dubnu. Více jsme psali zde: https://bit.ly/CPI_Apr23_CZ.
Další vysoce sledovanou událostí bylo u nás zveřejnění vládního konsolidačního balíčku. Opatření by měla podle vlády vést ke snížení deficitu na příští rok o 94 mld. CZK. Konzistentně s prognózou Ministerstva financí (MF) by to znamenalo poměrně výrazné snížení deficitu na 1,8 % HDP z letošních odhadovaných 3,5 %. Naše očekávání ohledně letošního překročení hranice 300 mld. CZK (schválený plán MF počítá s deficitem 295 mld. CZK) implikuje v souladu s naší dubnovou prognózou lehce horší výsledek ve výši 3,9 % HDP. Vzhledem k absenci výraznější konsolidace veřejných financí v nové prognóze ČNB, tato opatření zřejmě představují protiinflační faktor vůči prognóze centrální banky, byť většina bankovní rady naopak akcentuje proinflační rizika uvolněné fiskální politiky. Detailněji jsme se hospodaření vlády věnovali v komentáři k dubnové bilanci státního rozpočtu, k dispozici je zde https://bit.ly/3Volisl, či v posledních Ekonomických výhledech (https://bit.ly/CEO_2Q23_CZ).
Ceny průmyslových výrobců v USA potvrdily pokračující dezinflační trend ve výrobní sféře, když jejich meziroční růst v dubnu zpomalil na 2,3 % (vs konsensus 2,5 %) z březnových 2,7 %. Týdenní statistika o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti zase překvapila směrem nahoru, když vzrostla na nejvyšší úroveň od října 2021 (264 tis. vs konsensus 245 tis.). Dezinflační trend a mírné známky ochlazování trhu práce opět zvýšily sázky finančního trhu na tempo snižování sazeb Fedu. V úhrnu do konce roku již čekají pokles klíčové sazby o zhruba 84 bb (+18 bb za poslední dva dny).
Americká data přiživila tendenci posilujícího dolaru, který se již od rána vůči euru pohybuje na silnějších úrovních (o 0,6 %). Překvapivě výraznější pokles tuzemské inflace dnes výrazně posílil sázky na tempo snižování úrokových sazeb ČNB, v úhrnu je již očekáván pokles o zhruba 125 bb v horizontu devíti měsíců (+23 bb během dneška). To příliš neprospělo české koruně, která vůči euru ztratila 0,3 %. Ostatní středoevropské měny dnes také ztrácely, maďarský forint a polský zlotý oslabily o zhruba 0,5 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?