Rychlý pokles meziroční inflace pokračuje (Komentář)
Česká inflace v dubnu klesla na 12,7 % y/y z březnových 15,0 %, což bylo více, než se čekalo. Tržní konsensus činil 13,3 % y/y, zatímco naše prognóza očekávala snížení na 13,1 %. ČNB předpovídala 13,2 % y/y. Na pokračující pokles meziroční inflace nadále významně působila vyšší srovnávací základna. To se týkalo všech složek inflace s výjimkou cen pohonných hmot, u kterých došlo ke zmírnění meziročního zlevnění z -19 % na stále výrazných -16,8 %.
Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny v dubnu nižší v průměru o 0,2 %, v březnu přitom rostly o 0,1 % m/m. Konsensus naproti tomu pro duben očekával růst cen o 0,4 % m/m, naše prognóza pak počítala s +0,2 %. Na nižší než námi očekávanou dynamiku spotřebitelských cen působilo zlevnění potravin. Jejich ceny se meziměsíčně snížily v průměru o 1,6 %, zatímco u alkoholických nápojů a tabákových výrobků klesly o 0,9 %. My jsme přitom pro tuto celou skupinu počítali s meziměsíční stagnací cen. V potravinách se tak s velkým zpožděním pravděpodobně začínají promítat nižší ceny agrárních komodit, energií a pohonných hmot. Ceny pohonných hmot byly rovněž meziměsíčně nižší. V dubnu klesly o 0,7 % m/m, což bylo v souladu s naší prognózou. Nad naší prognózou se naopak nacházel vývoj regulovaných cen. Jejich meziměsíční růst zrychlil z březnových 0,1 % na 0,5 % v dubnu. My jsme přitom počítali s mírným poklesem (o 0,5 %), když jsme očekávali, že ve spotřebitelských cenách elektřiny a plynu se již více projeví výrazný pokles cen energií na velkoobchodních trzích. Z našich předběžných výpočtů následně vyplývá, že jádrová inflace byla v dubnu oproti naší prognóze nižší. Očekávali jsme pokles z březnových 11,5 % na 10,4 % y/y v dubnu.
Pokles meziroční inflace by měl vlivem vyšší statistické základy pokračovat i v nejbližších měsících. Kolem poloviny letošního roku by se měla inflace pohybovat poblíž 10 % y/y a ve druhé půlce roku setrvat mírně pod touto úrovní. Za celý letošní rok podle naší prognózy inflace dosáhne 11,8 % a příští rok klesne v průměru na 2 %. K dosažení cíle centrální banky by v příštím roce mělo podle nás pomoci hlavně výrazné zlevnění cen energií pro konečné spotřebitele. Naše prognóza předpokládá, že spotřebitelská cena elektřiny a plynu v lednu příštího roku meziročně klesne o zhruba třetinu.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?