Obrat ve výnosech vládních dluhopisů? Co by na to řekly akcie?
Jedním z vážných kandidátů na celosvětově nejdůležitější cenu na finančních trzích by podle mne byly výnosy desetiletých vládních dluhopisů v USA. Je to patrné i z toho, jak často se hovoří o jejich vlivu na jiná aktiva, zatímco v opačném směru mnoho úvah neslyšíme. Platí to i o akciích a dolaru. Co na straně zmíněných výnosů předpovídá Goldman Sachs a jaký by to mohlo mít dopad na akciový trh?
Výnosy vládních dluhopisů v USA do značné míry odráží ekonomický výhled. S tím, že boom a vyšší inflační tlaky snižují atraktivitu obligací, ceny pak klesají a výnosy rostou. Naopak útlum atraktivitu zvyšuje, spolu s ní ceny rostou a výnosy klesají*. Následující graf ukazuje vývoj výnosů desetiletých vládních dluhopisů a predikce Goldman Sachs. Vysoký nominální růst americké ekonomiky pomohl výnosům k jejich růstu z mimořádně nízkých 1,5 % na více než 4 %. Dál se ale i přes vysokou inflaci nedostaly, protože trhy očividně čekají její znatelný pokles a také zřejmě určitý útlum ekonomické aktivity.
Zdroj: Twitter
S výnosy dluhopisů na 3,8 %, rizikovou prémií trhu na 5,5 %, dlouhodobým růstem zisků na 6 % (historický dlouhodobý trend) a poměrem dividend k ziskům na 34 % (průměr posledních deseti let) by se PE indexu SPX z fundamentálního pohledu mělo pohybovat pod 11. Pokud zvýšíme výplatní poměr na 40 % (horní hranice posledních deseti let) a růst zisků na 7 % (čekáme tedy něco znatelně lepšího, než dlouhodobý předchozí trend), PE vychází na 17,3. Nyní je nad 18.
Stačí tedy relativně málo změnit vstupní proměnné a výsledky fundamentální kalkulace založené na Gordonově vzorci se dost liší. Je to mimochodem zřejmě jeden z důvodů, proč jsou akcie celkově tak volatilním trhem. Pomůže v naší dnešní úvaze historie? Následující graf porovnává historické kombinace výnosů desetiletých dluhopisů s valuacemi akcií. Při výnosech něco pod 4 % se PE výše zmíněné hodnotě pod 11 přiblížilo jen jednou. Většinou bylo znatelně výš, podle proložené křivky by se dokonce mělo „standardně“ pohybovat u 20:
Zdroj: Twitter
*Podle mne se dá docela přesvědčivě argumentovat, že tento fundamentální efekt je dokonce silnější, než efekt kvantitativního uvolňování, či utahování.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?