Co by kdyby – akcie a vládní dluhy
I do akciově – investičních diskusí se již nějaký čas dostává téma vládního zadlužení. Tedy toho amerického. Názorů je habaděj. Ale pokud použijeme za pomyslný pevný bod nějaký odhad vztahu sazeb a míry zadlužení, dá se přijít i s něčím konkrétnějším.
Oním pomyslným pevným bodem se nám stane graf, který jsem tu prezentoval minulý týden - ukazuje hypotetický vztah mezi ekonomickým růstem a mírou vládního zadlužení na straně jedné a výší výnosů vládních dluhopisů na straně druhé. Proměnné jsou tu ve skutečnosti propojené vzájemně a obousměrně, ale pracujme s uvedenou jednoduchou kauzalitou, která nám v závislosti na dluzích dá sazby. Ty pak můžeme použít pro diskontování toku hotovosti na akciích (přesněji řečeno odhad násobků) a nějak si tak namodelovat linku dluhy - sazby - akcie.
Zdroj: X
Uvedenou myšlenku musíme stále doprovodit řadou předpokladů: Standardní tempo růstu nominálního produktu je pro demonstraci na 4 % (potenciální reálný růst na 2 %, inflace 2 %). Zisky rostou stejným dlouhodobým tempem, tedy o 4 %, dividendy také. A riziková prémie akciového trhu je 5,5 %.
Pokud se tedy budeme držet grafu, tak s 4 % nominálním růstem jsou sazby do cca 100 % zadlužení na cca 5 %. Požadovaná návratnost u akcií je tedy pak na 5 + 5,5 % = 10,5 %. Poměr cen k dividendám by pak měl být na 1 děleno rozdílem mezi požadovanou návratností a růstem, tedy 15,2. A „férový“ dividendový výnos by byl na 6,5 %.
Od onoho cca 100 % poměru dluhů k HDP se podle grafu začínají na stejné růstové úrovni bezrizikové sazby zvedat. Při 150 % jsme cca na 6 % výnosů dluhopisů. Pokud toto číslo dosadíme místo 5 % do výše uvedené kalkulace, vyjde nám dividendový výnos 7,5 %. Takže oproti výchozímu stavu by nyní byly ceny akcií asi o 13 % nižší. Při míře zadlužení na 190 %, kterou graf končí, by hypoteticky sazby dosahovaly asi 7 %. A dividendový výnos 8,5 % a akcie by byly oproti výchozímu stavu cca o 23 % níž.
Zdůrazňuji, že obrázek je hypotetický, proměnné jsou vzájemně provázány a například u růstu by hodně záleželo na tom, jestli by byl tažen reálnou složkou či inflací. Dá se totiž docela přesvědčivě tvrdit, že v prvním případě by úroveň výnosů byla znatelně níže, než v druhém (při stejných hodnotách nominálního růstu). Růst také ovlivňuje samotnou míru zadlužení a od určité výše to může platit i obráceně. Pro demonstraci principu a nějakého měřítka ale výše uvedené snad stačí.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz