Březnový růst průmyslové výroby mírně korigoval slabý výkon v předchozích dvou měsících (Komentář)
Tuzemská průmyslová produkce v březnu mírně korigovala slabší výkon v prvních letošních měsících, když meziměsíčně vzrostla o solidních 1,7 %. Průmyslová výroba tak v březnu byla meziročně vyšší o 2,4 % (NSA), resp. 2,3 % po očištění o efekt rozdílného počtu pracovních dní. To bylo nad tržním konsensem, který předpokládal růst o 1,9 % y/y (NSA) a naopak mírně pod naším odhadem, který činil 2,5 % (NSA).
Za březnovým růstem stála produkce ve zpracovatelském odvětví, která meziměsíčně vzrostla o výrazná 3 % po únorovém mírném růstu o 0,3 %. K tomu výrazně přispěla produkce v automobilovém průmyslu vlivem zlepšení situace v dodavatelských řetězcích, když producenti aut byli schopni v březnu vyrábět bez větších omezení v souvislosti s nedostatkem výrobních komponent. V březnu produkce aut vzrostla o výrazných 11,7 %, čímž přispěla 2 pb k meziměsíčnímu růstu celkové výroby. Příznivá situace v dodavatelských řetězcích by se měla i nadále pozitivně odrážet v automobilovém průmyslu, který stále disponuje značným počtem nevyřízených objednávek, byť nová poptávka je dle indikátorů sentimentu slabší. V březnovém výsledku se pozitivně odrazil i růst v odvětvích výroby elektrických a elektronických zařízení a mimo jiné také energeticky náročný chemický průmysl, který v předchozích měsících podával slabé výkony v souvislosti s vysokými cenami energií. S ohledem na pokles velkoobchodních cen energií by produkce v ostatních energeticky náročných odvětvích měla také postupně výrazněji oživovat.
Březnový výsledek celkové průmyslové výroby ovlivnil výrazný pokles v sektoru těžby a dobývání o 16,2 % m/m, což i přes nízkou váhu tohoto odvětví znamenalo negativní příspěvek 0,4 pb k březnovému 1,7% meziměsíčnímu růstu. Naopak pozitivně přispěl energetický sektor, když v tomto odvětví meziměsíčně výroba vzrostla o 11,7 %. Nicméně výroba v tomto odvětví nadále zůstává podstatně utlumená. Za tím by mohlo být jednak mírně teplejší počasí v porovnání s historickými průměry nebo také snaha o energetické úspory jak ze strany podniků, tak i domácností.
Meziroční růst mezd v průmyslu v březnu zpomalil na 9,3 %, zatímco zaměstnanost v průmyslu meziročně klesla o 1,3 %. V příštích měsících by dynamika mezd měla výrazně zrychlit s ohledem na výsledky kolektivních vyjednávání v jednotlivých průmyslových podnicích, které indikují poměrně výrazné mzdové nárůsty s platnosti od letošního dubna.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři