Americká centrální banka naposledy zvedne úrokové sazby (Ranní zpráva z finančního trhu)
Fed dnes podle našeho odhadu zakončí cyklus zvyšování úrokových sazeb. V rozmezí 5,00-5,25 % by klíčová úroková sazba měla podle nás zůstat až do příštího roku. Předstihové indikátory z amerických služeb potvrdí jejich dobrou kondici. Stále solidní počet nově vytvořených pracovních míst v soukromé sféře by měl přinést dubnový ADP report. V eurozóně je kalendář prázdný. Hlavní domácí událostí bude zasedání České národní banky. Ta zřejmě ponechá sazby beze změny a zopakuje, že mohou na vyšší úrovni zůstat po delší dobu. My jejich první snížení očekáváme v září letošního roku.
Americká centrální banka dnes zvýší úrokové sazby o dalších 25 bb na jejich terminální úroveň 5,00-5,25 %. Vzhledem ke stále utaženému trhu práce, což dnes pravděpodobně potvrdí i zveřejněný ADP report, je podle našeho odhadu na této úrovni ponechá až do začátku příštího roku. Trh ve svých cenách zahrnuje očekávání více než dvojího snížení úrokových sazeb do konce letošního roku. To vzhledem k aktuální kondici americké ekonomiky považujeme za neopodstatněné. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/421jloj.
Z dat stojí za pozornost i americké ISM a PMI indexy ze služeb. Oba indikátory by měly potvrdit dobrou kondici tohoto sektoru na rozdíl od oblasti průmyslu, která již vykazuje známky zpomalování.
Česká národní banka na rozdíl od té americké ponechá úrokové sazby dnes beze změny. Stabilitu repo sazby na současných 7 % očekáváme až do září letošního roku, kdy by mohlo dojít k jejímu prvnímu snížení. Ještě na konci roku 2023 by se ale podle naší prognózy měla nacházet na úrovni 6,25 %, na konci roku 2024 by měla klesnout na 4,25 % a rovnovážných 3 % dosáhnout až na konci roku 2025. Pokud jde o rétoriku, centrální banka zřejmě zopakuje, že úrokové sazby mohou na vyšší úrovni zůstat po delší dobu a že je připravena zasáhnout, pokud by hrozilo rozjetí mzdové spirály a inflaci se nedařilo zkrotit. Očekávání snižování sazeb zřejmě vyhodnotí opět jako předčasná. Více se ČNB věnujeme v našich Ekonomických výhledech, které jsme vydali minulý týden: https://bit.ly/CEO_2Q23_CZ.
Výsledek tuzemské ekonomiky za Q1 korunu nerozhýbal
Koruna se včera obchodovala převážně v úzkém pásmu 23,55-23,60 CZK/EUR. K výraznějším pohybům jí nepřiměl ani fakt, že česká ekonomika v prvním kvartále rostla o 0,1 % q/q, a že technická recese z druhé poloviny loňského roku je tedy již definitivně za námi. Zpřesněný odhad by navíc mohl přinést vzestupnou revizi, což některá data (počet vyrobených aut dle AutoSAPu v březnu) naznačují. Více v našem komentáři zde: https://bit.ly/3Hr1q2g. Výsledky svého hospodaření zveřejnil i stát. Ten do konce dubna hospodařil s deficitem ve výši 200 mld. CZK. Jedná se o vůbec nejhorší výsledek za první čtyři měsíce roku. Zatímco příjmy vzrostly meziročně o 11,4 %, a za inflací tak jejich růst stále zaostává, dynamika výdajů letos nabrala na síle a naopak tempo zvyšování spotřebitelských cen výrazně předbíhá. Letošní deficit státního rozpočtu tak patrně znovu překročí hranici 300 mld. CZK. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3Volisl.
Z regionálních měn včera nejvíce posiloval polský zlotý. Ten si připsal 0,8 % a v odpoledních hodinách se obchodoval za 4,57 PLN/EUR, což jsou nejsilnější úrovně za poslední rok. Maďarský forint zpevnil o 0,1 % na 372 HUF/EUR.
Společná evropská měna si toho z úterního obchodování mnoho neodnesla. Posílila o 0,1 % a posunula se na 1,099 USD/EUR. Zveřejněna byla dubnová inflace, která v jádrové složce mírně zpomalila z 5,7 % y/y na 5,6 %. Nejedná se však podle našeho názoru o žádné velké vítězství, neboť kolem 5,5 % zůstane po celé první pololetí letošního roku, přičemž v závěru roku bude na stále vysokých 4 %. Dobrou zprávou nicméně je, že poprvé za 18 měsíců meziměsíčně poklesly ceny potravin.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna