Recese v eurozóně se vzdaluje (Ranní zpráva z finančního trhu)
Hlavní data dnešního dne se na starém kontinentu budou týkat růstu HDP eurozóny a jejích největších ekonomik v Q1 23. V eurozóně jako celku očekáváme nadkonsenzuální růst o 0,5 % q/q. Statistiky z USA by dnes měly potvrdit setrvalé napětí tamního trhu práce, které udržuje inflační tlaky perzistentní. Fed tak podle nás letos měnovou politiku uvolňovat nebude, naopak by měl příští týden přidat poslední hike o 25 bb.
Ekonomika eurozóny na začátku roku výrazně vzrostla
V Evropě se dnes budou hlavní statistiky týkat růstu HDP v 1. čtvrtletí letošního roku. Po mezičtvrtletní stagnaci v závěru loňského roku očekáváme v Q1 23 růst HDP eurozóny o 0,5 % q/q (1,7 % y/y). Robustní oživení by mělo odrážet silnou průmyslovou a stavební produkci a příznivé předstihové indikátory ze služeb. Příspěvky jednotlivých poptávkových komponent k růstu ekonomické aktivity sice budou zveřejněny až 16. května, odhadujeme však, že k němu pozitivně přispěly hlavně investice a v menší míře pak také zásoby a spotřeba domácností. Na národní úrovni očekáváme, že nejrychleji v Q1 23 oživovalo Španělsko a Německo (0,4 % q/q), následovány Francií (0,3 % q/q) a Itálií (0,2 % q/q).
V Německu bude zveřejněna také předběžná harmonizovaná inflace za duben. Podle našeho odhadu ceny rostly meziměsíčně stejně jako o měsíc dříve, tedy o 1,1 %. To by současně znamenalo zvýšení meziroční inflace na 8,2 %, zatímco trh očekává její setrvání na březnových 7,8 % y/y.
Napětí amerického trhu práce udržuje inflační tlaky na zvýšené úrovni. Dnešní data by to měla opět ilustrovat. Index nákladů práce podle našeho odhadu v Q1 23 vzrostl o 1 % q/q, což je stále úroveň, která je příliš vysoká na to, aby zaručila rychlý návrat inflace v USA k 2% cíli. Na rozdíl od trhu tak do konce letošního roku nečekáme (po posledním hiku o 25 bb v příštím týdnu) snižování klíčové úrokové sazby Fedu.
Poptávka i cenové tlaky v USA zůstávají robustní
HDP v USA rostl v Q1 23 pomaleji, než se čekalo, hlavně ale kvůli zásobám. Americká ekonomika si v letošním prvním čtvrtletí připsala 1,1 % anualizovaně mezičtvrtletně. Oproti tržnímu konsenzu ve výši 1,9 % tedy viditelně méně. Při pohledu do struktury se ale stále jedná o silná data. Solidní totiž zůstala jak dynamika spotřeby (3,7 % q/q anual.), tak cenové tlaky vyjádřené růstem jádrového deflátoru soukromé spotřeby (4,9 % q/q anual.). Celkový růst HDP tak níže stlačila hlavně volatilní položka zásob. Taktéž finanční trhy si vyložily zveřejněná data poměrně pozitivně. Tržní úrokové sazby v USA včera vzrostly o 5-7 bb. Dolar k euru posílil o 0,3 % na 1,10 USD/EUR.
Měnám středoevropského regionu včera chyběl výrazný impulz. Kalendář žádné makroekonomické statistiky nenabídl. Tuzemské výnosy rostly spolu s těmi v zámoří, což pravděpodobně přispělo k nepatrnému posílení koruny k euru (o 0,1 % na 23,48 CZK/EUR).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 04.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.25 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?