Gymnazisté v Plzni u příležitosti Dne Země pomohou s jarním úklidem v rekreační oblasti Bolevecké rybníky
Gymnazisté v Plzni u příležitosti Dne Země pomohou s jarním úklidem v rekreační oblasti Bolevecké rybníky
Studenti plzeňského Gymnázia Františka Křižka budou v rámci ekologických aktivit ke Dni Země uklízet kolem Boleveckých rybníků. Jarní úklid správcům rekreační oblasti Bolevecké rybníky pomůže jednorázově, množství odpadků, které správci shromáždí, ale rok od roku vzrůstá. Právě environmentální výchova dětí a mládeže může pomoci situaci zlepšit.
Zdroj foto: Gymnázium Františka Křižíka
„Zapojení se do ekologických aktivit vlastníma rukama má určitě větší efekt než environmentální výchova v lavicích. Studenti jen neuklízejí, ale pomáhají i jinde. Loni odplevelovali v lesní školce Čtyrák malé sazeničky stromků do našich lesů. Letos budou odstraňovat a pálit klest na Sofronce. Jsem za tento přístup rád a uvítám jeho podporu i v dalších školách,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
„Každá naše třída má svoji ekoaktivitu. Naši studenti ale připravují také program pro děti ze základních a mateřských škol. Jde nám o to prakticky se tento den věnovat něčemu úzce spojenému s přírodou a uvědomit si přitom, jaký má příroda význam pro nás pro všechny,“ uvedla Helena Steiningerová z Gymnázia Františka Křižíka, která koordinuje ekologické aktivity studentů ke Dni Země. Studenti si navíc přibližně za dva týdny vymění zkušenosti ze svých environmentálních aktivit včetně těch mimoplzeňských na samostatné studentské konferenci. Environmentální aktivity ke Dni Země na pomoc přírodě mají na Křižíkově gymnáziu již více než desetiletou tradici.
„Za pomoc studentů jsme rádi. Množství odpadu nasbíraného v rekreační oblasti Bolevecké rybníky nám totiž rok od roku vzrůstá. Meziročně to byl nárůst přibližně o pětinu, což nás i městskou kasu zbytečně zatěžuje,“ řekl vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka. Jeho kolega Martin Gregar, který má na starosti městské vodní hospodářství a rybářství, k tomu dodává: „Důležitý je i výchovný rozměr. Proto aktivity tohoto typu rádi podporujeme.“
„Každá třída Křižíkova gymnázia si vybrala svoji aktivitu – ti nejstarší se rozhodli uklidit kolem Hurvínkovy a Sigmondovy stezky, mladší uklízejí klest v Arboretu Sofronka, jiní zase odpadky kolem rybníků,“ vysvětlila vedoucí oddělení pro práci s veřejností a lesní pedagogiku Martina Kováříková z Arboreta Sofronka.
Za svoz odpadu z rekreačních oblastí loni Správa veřejného statku města Plzně zaplatila z městského rozpočtu téměř 300 tisíc korun. Další náklady ve výši 1,5 milionů korun činí odměny brigádníkům, kteří odpadky sbírají, a zaměstnancům, kteří svážejí odpad.
Text: Eva Barborková
Zveřejněno: 25. 4. 2023, Martin Pecuch