Výhledy růstu americké ekonomiky pro letošní rok se posunuly ve směru rychlejšího růstu, současně ale roste pravděpodobnost recese v letošním roce - Globání ekonomický výhled duben 2023 - Spojené státy
Výhledy růstu americké ekonomiky pro letošní rok se posunuly ve směru rychlejšího růstu, současně ale roste pravděpodobnost recese v letošním roce. Nový výhled analytiků CF očekává letos růst HDP ve výši 1,1 %, přitom ještě v lednu bylo očekávání jen lehce nad nulou (0,3 %). Nový výhled z dílny MMF je ještě optimističtější, když čeká růst v letošním roce o 1,6 %, zatímco samotný Fed jen o 0,4 %. Růst ve výši 1 % pak očekává nejen OE, ale také průzkum mezi analytiky od společnosti Bloomberg. Navzdory vyšší prognózované meziroční dynamice za celý rok se stále očekává recese – zde se odhady liší, ale s největší pravděpodobností má dle analytiků přijít ve třetím čtvrtletí. OE pak odhaduje, že k recesi dojde na přelomu roku 2023 a 2024. Blížící se recesi může naznačovat i stále inverzní výnosová křivka.
Míra spotřebitelské inflace v meziročním vyjádření v březnu zpomalila více, než se předpokládalo, ale jádrová inflace zrychlila. Výhledy inflace pro letošní rok se posunuly směrem vzhůru. Růst spotřebitelských cen v březnu klesl na úroveň 5 %, tedy 0,2 p. b. pod tržním očekávání a o 1 p. b. níže, než se nacházel v únoru. Jádrová inflace ale dosáhla hodnoty 5,6 % meziročně a 0,4 % meziměsíčně, což značí setrvalé inflační tlaky. V meziročním vyjádření došlo k poklesu cen energií o 6,4 %, zatímco ceny potravin rostly tempem 8,5 % a služeb 7,1 %. Neochota spotřebitelů utrácet se projevila v meziměsíčním poklesu maloobchodních prodejů o 1 %.
Na březnovém zasedání zvedl americký Fed sazby o 0,25 p. b. a stejný krok se očekává na začátku května. Ve své březnové prognóze očekával Fed sazby v letošním roce nad 5% hranicí a trh očekává zvýšení sazeb na 5,25 % na květnovém zasedání. Dle analytiků by mohlo jít o poslední zvýšení a poté se sazby na této hladině nejspíše nějaký čas udrží, než dojde k jejich poklesu. V březnu vzniklo v nezemědělských sektorech 236 tisíc nových pracovních míst, což sice značí snižování tempa růstu nových pracovních míst (s ohledem na předchozí měsíce), stále ale trh nechladne dostatečně rychle, aby s tím mohl být Fed spokojen.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři