mzp.cz (MŽP)
Ze světa  |  19.04.2023 20:00:00

V květnu se v Ženevě budou meteorologové a hydrologové z celého světa bavit o nezbytnosti včasných výstrah před extrémními jevy změny klimatu

V květnu se v Ženevě budou meteorologové a hydrologové z celého světa bavit o nezbytnosti včasných výstrah před extrémními jevy změny klimatu

Od 22. května do 2. června 2023 se v Ženevě uskuteční 19. Světový meteorologický kongres. Jde o vrcholný orgán Světové meteorologické organizace (WMO), zabývající se počasím, klimatem a vodou, který se koná jednou za čtyři roky. WMO je prestižní mezinárodní organizací pro koordinaci a mezinárodní výměnu dat v oblasti meteorologie, klimatologie, hydrologie i ochraně životního prostředí a prevence přírodních katastrof.

Členství České republiky ve WMO zajišťuje národní hydrometeorologická služba - Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ministerstvo životního prostředí a ČHMÚ vysílají svou delegaci na letošní ročník kongresu, který se z velké části z úsporných důvodů odehraje v online prostředí.

Česká delegace bude do plánování další činnosti WMO i národních hydrometeorologických služeb prosazovat zaměření na zvyšování odolnosti vůči přírodním a jiným katastrofám prostřednictvím zlepšení poskytování hydrometeorologických produktů a služeb, rozvoje výstražných systémů a dalšího rozšiřování mezinárodního sdílení a poskytování dat.

Včasná výstraha před nebezpečnými hydrometeorologickými jevy je nejefektivnějším adaptačním opatřením před dopady hydrometeorologických extrémů. Rozvojem předpovědních výstražných systémů se podařilo zásadně snížit počet lidských obětí povodní, tornád nebo například bouří.

„Důraz na rozvoj schopnosti včas varovat obyvatelstvo po povodni 1997 vedl ke snížení obětí v roce 2002 při srovnatelně velké katastrofě o 70 % ve srovnání s povodní 1997. Platí to stejně i ve celosvětovém měřítku. Přesto zůstávají rozvojové země, kde se výstrahy nedostanou všem obyvatelům, kteří je potřebují. I o tom budou jednání na kongresu,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

ČR nabídne své know-how a zkušenosti pro využití v rámci této iniciativy,“ doplňuje Mark Rieder, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu.

V průběhu Kongresu budou experti diskutovat se zástupci hydrometeorologických služeb z celého světa o budoucím rozvoji, zejména v oblasti technologií, které přinášejí mnohé příležitosti pro zlepšování způsobů pozorování, zpracování dat a vytváření služeb a produktů včetně předpovědí.

Česko díky zapojení expertů z Českého hydrometeorologického ústavu dlouhodobě podporuje vybrané aktivity WMO zejména v oblastech klimatu a operativní hydrologie, kde dokážeme přispět našimi zkušenostmi a znalostmi. V oblasti klimatologie již od roku 2000 prostřednictvím WMO nabízíme českou databázi CLIDATA, která je využívána národními službami ve 34 zemích po celém světě. V oblasti hydrologie s podporou WMO uspořádali v roce 2022 ve Vranově nad Dyjí experti ČHMÚ pod vedením Libora Ducháčka mezinárodní srovnávací měření přístrojů ADCP (Accoustic Doppler Current Profiler), které slouží k měření rychlosti proudění a průtoku ve vodních tocích. Na základě jejich výsledků se zpracuje oficiální Průvodce pro provádění obdobných srovnávacích měření jako způsobu kalibrace tohoto nového typu přístrojů. Čeští experti se v poslední době významně podíleli i na vytvoření Návodu pro vydávání sezónních hydrologických predikcí .

Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz

V květnu se v Ženevě budou meteorologové a hydrologové z celého světa bavit o nezbytnosti včasných výstrah před extrémními jevy změny klimatu

19. 04. 2023

V květnu se v Ženevě budou meteorologové a hydrologové z celého světa bavit o nezbytnosti včasných výstrah před extrémními jevy změny klimatu

Od 22. května do 2. června 2023 se v Ženevě uskuteční 19. Světový meteorologický kongres. Jde o vrcholný orgán Světové meteorologické organizace (WMO), zabývající se počasím, klimatem a vodou, který se koná jednou za čtyři roky. WMO je prestižní mezinárodní organizací pro koordinaci a mezinárodní ...

Křivoklátsko bude i nadále rájem cykloturistiky. Národní park může nabídnout až 245 kilometrů tras

18. 04. 2023

Křivoklátsko bude i nadále rájem cykloturistiky. Národní park může nabídnout až 245 kilometrů tras

Memorandum k přípravě národního parku Křivoklátsko pro cykloturisty dnes podepsali náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař (TOP 09) a Václav Vlk Volráb, předseda České Mountainbikové asociace. Podkladem pro vydání prohlášení je mapa s vymezením cyklotras, které zároveň neohrozí přírodu ...

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Ze světa:

St   6:00  Česká republika dnes slaví 20 let v Evropské unii Euroskop (euroskop.cz)
St   2:57  Strong to severe thunderstorms are expected Wednesday from the Central Plains into.. US National Weather Service (weather.gov)
Út 23:44  Heavy rainfall predicted over the next few days may worsen existing (or result in... US National Weather Service (weather.gov)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688