Komise přijímá opatření na podporu rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem v EU
Aby bylo zaručeno právo na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem ve všech členských státech, Evropská komise se dnes rozhodla pokračovat v řízení o nesplnění povinnosti proti Belgii, Česku, Irsku, Řecku, Španělsku, Francii, Chorvatsku, Kypru, Lucembursku, Rakousku a Slovinsku tím, že jim zaslala odůvodněné stanovisko kvůli tomu, že neoznámily vnitrostátní opatření, která plně provádějí pravidla EU stanovující práva na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob.
Nová práva rodičů a pečujících osob v EU
Směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem představuje pro pracující rodiče a pečující osoby zásadní změnu. Usnadňuje sladění rodiny a kariéry, jelikož stanoví minimální normy pro nároky na dovolenou, jako je otcovská, rodičovská a pečovatelská dovolená. Stanoví rovněž právo rodičů a pečujících osob požádat o pružné uspořádání práce. Tato nová pravidla pomáhají lidem rozvíjet svou kariéru a rodinný život a zároveň zlepšují jejich celkovou osobní pohodu. Cílem je zlepšit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem pro všechny a usnadnit rodičům a pečujícím osobám plnění jejich povinností.
Směrnice stanoví tato práva:
- Otcovská dovolená: Otcové mají právo na nejméně deset pracovních dnů otcovské dovolené v době narození dítěte. Otcovská dovolená musí být kompenzována alespoň ve výši nemocenské.
- Rodičovská dovolená: Každý rodič má nárok na nejméně čtyři měsíce rodičovské dovolené, z nichž dva měsíce jsou placené a nepřenosné. Rodiče mohou požádat o čerpání dovolené v pružné formě, a to buď na plný úvazek, formou kratší pracovní doby, nebo po částech.
- Pečovatelská dovolená: Všichni pracovníci poskytující osobní péči nebo pomoc rodinnému příslušníku nebo osobě žijící ve stejné domácnosti mají právo na nejméně pět pracovních dnů pečovatelské dovolené ročně.
- Pružné uspořádání práce: Všichni pracující rodiče s dětmi do osmi let a všichni pečovatelé mají právo požádat o zkrácení pracovní doby, pružnou pracovní dobu a flexibilitu v místě výkonu práce.
Komise vyzývá členské státy, aby zajistily soulad s těmito pravidly
Směrnice byla přijata v roce 2019 a členské státy ji měly do 2. srpna 2022 provést ve svém vnitrostátním právu. Dne 21. září 2022 zaslala Komise 19 členským státům výzvu z důvodu, že neoznámily opatření k provedení této směrnice ve svém vnitrostátním právu. Po analýze odpovědí Komise zjistila, že směrnice stále nebyla plně provedena v 11 členských státech, a proto se rozhodla učinit další krok v řízení o nesplnění povinnosti, a sice zaslat odůvodněné stanovisko Belgii, Česku, Irsku, Řecku, Španělsku, Francii, Chorvatsku, Kypru, Lucembursku, Rakousku a Slovinsku. Tyto členské státy nyní mají dva měsíce na to, aby přijaly nezbytná opatření k dosažení souladu s odůvodněným stanoviskem. Pokud tak neučiní, může se Komise rozhodnout, že jejich věci předloží Soudnímu dvoru Evropské unie.
Souvislosti
EU předložila řadu legislativních aktů, které vytvářejí minimální práva EU pro občany na sladění práce s rodinnými povinnostmi.
Směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem je jedním z opatření Akčního plánu pro evropský pilíř sociálních práv pro další provádění zásad v něm stanovených. Návrh byl přijat dne 13. června 2019 a členské státy měly na jeho provedení ve vnitrostátním právu tři roky, tj. do 2. srpna 2022. Nová pravidla doplňují práva vyplývající ze směrnice 92/85 o těhotných zaměstnankyních, podle nichž mají ženy právo na nejméně 14 týdnů mateřské dovolené, přičemž nejméně dva jsou povinné. Mateřská dovolená je kompenzována alespoň ve výši nemocenské v daném státě.
Tato směrnice doplňuje Evropskou strategii v oblasti péče, jejímž cílem je zajistit v celé Evropské unii kvalitní, cenově dostupné a přístupné pečovatelské služby a zlepšit situaci jak pro příjemce péče, tak pro osoby, které o ně profesionálně či neformálně pečují.
Další informace
Nová práva v oblasti rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem
Nová práva pro zlepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem v EU
Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem
Statistika zaměstnanosti podle pohlaví, věku a úrovně dosaženého vzdělání
Statistika zaměstnanosti na částečný úvazek jako procento z celkové zaměstnanosti
Řízení EU o nesplnění povinnosti
Databáze rozhodnutí o nesplnění povinnosti
Odkaz na balíček týkající se nesplnění povinnosti z dubna 2023
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Volná pracovní místa MPSV - hledání volných míst
- Volná pracovní místa MPSV - hledání volných míst
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Komise přijímá opatření na podporu rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem v EU
- Komise vítá dnešní prozatímní dohodu ohledně směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem
- Členské země implementují nová pravidla rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem občanů EU
- V opatřeních na ochranu zaměstnanosti chybí podpora osob zaměstnaných na DPP a DPČ, říká Výbor pro sladění pracovního, soukromého a rodinného života - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Evropská komise přijímá opatření na zvýšení odolnosti dopravy v EU v dobách krize
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory