Návrat k nízkým dlouhodobým sazbám spíše ne - Summers
Larry Summers se domnívá, že trhy na jednu stranu implikují výrazný pokles sazeb, ale akcie zároveň nepředpokládají příchod hlubší recese. Bez ní by ale podle ekonoma k takovému poklesu sazeb letos a příští rok došlo jen těžko (viz první část rozhovoru zde). Ve druhé se hovořilo zejména o dlouhodobém vývoji sazeb a pravděpodobnosti návratu do prostředí panujícího před rokem 2020.
Summers na Bloombergu odpovídal i na dotaz týkající se dlouhodobějšího vývoje sazeb v USA. Zmíněny byly predikce Mezinárodního měnového fondu, podle kterých by se takzvané neutrální sazby měly dlouhodobě pohybovat směrem k nižším úrovním. Neutrální sazby by neměly ekonomiku ani brzdit, ani stimulovat a pracovat lze pouze s jejich odhady. Ty byly před rokem 2020 velmi nízko a za příčinu bylo považovat prostředí, které Summers nazývá „dlouhodobou stagnací“.
Dlouhodobá stagnace se vyznačuje utlumenou agregátní poptávkou, vysokými úsporami a tlakem na pokles sazeb. Podle Bloombergu předpovědi MMF implikují určitý návrat do tohoto stavu. Co na to Summers? Ten je podle svých slov rád, že MMF pracuje s teorií dlouhodobé stagnace, „kterou tak vehementně prosazoval v letech 2013 a 2014.“ K tomu dodal, že návrat do popsaného prostředí je určitě možný, on sám ale v tuto chvíli tíhne k jinému názoru.
Summers v souvislosti s dlouhodobějším vývojem zmínil vyšší vládní dluhy a rozpočtové deficity. K tomu by měly růst investice soukromého sektoru. Jednak v důsledku změn v energetickém systému a posunu k obnovitelným energiím a také kvůli takzvanému reshoringu. Tedy opětovnému přesunu výroby a firemních aktivit zpět do domácí země. Celkově jde o faktory, které na trhu s kapitálem posílí poptávku namísto nabídky a budou tak vytvářet tlak na vyšší sazby.
Ekonom tedy hovoří o strukturální změně, která snižuje pravděpodobnost „velkého návratu k dlouhodobé stagnaci“. Jak se podle něj do vývoje promítnou změny v peněžních agregátech? Na tuto otázku ekonom odpověděl, že k významné změně v peněžním systému došlo ve chvíli, kdy bylo zavedeno úročení rezerv centrální banky. Tedy rezerv, které banky drží u Fedu. Tato změna totiž podle ekonoma změnila povahu peněz, které přestaly být výjimečné v tom smyslu, že nepřináší úročení. Summers míní, že tím výrazně klesla predikční hodnota peněžních agregátů. „Ty jsou nyní u mě v mém žebříčku důležitých ukazatelů hodně nízko,“ dodal Summers.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select