Záchranné snížení sazeb by spíše uškodilo, obchodování s realitami v centrálním bankovnictví nepomáhá - Summers (video)
Lawrence H. Summers se domnívá, že s ohledem na současná data přicházející z ekonomiky by „záchranné“ snížení sazeb americkou centrální bankou působilo kontraproduktivně a spíše by vzbudilo paniku. Ekonom míní, že situace na trzích se jednak uklidňuje a také se zdá být zřejmé, že ekonomika stále roste. Fed ale musí situaci pozorně sledovat a do září přijde z ekonomiky celá řada dalších informací.
Fed by se neměl nechat tlačit do určitých rozhodnutí, jeho mandátem je jak zaměstnanost, tak inflace. K tomu Summers dodal, že do kalkulace indexu volatility akciového trhu VIX se promítá i chování „některých málo likvidních instrumentů“. Právě to mohlo způsobit skok indexu z minulého týdne. Jinak řečeno, prudký růst VIXu mohl být mnohem více způsoben „malou likviditou na trhu s opcemi spíše než nějakým výrazným přehodnocením ekonomického výhledu“. Tomuto vývoji by se tak měli věnovat i regulátoři a burzy.
Na Bloombergu pak rozebírali názor Donalda Trumpa, podle kterého by prezident Spojených států měl mít určitý vliv na to, jak centrální banka nastavuje monetární politiku. K tomu Trump dodal, že on sám vydělal hromadu peněz a ví toho o nich více než šéf Fedu Jay Powell. Summers podle svých slov nebyl takovými prohlášeními zase tak překvapen, protože něco podobného zaznívalo již v minulosti.
Summers poukázal i na to, že státy po celém světě přešly k nezávislým centrálním bankám, aby byl odstraněn konflikt zájmů. Politici totiž mohou mít velkou motivaci k tomu, aby měnili monetární politiku podle svých momentálních zájmů. Výsledkem pak může být vysoká inflace a podle ekonoma přesně k tomu došlo, „když prezident Nixon útočil na Arthura Burnse ve volebním roce 1972.“ Vyspělé demokracie mají právě proto nezávislou centrální banku.
V souvislosti s monetární politikou Summers zavzpomínal na dobu, kdy se učil řídit auto a když to učil své děti. Podle něj totiž mají noví řidiči tendenci přehánět to s točením volantem, první přehnaný pohyb vede k nutnosti větší korekce. Podobné to podle ekonoma může být u některých centrálních bankéřů, zejména nových. Něco takového přitom podle něj možná nyní proběhlo v Japonsku, kde centrální banka mohla ve snaze ukončit předchozí politiku udělat příliš velký skok. I v této oblasti totiž platí, že lepší je dělat menší kroky a spolehnout se na jejich kumulativní efekt.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?