Kontroly dovozového obilí z Ukrajiny jsou detailní, rozbory odhalí přítomnost více než 400 látek - Ministr zemědělství
Intenzivnější kontroly dovozu obilovin i dalších zemědělských komodit z Ukrajiny jsou velmi detailní. Laboratorní testy dosud neprokázaly v žádném vzorku přítomnost zakázaných látek. S ohledem na zvýšený tranzit obilovin přes EU však bude Česká republika v intenzivních kontrolách pokračovat.
„Před necelými dvěma týdny jsem rozhodl o intenzivnějších kontrolách dovozu především obilovin z Ukrajiny, a to jak pro krmné, tak potravinářské účely. Zásadní je pro mě ochrana zdraví spotřebitelů, kontroly obilovin určených pro potravinářské účely jsou proto velmi detailní. V laboratořích Státní zemědělské a potravinářské inspekce se u každého vzorku dělá rozbor na přítomnost více než 400 zbytků účinných látek. Jde především o testy na přítomnost mykotoxinů nebo reziduí pesticidů, u všech vzorků ale testujeme i to, zda neobsahují těžké kovy jako olovo nebo kadmium,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Česká republika je v produkci obilovin plně soběstačná, velkou část produkce dokonce vyváží. Dovozy obilovin ze zahraničí jsou proto velmi malé. Přesto je dozorové orgány pečlivě sledují. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) za poslední dva týdny odebrala 12 vzorků obilovin dovezených z Ukrajiny (8 vzorků pšenice, 4 kukuřice). Kompletně dokončené rozbory jsou zatím hotové u vzorků pšenice, žádné cizorodé látky laboratoře v obilí neodhalily. Testy jsou přitom velmi detailní a probíhají několik dní, odhalí tak případnou přítomnost celého spektra reziduí pesticidů a dalších látek.
Rozbory obilovin určených pro krmné účely provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Za poslední dva týdny odebral vzorky obilovin (3 vzorky pšenice, 1 kukuřice), detailní laboratorní rozbory aktuálně probíhají.
„S vedením inspekčních orgánů jsem v každodenním kontaktu, v případě potvrzení jakéhokoliv nevyhovujícího vzorku budeme okamžitě informovat veřejnost a přijmeme další opatření. Kontrola je u nás na vysoké úrovni, nyní je ještě intenzivnější. Je také důležité, aby obilí z Ukrajiny primárně směřovalo do zemí mimo EU. Naším společným evropským úkolem je zajistit, aby se toto obilí dostalo do zemí, kde jej nutně potřebují a současně nekončilo na evropském trhu. O to jsme usilovali i během našeho loňské předsednictví v Radě EU,“ řekl ministr Nekula.
Intenzivnější kontroly dovozu zemědělských komodit MZe zavedlo před necelými dvěma týdny v souvislosti se situací v některých evropských zemích a zvýšený tranzit obilovin přes země EU. Kontroly budou pokračovat, mimo obilovin a dalších základních zemědělských komodit se zaměří i na mlýnské výrobky.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?