Závěr týdne ve znamení slabých dat z USA (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešek přinese odpoledne březnová data amerických maloobchodních tržeb a průmyslové výroby. Obáváme se slabých čísel, zejména z průmyslového sektoru. Předběžná dubnová statistika americké spotřebitelské důvěry z dílny University of Michigan na žádné výrazné zlepšení sentimentu zřejmě neukáže. Oproti loňskému červnovému dnu je významně výše, z historického pohledu ale zůstává extrémně nízká.
V americkém maloobchodě se zastavily prodeje automobilů
Dnešní ekonomický kalendář vyznívá ve prospěch pokračujícího růstového trendu kurzu eura vůči dolaru. Obáváme se totiž, že odpolední americká data příliš povzbudivá pro dolarové obchodníky nebudou. Na straně jedné čekáme březnový meziměsíční pokles maloobchodních tržeb, i když v o něco menším rozsahu ve srovnání s tržním konsensem. Z hlediska struktury zřejmě budou stagnovat prodeje automobilů, v případě pohonných hmot sehraje roli pokles jejich cen (maloobchodní tržby se uvádějí v nominálním vyjádření). Z pohledu celokvartálního hodnocení v reálném vyjádření předpokládáme, že americké spotřebitelské výdaje vzrostly anualizovaně o zhruba 4 %, což by podle nás implikovalo silný růst HDP o 1,8 % (první odhad HDP bude publikován 27. dubna). Zklamání se bojíme od březnové americké průmyslové výroby. Ustoupení potíží v globálním výrobním řetězci umožnilo dokončit rozpracovanou výrobu, nové zakázky se ale nehrnou, což ukazují i slabé ISM předstihové indikátory.
Středoevropský ekonomický kalendář je v závěru týdne prázdný. Sílící euro na globálním trhu ale samozřejmě lokální měny podporuje. I česká koruna tak může své nejsilnější hodnoty od poloviny roku 2008 dále posunovat. Z pohledu centrální banky to je vítaný trend pomáhající s bojem s vysokou inflací.
Euro poprvé od srpna 2008 za méně než 23,30 koruny
Euro si včera vůči dolaru definitivně polepšilo nad hladinu 1,10 USD/EUR. Takto silná byla společná evropská měna naposledy před rokem. Euro profituje zejména z vyššího apetitu investorů k riziku. Ten povzbudila již včerejší silná noční data z Číny v podobě březnové exportní aktivity. Euro pak během evropské seance podpořila silná data únorové průmyslové produkce za eurozónu jako celek. Jedná se o další střípek do mozaiky příběhu, že eurozóna se recese neřítí, naopak se od ní vzdaluje. V odpoledních hodinách naopak dolaru podkoply nohy čísla o vývoji průmyslových cen za březen. Ta skončila výrazně pod tržním očekáváním, což se podepsalo na poklesu dolarových sazeb.
Silné euro samozřejmě pomáhalo i měnám v regionu a ty tak ruku v ruce posilovaly, a to včetně té tuzemské. České koruně se poprvé od počátku srpna 2008 podařilo vůči euru posílit pod hladinu 23,30 CZK/EUR, když se ve včerejších odpoledních hodinách kurz krátce dostal pod 23,25 CZK/EUR. Kombinace sílící koruny vůči euru a zhodnocujícího se eura proti dolaru znamenala, že dolar pro českou firmu či domácnost zlevnil na méně než 21,00 koruny. Dolar je tak pro nás nejlevější za poslední téměř dva roky.
Posilující koruně nepomáhá jenom sílící evropská měna, ale i politika tuzemské centrální banky stojící na preferenci silné měny. Korunu tak včera povzbudily rozhovory dvou členů bankovní rady ČNB, a to nováčků v radě J. Kubíčka a J. Procházky. Oba rozhovory lze označit spíše jako jestřábí. O snižování sazeb v podstatě nemůže být řeč, oba zdůrazňovali proinflační rizika spojená zejména s napjatým trhem práce generujícím rychlý růst mezd a uvolněnou fiskální politiku, respektive hluboké schodky státního rozpočtu jako významný zdroj emise peněz. Zveřejněná inflační data za březen finanční trhy nijak výrazně neovlivnila, meziměsíční růst spotřebitelských cen ve výši 0,1 % i zpomalení meziroční dynamiky z únorových 16,7 % na 15,0 % v březnu bylo plně v souladu s očekáváním trhu. Vzhledem k předpokladům ČNB byla celková inflace ale mírně vyšší; meziměsíční dynamika po sezónním očištění v celkové i jádrové složce zůstává významná. Podrobněji jsme tuzemská březnová inflační data komentovali zde http://bit.ly/3msUZo1.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory