CRIF (Czech Credit Bureau)
Údaje o firmách  |  05.04.2023 13:39:32

V prvním čtvrtletí letošního roku zbankrotovalo 191 firem, více než v kterémkoliv čtvrtletí loni

analýzy Global Bankruptcy Report

V březnu letošního roku bylo v České republice vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, 489 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 229 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 81 návrhů na bankrot obchodních společností, 526 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 353 návrhů na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz , kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Za první čtvrtletí roku 2023 bylo vyhlášeno celkem 191 firemních bankrotů, to je více než v kterémkoliv čtvrtletí loňského roku. „Za stejné období v loňském roce zbankrotovalo o 6 firem méně. Nedochází tedy k výraznému růstu, navíc bylo letos v prvním čtvrtletí oproti stejnému období loni podáno o 21 méně návrhů na firemní bankrot, takže v příštích měsících se počet firemních bankrotů pravděpodobně příliš zvyšovat nebude,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V březnu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (24), v Moravskoslezském (8) a Jihomoravském kraji (8). V rámci odvětví bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v obchodu (16) a ve stavebnictví (8).

Mezi většími firmami, u kterých byl v březnu vyhlášen bankrot, byla například mediální společnost Médea nebo vyškovská Rašnerova pekárna. Insolvenční návrh byl v březnu podán například na firmy Eiffel Optic, City taxi nebo Manta Commodities .

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 705 bankrotů obchodních společností, zároveň bylo podáno 992 návrhů na bankrot obchodních společností. V přepočtu na počet společností bylo v uplynulých 12 měsících v České republice vyhlášeno v průměru 18,5 bankrotů na 10 tisíc aktivních firem, nejvíce na Ústecku (21,2), na Olomoucku (20,8) a v Praze (20,7). V rámci hlavních odvětví byl nejvyšší podíl firemních bankrotů vyhlášen v dopravě a skladování, kde šlo o 27,4 bankrotu na 10 tisíc registrovaných společností.

Nejvíce živnostníků v březnu zbankrotovalo v Moravskoslezském kraji

U fyzických osob podnikatelů se počet bankrotů meziměsíčně zvýšil o 104 a počet návrhů na bankrot o 77. „Březnový počet bankrotů fyzických osob podnikatelů je o 60 vyšší než byl měsíční průměr za loňský rok. Při srovnání s předchozími roky je ale viditelné, že v březnu je počet bankrotů obvykle jeden z nejvyšších v porovnání s ostatními měsíci, takže nelze říci, že by živnostníci najednou začali ve velkém bankrotovat,“ dodává Věra Kameníčková.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v březnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (77), v Ústeckém kraji (66) a v Praze (62). Podnikatelé, u kterých byl v březnu vyhlášen bankrot, nejčastěji působili ve stavebnictví (118) a v odvětví obchodu (95).

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 4 977 bankrotů fyzických osob podnikatelů, tedy
o 1 109 (18 %) méně než v předchozích 12 měsících. Zároveň bylo podáno 5 247 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů, o 944 (15 %) méně než v předchozím období.

V posledních 12 měsících bylo v Česku vyhlášeno v průměru 45,7 bankrotu 10 tisíc aktivních podnikatelů, nejvíce na Ústecku (93,6) a na Karlovarsku (76,2). V rámci hlavních odvětví byl nejvyšší podíl bankrotů fyzických osob podnikajících vyhlášen v dopravě a skladování, kde šlo o 55,7 bankrotu na 10 tisíc registrovaných živnostníků, ve stavebnictví (42,2) a v odvětví ubytování a stravování (32,7).

V březnu zbankrotovalo nejvíce lidí od loňského května

V březnu bylo v České republice vyhlášeno 1 229 osobních bankrotů, nejvíce od loňského května, a bylo podáno 1 353 návrhů na osobní bankrot. Počet osobních bankrotů se oproti únoru zvýšil o 221 a počet návrhů na osobní bankrot se zvýšil o 266.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v březnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (176), ve Středočeském kraji (162) a v Ústeckém kraji (159). Nejméně naopak ve Zlínském kraji (36) a na Vysočině (37).

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 12 728 osobních bankrotů, to je o 2 467 (16 %) méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 13 289 návrhů na osobní bankrot, meziročně o 1 963 méně.

V průměru bylo v Česku vyhlášeno 11,9 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel. Nejvíce v Ústeckém kraji (20,2) a v Karlovarském kraji (18,2). Nejméně naopak na Vysočině, kde šlo pouze o 7,8 osobního bankrotu na 10 tisíc obyvatel.

CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.

Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.

Více informaci na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688