Ranní okénko - Skokový růst ceny ropy nahrál energetickému sektoru
Dnes ekonomický kalendář plní spíše méně významná data, v čele s únorovými cenami výrobců v eurozóně a továrními objednávkami v USA. Mimo to ze Spojených států dorazí ještě průzkum mezi zaměstnavateli ohledně volných pracovních míst (JOLTS), hlavní čísla z trhu práce ale přijdou až v pátek. Včera trhy rozhýbal především zveřejněný index ISM pro průmysl, který skončil pod mediánem analytiků. Navzdory negativnímu vyznění přijal trh zprávu relativně pozitivně, protože zapadá do představ o dřívějším snižování sazeb a dále kvůli tomu, že podindex cen sledující ceny vstupů znovu zamířil pod hodnotu 50 bodů, která značí pokles cen.
Ceny výrobců v eurozóně by měly meziměsíčně znovu poklesnout. Očekáváme snížení cen proti lednu o necelých 0,5 %. V meziroční dynamice by to odpovídalo poklesu do oblasti těsně nad 13 %. (z 15,0 % v lednu).
Americké tovární objednávky za měsíc únor by podle odhadu analytiků měly meziměsíčně poklesnout o 0,5 %. Stejně jako v lednu ale bude negativně působit zejména oddíl dopravy a po očištění o tento obvykle volatilnější faktor je očekávání trhu nastaveno na rovnou nulu, tudíž by proti lednu měly objednávky stagnovat; v lednu rostly o 1,2 %.
Pohled zpět:
Po čtvrtině letošního roku dosáhl deficit vládních financí 166,2 mld. Kč. Nadále se v rozpočtu negativně projevují prohlubující se výdaje v sociální oblasti a zároveň výdaje vynakládané na zastropování cen elektřiny a plynu. Na druhé straně rozpočtu se čeká na připsání peněz z daně z neočekávaného zisku, kde Ministerstvo financí počítá s dodatečným příjmem ve výši 85 mld. Kč. Při pohledu na celkový výsledek je znatelný zejména prudký nárůst výdajů, kdy srovnávací základna je zčásti ovlivněna i rozpočtovým provizoriem ze začátku loňského roku. Zatímco příjmy meziročně vzrostly o 13,0 % (+46,2 mld. Kč), výdaje rostly proti loňskému březnu o 36,9 % (+153,3 mld. Kč).
Více v komentáři zde: https://bit.ly/3zvnSTy
Index nákupních manažerů (PMI) pro výrobní sektor zaznamenal v březnu identický výsledek jako o měsíc dříve a skončil na hodnotě 44,3 bodů. Z pohledu mediánu trhu se jedná o překvapení ve směru horšího výsledku. Vůči našemu odhadu je naopak výsledek o několik desetinek lepší. Celkově ale hodnota naznačuje, že český zpracovatelský sektor se nachází hluboko pod pomyslnou hranicí 50 bodů, která odděluje expanzi od recese. Březnový report pro PMI ve výrobě prozatím odpovídá naší prognóze, která předpokládá stagnaci průmyslové výroby v letošním roce.
Více v komentáři zde: https://bit.ly/3m34RV9
Americký akciový index S&P 500 se včera potácel kolem páteční uzavírací ceny, nakonec ale dokázal uzavřít zhruba o 0,3 % nad ni. Dařilo se zejména titulům v energetickém odvětví, které rostly v reakci na rozhodnutí OPEC ohledně snížení těžby. Podindex S&P 500 Energy přidal za včerejšek 5 %, o více jak 8 % rostla cena ropy. Výraznější pohyby nezaznamenala ani pražská burza, která uzavřela těsně v zelených číslech, německý DAX naopak mírně ztrácel. Koruna vůči euru znovu mírně posílila, dnešek začíná u 23,45 EUR/CZK.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?