Inflace v Německu pokračuje ve svižném poklesu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Předpokládaný pokles německé inflace potvrdí vnímání spotřebitelů, že situace se postupně začíná zlepšovat. To se zprostředkovaně odráží na dalších sentiment indikátorech, jak odhalí dnešní statistiky z dílny Evropské komise. Zrovna tak robustní budou odpolední americká data, zejména týdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti.
Důvěra v ekonomiku eurozóny roste
Indikátory důvěry z dílny Evropské komise za březen ukážou na další zlepšování celkového ekonomického sentimentu (ESI). Jeho index se tak dostane zpět na úroveň dlouhodobého historického průměru. Již v minulém týdnu zveřejněná spotřebitelská důvěra se v březnu snížila o 0,2 bodu na -19,2 bodu po pěti po sobě jdoucích měsících postupného zlepšování. Nicméně takové snížení není významné a je stále v souladu s naším názorem, že index ESI se odrazil od svého dna. Očekáváme, že se ESI bude nadále zlepšovat. Domácnosti budou bezesporu pozitivně vnímat odeznívání inflace (dnešní německá data trend potvrdí), v jejich prospěch nadále hraje vysoká úroveň kumulovaných úspor, zrychlení růstu příjmů kvůli napjatému trhu práce a podpůrná opatření vlád. Díky tomu by spotřebitelé měli být do značné míry chráněni před současným inflačním šokem, což snižuje pravděpodobnost, že spotřeba domácností výrazně klesne. A to zase znamená, že by podniky měly i nadále čelit solidní poptávce a zároveň těžit ze zmírnění výpadků v dodávkách v kombinaci s nižšími cenami energií. Kromě toho se očekává, že k výhledu průmyslu pozitivně přispěje také znovuotevření čínské ekonomiky, které by mohlo zvýšit zahraniční poptávku.
Odpolední americká data potvrdí robustnost tamního trhu práce. Ta je mnohem větší, než se většina analytiků ještě před pár týdny domnívala. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se minulý týden snížil na pouhých 191 tisíc. Nicméně data za další týden budou zřejmě vyšší kvůli velké stávce v Kalifornii. Finální čísla HDP za Q4 22 nepřinesou změnu v celkovém HDP, zajímavý ale bude pohled na sektorové účty. Trhy bude zajímat zejména ziskovost amerických podniků ve světle obav dopadu utažené měnové politiky a hrozby recese. V prostředí téměř neutuchajících obav z recese je ale důležité poznamenat, že zveřejňované výsledky národních účtů USA již více než rok překonávají očekávání.
Zklidnění situace po turbulencích v bankovních sektorech v USA i Evropě v kombinaci s příchozími stále solidními makroekonomickými ukazateli snižuje rizikovou averzi investorů. Z toho by mělo euru vůči dolaru dále profitovat. Z pohledu středoevropských měn se pak jedná o pozitivní prostředí.
ČNB nepřekvapila, sazby se nemění
ČNB na svém včerejším zasedání ponechala úrokové sazby nezměněné. Pro hlasovalo šest bankéřů, jeden zvedl ruku pro zvýšení sazeb o 25 bb. Tímto hlasem byl podle nás Tomáš Holub. Dva noví členové bankovní rady hlasovali se stávající většinou. Guvernér A. Michl potvrdil, že hlavním nástrojem boje s inflací je silná koruna. Oproti současným úrovním by ji klidně viděl i silnější. Vymezil se proti očekávání trhu na relativně brzké a celkem razantní snižování úrokových sazeb (minimálně o 100 bb do konce roku). Nechal si otevřená vrátka pro případné zvýšení sazeb; z tohoto pohledu bude důležitá analýza mzdového vývoje na počátku letošního roku. Trh reagoval mírným zvýšením sazeb na peněžním trhu. Koruna reagovala na spíše jestřábí vyznění celé tiskové konference posílením o zhruba deset haléřů k 23,55 CZK/EUR. Podrobnější komentář ke včerejšímu jednání bankovní rady ČNB je k dispozici zde https://bit.ly/3M0YsUX.
Na globálním devizovém trhu včera panoval klid. Ekonomický kalendář byl chudý. Zveřejněné nepatrné zlepšení německé spotřebitelské důvěry Gfk, ani vyšší meziměsíční růst probíhajících prodejů nemovitostí v USA trhy nijak nezasáhly. Kurz eura k dolaru tak po celý včerejšek osciloval kolem 1,085 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Elektřina Německo - ceny a grafy elektřiny v Německu, vývoj ceny elektřiny v Německu 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory