Nálada nákupních manažerů v Evropě se zlepšuje (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešní kalendář nabídne březnové indikátory PMI. Zatímco v Německu i eurozóně jako celku oproti únoru očekáváme mírný nárůst kompozitního PMI a jeho setrvání nad 50 body, v USA tržní konsenzus ukazuje opačným směrem. Ve prospěch eura by mohly vyznít americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za únor, u kterých odhadujeme jejich meziměsíční stagnaci. Zveřejněn bude také domácí konjunkturální průzkum, který ukáže, zda v březnu pokračovalo zmírňování pesimismu spotřebitelů.
Pokles cen energií přispívá k růstu evropských PMI
Souhrnný PMI v eurozóně v březnu podle nás vzrostl na 52,5 bodu. PMI ve zpracovatelském průmyslu se v únoru po třech po sobě jdoucích měsících růstu snížil o 0,3 bodu. Je však důležité poznamenat, že tento pokles byl způsoben inverzním působením délky dodacích lhůt v metodice výpočtu indexu PMI. Vzhledem k tomu, že dodavatelské řetězce se již vrátily k normálu, měl by tento brzdící faktor slábnout. Stále se tedy domníváme, že PMI ve zpracovatelském průmyslu se bude nadále zlepšovat a přibližovat se ve svém vyznění k ostatním „měkkým“ indikátorům. Zejména v energeticky náročných odvětvích by aktivitu měly podpořit klesající velkoobchodní ceny energií. Obecně by pozitivně mělo působit také oživení v Číně, a to jak na složku aktivity, tak i nových zakázek. Současně očekáváme, že PMI ve službách se hlavně díky klesající celkové inflaci v březnu zlepšil již čtvrtý měsíc v řadě. Kompozitní index by tak mohl vzrůst na již zmíněných 52,5 b., což je podle našeho názoru konzistentní s růstem HDP v eurozóně v Q1 23 o 0,3 % q/q. Nelze však zároveň vyloučit, že se v indexech PMI negativně promítne nervozita kolem stability bankovního sektoru.
Silný trh práce poklesu sazeb v USA nenahrává
Trh práce v USA zůstává odolný, což může Fedu bránit v rychlém obratu jeho politiky, který trhy momentálně očekávají. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl v uplynulém týdnu opět o něco nižší než konsenzus trhu a zůstává na velmi nízkých úrovních (191 tis.). Investoři očekávají zahájení snižování úrokových sazeb v USA již v červenci a jejich pokles do konce roku ke 4 %. To je ale z našeho pohledu právě i s ohledem na napjatost trhu práce příliš optimistické. Pokud bankovní krize nebude eskalovat, je podle nás pravděpodobnější, že se budou tržní očekávání přibližovat směrem k prognóze Fedu, která uvolňování měnové politiky v letošním roce neimplikuje.
Stejně jako před ní Fed a ECB včera také Bank of England (BoE) znovu zvýšila úrokové sazby. Klíčová sazba vzrostla o 25 bb na 4,25 %. BoE zároveň uvedla, že britská ekonomika se podle ní prozatím vyhne recesi, inflace však zůstává rizikem. Trhy v současnosti počítají s ještě jedním zvýšením úrokových sazeb BoE o 25 bb, což je i náš základní scénář. Stejně jako v případě Fedu ale neočekáváme do konce letošního roku zahájení jejich snižování.
Euro včera k dolaru zpevnilo o 0,7 % na 1,087 USD/EUR. Dílčí ústup rizikové averze po zasedání Fedu se promítl i na regionálních měnách, které k euru posilovaly. Česká koruna si přispala dalších 0,3 %, když zpevnila na 23,63 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory