Nálada nákupních manažerů v Evropě se zlepšuje (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešní kalendář nabídne březnové indikátory PMI. Zatímco v Německu i eurozóně jako celku oproti únoru očekáváme mírný nárůst kompozitního PMI a jeho setrvání nad 50 body, v USA tržní konsenzus ukazuje opačným směrem. Ve prospěch eura by mohly vyznít americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za únor, u kterých odhadujeme jejich meziměsíční stagnaci. Zveřejněn bude také domácí konjunkturální průzkum, který ukáže, zda v březnu pokračovalo zmírňování pesimismu spotřebitelů.
Pokles cen energií přispívá k růstu evropských PMI
Souhrnný PMI v eurozóně v březnu podle nás vzrostl na 52,5 bodu. PMI ve zpracovatelském průmyslu se v únoru po třech po sobě jdoucích měsících růstu snížil o 0,3 bodu. Je však důležité poznamenat, že tento pokles byl způsoben inverzním působením délky dodacích lhůt v metodice výpočtu indexu PMI. Vzhledem k tomu, že dodavatelské řetězce se již vrátily k normálu, měl by tento brzdící faktor slábnout. Stále se tedy domníváme, že PMI ve zpracovatelském průmyslu se bude nadále zlepšovat a přibližovat se ve svém vyznění k ostatním „měkkým“ indikátorům. Zejména v energeticky náročných odvětvích by aktivitu měly podpořit klesající velkoobchodní ceny energií. Obecně by pozitivně mělo působit také oživení v Číně, a to jak na složku aktivity, tak i nových zakázek. Současně očekáváme, že PMI ve službách se hlavně díky klesající celkové inflaci v březnu zlepšil již čtvrtý měsíc v řadě. Kompozitní index by tak mohl vzrůst na již zmíněných 52,5 b., což je podle našeho názoru konzistentní s růstem HDP v eurozóně v Q1 23 o 0,3 % q/q. Nelze však zároveň vyloučit, že se v indexech PMI negativně promítne nervozita kolem stability bankovního sektoru.
Silný trh práce poklesu sazeb v USA nenahrává
Trh práce v USA zůstává odolný, což může Fedu bránit v rychlém obratu jeho politiky, který trhy momentálně očekávají. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl v uplynulém týdnu opět o něco nižší než konsenzus trhu a zůstává na velmi nízkých úrovních (191 tis.). Investoři očekávají zahájení snižování úrokových sazeb v USA již v červenci a jejich pokles do konce roku ke 4 %. To je ale z našeho pohledu právě i s ohledem na napjatost trhu práce příliš optimistické. Pokud bankovní krize nebude eskalovat, je podle nás pravděpodobnější, že se budou tržní očekávání přibližovat směrem k prognóze Fedu, která uvolňování měnové politiky v letošním roce neimplikuje.
Stejně jako před ní Fed a ECB včera také Bank of England (BoE) znovu zvýšila úrokové sazby. Klíčová sazba vzrostla o 25 bb na 4,25 %. BoE zároveň uvedla, že britská ekonomika se podle ní prozatím vyhne recesi, inflace však zůstává rizikem. Trhy v současnosti počítají s ještě jedním zvýšením úrokových sazeb BoE o 25 bb, což je i náš základní scénář. Stejně jako v případě Fedu ale neočekáváme do konce letošního roku zahájení jejich snižování.
Euro včera k dolaru zpevnilo o 0,7 % na 1,087 USD/EUR. Dílčí ústup rizikové averze po zasedání Fedu se promítl i na regionálních měnách, které k euru posilovaly. Česká koruna si přispala dalších 0,3 %, když zpevnila na 23,63 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?