Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  23.03.2023 15:59:56

ČNB zahraniční centrální banky nenapodobí a v březnu opět ponechá úrokové sazby beze změny

Padesát, dvacet pět, nula. Takto ve zkratce lze charakterizovat březnová zasedání centrálních bank v eurozóně, v USA a v ČR. Zatímco zasedání Evropské centrální banky a amerického Fedu již proběhla, tak bankovní rada České národní banky (ČNB) zasedá až v příštím týdnu, konkrétně ve středu 29. března. Bylo by však obrovským překvapením pokud by ČNB udělala něco jiného, než ponechala úrokové sazby beze změny, tj. hlavní sazbu na 7 %. Naposledy přitom ČNB zvyšovala sazby loni v červnu a letos v únoru navíc bankovní radu opustil M. Mora, který s T. Holubem jako jediný dlouhodobě hlasoval pro vyšší sazby. Jediným „jestřábem“ v bankovní radě tak nyní zůstává právě T. Holub. Předpokládám, že noví členové bankovní rady, J. Kubíček i J. Procházka, budou hlasovat pro stabilitu sazeb. V příštím týdnu se nic nebude měnit ani na kvazi kurzovém závazku ČNB, tj. ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Pro doplnění, naposledy ČNB intervenovala loni v říjnu.  

Vývoj spotřebitelské inflace v prvních dvou měsících letošního roku víceméně skončil v souladu z makroekonomickou prognózou ČNB. V meziročním srovnání sice zůstává inflace extrémně vysoká (v únoru 16,7 %), ale v dalších měsících by mělo tempo inflace zpomalovat a od poloviny roku zamířit pod 10 %. Právě postupné odeznívání inflace až na 2 % v první polovině příštího roku je hlavním argumentem většiny bankovní rady pro to, aby se úrokové sazby nezvyšovaly. Otázkou samozřejmě je, zda není tato prognóza až příliš optimistická. Po většinu loňského roku totiž inflace permanentně překvapovala směrem nahoru a aktuální únorovou prognózu ČNB v tomto směru rozhodně nelze brát jako dogma, ale jako nejvěrnější možné zobrazení budoucího vývoje. Řada dalších statistik v posledních měsících však naznačuje, že inflační potenciál české ekonomiky vyprchává. Např. hluboký propad reálných mezd, pokles maloobchodních tržeb či pozvolna klesající dynamika úvěrů.

Lze si vůbec představit, že by bankovní rada ještě úrokové sazby zvýšila? Ano, ale nikoliv nyní v březnu, ale až ve 2. čtvrtletí. Impulsem by v tomto případě byl rychlejší růst mezd, který by bankovní rada vyhodnotila jako příliš vysoký pro rozjetí tzv. mzdově-inflační spirály. Nevýhodou je, že oficiální data o vývoji mezd mají poměrně velké časové zpoždění. Vývoj mezd za letošní 1. čtvrtletí bude zveřejněn až v červnu. Zároveň však máme k dispozici i statistiky, které ukazují, jaký je mzdový vývoj v některých sektorech. Např. v průmyslu v lednu mzdy rostly v průměru meziročně o 11,9 %. Prognóza ČNB pro 1. čtvrtletí počítá s poměrně silným růstem mezd (9,7 %). Zjednodušeně, čím rychleji porostou v reálu mzdy oproti prognóze, tím větší šance, že ČNB v květnu nebo v červnu sazby ještě mírně zvýší. Na rovinu si však přiznejme, že pravděpodobnost toho, že ČNB sazby ještě zvýší je minimální.

V tomto kontextu vlastně nemá smysl ani moc spekulovat o tom, kdy ČNB začne sazby snižovat. 3. čtvrtletí letošního roku mi přijde jako hodně předčasné, obzvláště když se Evropská centrální banka dostane se sazbami na vrchol až ve 2. čtvrtletí. Rovněž předpokládám, že ČNB bude muset verbálně udržovat kvazi intervenční režim i ve druhé polovině letošního roku, se kterým není snižování sazeb příliš kompatibilní. S prvním mírným snížením sazeb tak lze podle mě počítat nejdříve letos ve 4. čtvrtletí, pokud se tedy nestane nic mimořádného.   

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz/









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688