Trhy přehodnocují výhled na FED
Před necelými dvěma týdny čekal trh vrchol sazby FEDu na 5,50 % pro červencové zasedání. To měl být vrchol, následován prvním poklesem sazeb na přelomu 2023/24. Tímto směrem působilo i vystoupení Powella v Kongresu, který naznačil, že možná bude kvůli inflaci potřeba jít nahoru výrazněji, než se do té doby čekalo.
Pak přišly problémy v americkém bankovním sektoru. Situace zůstává značně nejistá, nicméně rychlé a správné kroky FEDu hrozbu výraznějšího nebezpečí pro americkou ekonomiku (alespoň prozatím) snížily. Každopádně vysoké sazby přes jejich vliv na ceny dluhopisů jsou jedním z důvodů, proč k této situaci došlo. FED to ví a pravděpodobně bude muset být opatrnější. Trhy výrazně přehodnotily svá očekávání na sazby FEDu směrem dolů.
Je samozřejmě otázka, jestli to takto skutečně bude. Jak se změnila tržní očekávání výrazně dolů pro konec roku, nedá se vyloučit jejich mírná korekce. Když si vezmu čistě data, velmi silný trh práce a jen pomalé slábnutí inflačních tlaků, případný červencový pokles sazeb mi nedává příliš smysl. To ale za předpokladu, že se situace ve finančním sektoru uklidní.
Pokud ale budou pokračovat problémy ve finančním sektoru a bude hrozit jejich přelití do reálné ekonomiky, 4% úroveň sazeb na konci roku by byla až příliš vysoká a FED by musel jít dolů nejspíš rychleji.
Je otázka, jak se postupně změní tržní očekávání na ECB. Zatím vypadají stále docela optimisticky (zhruba 50% šance na květnové zvýšení a do konce roku stabilitu sazeb). Ale nedá se vyloučit, že se to možná už dnes nebo příští týden změní dolů. Zajímavý je vývoj kurzu EUR/USD. Tak trochu bych čekal, že při výrazném přehodnocení očekávání amerických sazeb dolů a podobných očekávání na sazby ECB (ty byly přehodnoceny méně výrazněji) by mělo euro posílit. Kurz se ale stále pohybuje přes zvýšenou volatilitu na hladině 1,07.
Jedním z důvodů, proč euro pravděpodobně neposílilo výrazněji, mohou být obavy trhů z dopadů problémů Credit Suisse na evropskou ekonomiku. To ale platí jen částečně, protože trhy v tuto chvíli výraznější negativní šok nečekají (pokud by se problémy Credit Suisse přenesly výrazněji do ekonomiky, euro by prudce oslabilo a očekávání na sazby ECB by letěly prudce dolů.
Jiří Polanský
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory