Vlada.cz (Vláda)
Z domova  |  16.03.2023 16:55:53

Úřad vlády uspořádal kulatý stůl k přípravě Národního programu reforem ČR 2023

V úterý 14. března 2023 se uskutečnila diskuse u kulatého stolu k přípravě Národního programu reforem (NPR) ČR 2023. NPR je každoročně připravovaným strategickým dokumentem popisujícím reformy a investice, které vláda plánuje uskutečnit v nadcházejících přibližně 12 měsících. NPR reaguje na aktuální hospodářské a sociální výzvy pro ČR. V letošním roce se jedná především o dopady ruské agrese proti Ukrajině a související výzvy v zajištění dostupných dodávek energií. NPR souběžně reflektuje pokrok v oblasti implementace Národního plánu obnovy (NPO), díky kterému má ČR možnost čerpat finanční podporu z Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility, RRF). Jednání k přípravě NPR proběhlo za účasti hospodářských a sociálních partnerů, zástupců Parlamentu ČR a dalších relevantních aktérů, kteří měli možnost dokument připomínkovat.

Jednání kulatého stolu zahájil vrchní ředitel Sekce pro evropské záležitosti Štěpán Černý, který v rámci úvodního slova ocenil dosavadní spolupráci na přípravě letošního i předchozích NPR. Uvedl, že příprava NPR probíhá každý rok v rámci cyklu koordinace hospodářských politik EU, tzv. evropském semestru, a to již déle než deset let. Letošní kulatý stůl byl však ve srovnání s těmi předchozími specificky zaměřen, a to na hlavní výzvy v oblasti energetiky související s vysokými cenami energií a riziky energetické chudoby. Svým zaměřením na sociální aspekty energetické problematiky kulatý stůl k NPR nepřímo tematicky navázal mj. i na mezinárodní konferenci k řešení energetické chudoby, kterou pořádal Úřad vlády v rámci českého předsednictví v Radě EU v říjnu loňského roku. Vrchní ředitel Černý rovněž informoval, že po vypořádání obdržených připomínek bude NPR předložen vládě ke schválení a následně zaslán Evropské komisi (EK).

V rámci kulatého stolu k NPR proběhly tři diskusní bloky, přičemž první byl zaměřen na opatření v rámci plánu REPowerEU, druhý na téma energetických úspor a třetí na problematiku energetické chudoby. V rámci prvního diskusního bloku vystoupil zástupce vrchního ředitele energetiky a jaderných zdrojů Ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla, který účastníky obeznámil s některými opatřeními cílícími na snížení energetické závislosti ČR na importu fosilních paliv z Ruska. V této souvislosti informoval o projektu intenzifikace ropovodu TAL či výstavbu přeshraničního plynovodu STORK II.

V rámci druhého diskusního bloku věnovanému tématu energetických úspor informoval vrchní ředitel Sekce životního prostředí Ministerstva životního prostředí Jan Kříž o opatřeních, mj. na podporu zvýšení energetické účinnosti budov. Zdůraznil potřebu, aby příjmy z emisních povolenek směřovaly na podporu ekologických opatření. Následně ředitel Odboru koncepce sociálních služeb a sociální práce Ministerstva práce a sociálních věcí Jan Vrbický zahájil třetí diskusní blok věnovaný problematice energetické chudoby. V rámci debaty zdůraznil potřebu nastavení flexibilní formy pomoci rizikovým skupinám ve společnosti a zajištění jejich dostatečné informovanosti o možnostech využívání sociální podpory. V rámci těchto diskusních bloků aktivně vystoupili i hospodářští a sociální partneři, kteří se pravidelně podílejí na přípravě NPR.

Problematika energetických úspor a sociálních rizik souvisejících s rostoucími cenami energií není však jen klíčovou kapitolou letošního NPR, ale hraje významnou roli v souvislosti s aktualizací a využíváním nových finančních prostředků pro NPO, které byly dojednány českým předsednictvím v Radě EU v rámci revize stávajícího nařízení o RRF. Součástí této revize bylo i zahrnutí kapitoly zaměřující se na cíle plánu REPowerEU do NPO. Opatření NPR i NPO tak společně reagují na dopady energetické krize, kterým musí nejen ČR, ale celá EU aktuálně čelit.

Úřad vlády uspořádal kulatý stůl k přípravě Národního programu reforem ČR 2023

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688