Ranní okénko - Poruší dnes ECB slib, nebo doručí 50bb hike?
Ještě před týdnem nebylo nejmenších pochyb o tom, že ECB na dnešním zasedání zvýší sazby o 50bb. Ostatně prezidentka Lagarde to vzhledem k inflačním tlakům označila na poslední tiskové konferenci za „velmi, velmi pravděpodobné“, hned poté co ECB zvýšila sazby podruhé v řadě o 50bb. Jenže po pádu americké SVB se nejistota přelila i na evropský bankovní trh. Po tlakem se včera ocitla zejména švýcarská banka Credit Suisse, jejíž akcie odepsaly během dne čtvrtinu své hodnoty. Pokles ale zaznamenal celý evropský bankovní sektor. Určité uklidnění přinesla rychlá pomoc švýcarské centrální banky, která Credit Suisse poskytla dodatečnou likviditu. Vzhledem k nejistotě ohledně dalšího vývoje ale nelze vyloučit, že ECB znovu poruší forward guidance a rozhodne se jít směrem větší opatrnosti. Proti tomu budou tlačit v ECB více jestřábí hlasy, které problémy Credit Suisse považují za izolovaný problém bez přesahu na eurový trh. Nižší, 25bodový hike tak může představovat určitý kompromis mezi oběma křídly.
V Česku dopoledne vyjde lednový běžný účet platební bilance. Stejně jako u zahraničního obchodu trh očekává kladný výsledek, medián předpokládá +14,2 mld. Kč. Pokud se odhady naplní, znamenalo by to první kladný měsíční výsledek od loňského ledna.
Pohled zpět:
Po lednovém skokovém zdražení o takřka 6 % přišlo u cen českých průmyslových výrobců zvolnění. Ceny meziměsíčně klesly o 0,3 %, meziročně tak dynamika poklesla na rovných 16 %. Hlavním důvodem ústupu cenových tlaků u průmyslových výrobců byl pokles cen elektřiny, plynu páry a klimatizovaného vzduchu. Ceny zde proti lednu poklesly o 2,1 %, což z meziměsíčního výsledku ubralo 0,4 p.b.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4561
Včera vyšla i statistika cen v americké výrobě. V únoru ceny nečekaně meziměsíčně poklesly o 0,1 % (trh očekával +0,3 %). Podstatné revize níže se dočkal i lednový výsledek (+0,7 % -> +0,3 %). Kombinace těchto faktorů stáhla meziroční míru růstu cen na 4,6 % (trh očekával 5,4 %). Maloobchodní tržby za únor naopak nepřekvapily a meziměsíční pokles o 0,4 % byl v souladu s očekáváními.
Po slabém včerejším startu dokázal americký akciový trh smazat část ztrát a index S&P 500 uzavřel ve ztrátě „jen“ o 0,7 %. Evropský trh naopak kvůli bankovním titulům ztrácel podstatně více a index Euro Stoxx 500 poklesl včera o 3,5 %. Futures ale naznačují pro dnešní ráno částečné zlepšení s růstem zhruba o 1,5 %. Pod tlak se vzhledem ke svému složení dostal i index pražské burzy PX, který včera odepsal přes 3 %. Nejistota nepřála ani koruně, která poprvé od letošního ledna oslabila za hranici 24 korun za euro.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?