Vývoj evropského průmyslu zůstává volatilní (Ranní zpráva z finančního trhu)
Vývoj německých továrních objednávek bude podle nás nadále vykazovat vyšší míru volatility. Po prosincovém meziměsíčním nárůstu o 3,2 % čekáme pro leden pokles o 0,7 %. ČNB zveřejní objem devizových rezerv a spotových operací. Tato data by měla potvrdit skutečnost, že centrální banka díky sílící koruně na devizovém trhu zasahovat nemusela.
Německé tovární objednávky v lednu mírně poklesly
Německé tovární objednávky se v lednu podle našeho odhadu mírně snížily (-0,7 % m/m) po prosincovém růstu (+3,2 %), který byl vyšší, než se očekávalo. Průzkumy ukazují na pokračující, i když postupné zlepšování situace v průmyslu v příštích měsících. Průmyslová výroba byla v posledním období oproti očekávání slabší. Vzhledem k tomu, že čínská ekonomika již vykazuje známky oživení, by tato slabost, pramenící částečně z nízké poptávky, mohla být pouze přechodná. K oživení průmyslové produkce by měly přispět i nižší ceny energií. Domníváme se, že po silném prosincovém údaji by domácí objednávky měly v lednu zaznamenat výraznější pokles, zatímco ty zahraniční by se po prosincovém poklesu o 6,9 % m/m měly odrazit ode dna. Přes dílčí problémy také nadále odeznívá napětí v globálních dodavatelských řetězcích. Na lepší hodnocení ohledně vývoje nových objednávek navíc ukázal poslední průzkum PMI.
Zveřejněny dnes budou také data o únorovém vývoji devizových rezerv ČNB a zároveň o lednovém objemu spotových operací centrální banky na devizovém trhu. S ohledem na výrazné posílení tuzemské měny od konce loňského roku však nelze očekávat, že by ČNB byla na trhu přítomna. Již za listopad a prosinec byl objem spotových operací nulový.
Růst tuzemských mezd na konci loňského roku zrychlil
Růst průměrné mzdy v ČR ke konci loňského roku zrychlil a překonal tržní očekávání. V meziročním srovnání byly nominální mzdy v posledním loňském čtvrtletí vyšší v průměru o 7,9 %, zatímco čtvrtletí předtím rostly o 6,2 %. Reálně ale byly mzdy kvůli vysoké inflaci oproti loňsku stále nižší, jejich pokles se však zmírnil z 9,7 % ve Q3 22 na 6,7 % y/y ve Q4. To bylo v souladu s naší prognózou (-6,6 % y/y), avšak výrazně nad tržním konsensem -7,8 % y/y. Oproti prognóze ČNB (+8,3 % y/y) byl růst nominálních mezd naopak mírně nižší. Mzdy se zvyšovaly nejen meziročně, ale i mezičtvrtletně, a to nejen v nominálním, ale i v reálném vyjádření. Po sezonním očištění tak reálné mzdy podle našeho odhadu mezičtvrtletně vzrostly poprvé po pěti předchozích poklesech v řadě. Tento vývoj souvisel s napjatým trhem práce, v důsledku čehož se řada zaměstnavatelů na podzim rozhodla zaměstnancům částečně kompenzovat předchozí pokles kupní síly mezd. Vliv však mělo také zmírnění inflace v důsledku působení úsporného tarifu. Další zrychlení růstu nominálních mezd očekáváme v průběhu letošního roku a v průměru by měl tento růst podle naší prognózy činit zhruba 10 %. Více k zveřejněným datům mezd za Q4 22 jsme psali zde: https://bit.ly/41PRgkg.
Maloobchodní tržby v eurozóně zaznamenaly v lednu oživení. Meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, což však bylo méně, než trh čekal (+0,6 % m/m). Směrem k lepšímu byl ale revidován údaj za prosinec. Původně udávaný pokles o 2,7 % m/m nakonec činil -1,7 %. Hůře dopadl také indikátor důvěry investorů Sentix. Jeho březnová hodnota dosáhla -11,1 b. a oproti únoru (-8,0 b.) tak dokonce došlo ke zhoršení. Tržní konsensus naopak počítal se zlepšením na -5,5 b.
Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová svými komentáři pro Info.cz pouze potvrdila dosavadní odměřený postoj bankovní rady k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Podle ní by již významně nepřispělo ke zkrocení inflace. Jako přínosné v tomto směru naopak hodnotí výrazné posílení koruny. O zvýšení úrokových sazeb by uvažovala v případě, že by jádrová inflace nezpomalovala, zároveň však dodává, že by zvýšení sazeb nebylo jejím preferovaným řešením.
Euro i přes horší data z evropské ekonomiky včera mírně posilovalo. Vůči americkému dolaru během evropské seance zpevnilo o 0,4 % k 1,068 USD/EUR. Ve středoevropském regionu nebyl vývoj na devizovém trhu jednoznačný. Zatímco česká koruna mírně oslabila o zhruba 0,3 % k 23,55 CZK/EUR, maďarský forint a polský zlotý naopak k společné evropské měně posílily (o 0,6 %, resp. 0,2 %).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory