Německá ekonomika nakonec v posledním čtvrtletí loňského roku nečekaně poklesla - Globální ekonomický výhled únor 2023 - Německo
Německá ekonomika nakonec v posledním čtvrtletí loňského roku nečekaně poklesla. Ačkoliv se jí podařilo navzdory obtížným podmínkám dobře se držet v prvních třech čtvrtletích, v tom čtvrtém se její výkonnost snížila o 0,2 %. Důvodem poklesu byly zejména slábnoucí výdaje na soukromou spotřebu (v důsledku přetrvávající vysoké inflace se snižují disponibilní příjmy domácností). Vysoké náklady na energie (pro spotřebitele vzrostly v průběhu roku 2022 o 34,7 %) stlačily poptávku a ukazuje se, jak těžce byl zasažen zpracovatelský průmysl. Byl tak zastíněn nedávný optimismus v důsledku předpokládané stagnace ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2022 a výrobní a exportní velmoc se znovu ocitá na pokraji recese.
CF zlepšil výhled pro letošní rok, ovšem stále predikuje pokles HDP o 0,1 %, zatímco MMF nově předpovídá růst o 0,1 %. Pro příští rok panuje shoda na růstu HDP o 1,4 %. Kompozitní ukazatel PMI v lednu znovu vzrostl (49,9 z listopadových 49,0) a poukazuje po šestiměsíčním poklesu aktivity soukromého sektoru v řadě na stagnaci. Za výsledkem stojí především pozitivní vývoj v sektoru služeb (50,7), ale také mírnější pokles aktivity ve zpracovatelském sektoru (47,3). Leden také dle ukazatelů Ifo a GfK poukázal na opatrně se zlepšující podnikatelskou i spotřebitelskou náladu. Lednová inflace znovu mírně zpomalila a dosáhla pětiměsíčního minima. Dle předběžných údajů meziroční harmonizovaná spotřebitelská inflace v lednu dosáhla 9,2 % (oproti prosincovým 9,6 %) a zaostala za očekávanými 10 %, jelikož růst cen energií dále polevuje. Meziměsíčně ovšem došlo k růstu spotřebitelských cen o 0,5 % a to na pozadí přecenění, která se v lednové inflaci obvykle nejvíce projevují.
Jádrová inflace by měla zůstat v letošním roce pravděpodobně nadále relativně vysoká, a to i díky rostoucím mzdovým nákladům. Též meziroční růst cen průmyslových výrobců v prosinci díky klesajícímu trendu růstu cen energií zpomalil (21,6 %), a je tak poloviční oproti maximům (45,8 %) z loňského léta. Data tedy naznačují slábnoucí inflační tlaky, což podporuje výhled na další postupné zpomalení inflace v následujících měsících. CF nově snížil výhled inflace pro letošní (6,2 %) i příští (2,7 %) rok.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?