Německá ekonomika nakonec v posledním čtvrtletí loňského roku nečekaně poklesla - Globální ekonomický výhled únor 2023 - Německo
Německá ekonomika nakonec v posledním čtvrtletí loňského roku nečekaně poklesla. Ačkoliv se jí podařilo navzdory obtížným podmínkám dobře se držet v prvních třech čtvrtletích, v tom čtvrtém se její výkonnost snížila o 0,2 %. Důvodem poklesu byly zejména slábnoucí výdaje na soukromou spotřebu (v důsledku přetrvávající vysoké inflace se snižují disponibilní příjmy domácností). Vysoké náklady na energie (pro spotřebitele vzrostly v průběhu roku 2022 o 34,7 %) stlačily poptávku a ukazuje se, jak těžce byl zasažen zpracovatelský průmysl. Byl tak zastíněn nedávný optimismus v důsledku předpokládané stagnace ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2022 a výrobní a exportní velmoc se znovu ocitá na pokraji recese.
CF zlepšil výhled pro letošní rok, ovšem stále predikuje pokles HDP o 0,1 %, zatímco MMF nově předpovídá růst o 0,1 %. Pro příští rok panuje shoda na růstu HDP o 1,4 %. Kompozitní ukazatel PMI v lednu znovu vzrostl (49,9 z listopadových 49,0) a poukazuje po šestiměsíčním poklesu aktivity soukromého sektoru v řadě na stagnaci. Za výsledkem stojí především pozitivní vývoj v sektoru služeb (50,7), ale také mírnější pokles aktivity ve zpracovatelském sektoru (47,3). Leden také dle ukazatelů Ifo a GfK poukázal na opatrně se zlepšující podnikatelskou i spotřebitelskou náladu. Lednová inflace znovu mírně zpomalila a dosáhla pětiměsíčního minima. Dle předběžných údajů meziroční harmonizovaná spotřebitelská inflace v lednu dosáhla 9,2 % (oproti prosincovým 9,6 %) a zaostala za očekávanými 10 %, jelikož růst cen energií dále polevuje. Meziměsíčně ovšem došlo k růstu spotřebitelských cen o 0,5 % a to na pozadí přecenění, která se v lednové inflaci obvykle nejvíce projevují.
Jádrová inflace by měla zůstat v letošním roce pravděpodobně nadále relativně vysoká, a to i díky rostoucím mzdovým nákladům. Též meziroční růst cen průmyslových výrobců v prosinci díky klesajícímu trendu růstu cen energií zpomalil (21,6 %), a je tak poloviční oproti maximům (45,8 %) z loňského léta. Data tedy naznačují slábnoucí inflační tlaky, což podporuje výhled na další postupné zpomalení inflace v následujících měsících. CF nově snížil výhled inflace pro letošní (6,2 %) i příští (2,7 %) rok.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?