cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  27.02.2023 14:52:52

Německá ekonomika nakonec v posledním čtvrtletí loňského roku nečekaně poklesla - Globální ekonomický výhled únor 2023 - Německo

Německá ekonomika nakonec v posledním čtvrtletí loňského roku nečekaně poklesla. Ačkoliv se jí podařilo navzdory obtížným podmínkám dobře se držet v prvních třech čtvrtletích, v tom čtvrtém se její výkonnost snížila o 0,2 %. Důvodem poklesu byly zejména slábnoucí výdaje na soukromou spotřebu (v důsledku přetrvávající vysoké inflace se snižují disponibilní příjmy domácností). Vysoké náklady na energie (pro spotřebitele vzrostly v průběhu roku 2022 o 34,7 %) stlačily poptávku a ukazuje se, jak těžce byl zasažen zpracovatelský průmysl. Byl tak zastíněn nedávný optimismus v důsledku předpokládané stagnace ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2022 a výrobní a exportní velmoc se znovu ocitá na pokraji recese.

CF zlepšil výhled pro letošní rok, ovšem stále predikuje pokles HDP o 0,1 %, zatímco MMF nově předpovídá růst o 0,1 %. Pro příští rok panuje shoda na růstu HDP o 1,4 %. Kompozitní ukazatel PMI v lednu znovu vzrostl (49,9 z listopadových 49,0) a poukazuje po šestiměsíčním poklesu aktivity soukromého sektoru v řadě na stagnaci. Za výsledkem stojí především pozitivní vývoj v sektoru služeb (50,7), ale také mírnější pokles aktivity ve zpracovatelském sektoru (47,3). Leden také dle ukazatelů Ifo a GfK poukázal na opatrně se zlepšující podnikatelskou i spotřebitelskou náladu. Lednová inflace znovu mírně zpomalila a dosáhla pětiměsíčního minima. Dle předběžných údajů meziroční harmonizovaná spotřebitelská inflace v lednu dosáhla 9,2 % (oproti prosincovým 9,6 %) a zaostala za očekávanými 10 %, jelikož růst cen energií dále polevuje. Meziměsíčně ovšem došlo k růstu spotřebitelských cen o 0,5 % a to na pozadí přecenění, která se v lednové inflaci obvykle nejvíce projevují.

Jádrová inflace by měla zůstat v letošním roce pravděpodobně nadále relativně vysoká, a to i díky rostoucím mzdovým nákladům. Též meziroční růst cen průmyslových výrobců v prosinci díky klesajícímu trendu růstu cen energií zpomalil (21,6 %), a je tak poloviční oproti maximům (45,8 %) z loňského léta. Data tedy naznačují slábnoucí inflační tlaky, což podporuje výhled na další postupné zpomalení inflace v následujících měsících. CF nově snížil výhled inflace pro letošní (6,2 %) i příští (2,7 %) rok.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 15:56  Bankovní statistika: Říjen – rekordní objemy retailových úvěrů Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Pá 12:58  Meziroční inflace v eurozóně až 2,3 % Eurostat (Eurostat)






?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688