Jak si ČNB stojí v úspěšnosti licenčních řízeních v rámci EU?
EBA zveřejnila svoji zprávu, v níž porovnává licenční řízení v jednotlivých evropských státech pro subjekt žádajících o povolení k činnosti dle směrnice o platebních službách (PSD2). Získání licence platební instituce nebo vydavatele elektronických peněz se dle zprávy jeví v ČR jako komplikovanější, než je tomu v dalších evropských zemích. Níže přinášíme přehled vybraných informací, které zpráva přináší.
Úspěšnost podaných žádostí
Zatímco v počtu přijatých žádostí se pohybujeme v polovině žebříčku, poměr úspěšnosti (tj. poměr mezi udělenými povoleními a podanými žádostmi) je jeden z nejnižších.
Počet žádostí na jednoho pracovníka
V průměru se v ČR jeden pracovník zabývá méně než jednou žádostí. Nižší počet zaznamenává pouze Chorvatsko, Portugalsko a Lichtenštejnsko. Všechny autority uvedených zemí přitom uvedly, že využívané personální zdroje považují za adekvátní.
V Litvě se pro srovnání jeden pracovník zabývá 14 žádostmi, v Estonsku je toto číslo vyšší než 13.
Délka licenčního řízení
Průměrná délka licenčního řízení je v ČR 13-15 měsíců, tedy výrazněji déle, než je tomu například v některých pobaltských státech, ve Švédsku, nebo na Slovensku (4-6 měsíců).
Nutno doplnit, že licenční řízení bývá ze strany českého regulátora obvykle po zaslané výzvě k doplnění podkladů přerušeno. Časový horizont se proto reálně ještě prodlužuje.
Průměrná doba trvání (medián) licenčního řízení v EU je přitom 7-9 měsíců od podání žádosti o povolení.
Přístup a pomoc regulátora
Jedním z osvědčených postupů, jak subjektům při licenčních řízeních pomoci, je zveřejnění pokynů či metodik objasňujících očekávání dohledového orgánu, pokud jde o požadavky, které musí žadatelé splnit. V zemích s vysokým poměrem udělených povolení je obvyklé, že regulátor takové velmi návodné pokyny zveřejňuje.
ČNB po mnoha letech v roce 2022 vydala vzorovou osnovu obchodního plánu k licenčním řízením na platební služby. Toto žadatelům určitě pomohlo. Bylo by skvělé, pokud by neskončilo u tohoto počinu a ČNB např. vydala vzorová čestná prohlášení, možnou vhodnou strukturu vnitřních předpisů a jiné dokumenty. Obě strany licenčního řízení by si ušetřily spoustu času.
Licenční řízení by v ideálním případě mělo probíhat v symbióze a součinnosti správního orgánu a žadatele. Pokud obchodní model a obchodní plán žadatele dává smysl a je reálný, případně žadatel již má nějakou pozitivní historii, mám zato, že by regulátor měl mít snahu žadatele licenčním řízením kvalifikovaně provést. Tedy umožnit žadateli, pokud na to má předpoklady, poskytování licencovaných služeb co nejdříve. Zejména u startupů platí, že včerejší nápad bude za rok či dva, což je průměrná délka licenčního řízení, asi stejně aktuální jako včerejší noviny.
SCHEJBAL & PARTNERS
Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.
Více informací na: www.akschejbal.cz
Poslední zprávy z rubriky Banky:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?