Coca-Cola není momentálně nejlepší příležitostí pro investory
Coca-Cola (NYSE:KO) je známá společnost se značkami, které zná každý. Mnozí investoři ji milují pro každoroční zvyšování dividend a myslí si, že vzhledem k tomu, že ji vlastní Buffett, je to skvělá volba pro nízkorizikovou a stabilní investici.
Myslíme si, že KO je špatná investiční volba, která v příštím desetiletí pravděpodobně nedosáhne tržního výnosu, natož aby ho překonala.
Domníváme se, že ocenění KO zůstalo zvýšené vysoko nad úrovní, kam patří, díky velké investorské základně, která ji vlastní na nízké nákladové bázi, a nadšení investorů z růstu dividend.
KO
však v uplynulém desetiletí silně zaostávala za indexem S&P500 a s vysokým
oceněním na úrovni 24násobku zisku bude podle našeho názoru zaostávat i nadále.
Kolik byste za tento podnik zaplatili?
Zapomeňte na chvíli na to, že jde o Coca-Colu, a podívejte se na její čísla.
Za 10 let vzrostl provozní zisk jen o 9 % a čistý zisk o 10 %. Tato čísla vypadají v reálném vyjádření mnohem hůře, vezmeme-li v úvahu, že inflace byla v tomto desetiletém období 30 %.
Čísla se stanou ještě méně působivými, když si uvědomíte, že KO v tomto časovém období provedla několik významných akvizic, konkrétně akvizici BodyArmor za 6 miliard dolarů na konci roku 2021 a nákup Costa Coffee v roce 2018 za 5,1 miliardy dolarů.
Klíčové riziko - daně na sladké nápoje
Do budoucna se domníváme, že klíčovým rizikem pro společnost Coca-Cola budou daně na sladké nápoje, které budou zavedeny po celém světě po vzoru úspěšného zdanění tabákových výrobků.
Na Wikipedii je k dispozici aktualizovaný seznam těchto daní, které budou podle našeho názoru v příštím desetiletí stále častější, protože vlády se budou potýkat s dvojím problémem, a to s rostoucími náklady na zdravotní péči spojenými s obezitou a cukrovkou a s vyššími rozpočtovými deficity.
Ve Spojených státech spotřeba sladkých nealkoholických nápojů na obyvatele neustále klesá a předpokládá se, že bude klesat i nadále. Stejně jako tabákový průmysl budou výrobci nealkoholických nápojů schopni do určité míry zvyšovat ceny, ale nemyslíme si, že se dočkáme přehoupnutí zpět k trvalému růstu, a to ani při zvýšené mezinárodní expanzi.
Status KO jako "dividendového krále" nebo "dividendového aristokrata" je pravděpodobně to, co k akciím přitahuje mnoho investorů. Vstup do tohoto nepolapitelného klubu znamená, že společnost zvyšuje dividendu nejméně posledních 25 let. Tyto investory určitě nebude chtít zklamat a při reportování za několik dní pravděpodobně dividendu opět zvýší.
Krutá
realita je však taková, že kupovat jakoukoli společnost primárně kvůli
dividendě/dividendě je chyba. KO není výjimkou, zejména když se podíváte pod
pokličku.
Dividenda KO vzrostla od roku 2012 o 73 %, z tehdejších 1,02 USD/rok po úpravě o rozdělení na současných 1,76 USD/rok.
To
se zdá působivé, dokud si neuvědomíte, že prostě vyplácí vyšší procento čistého
zisku, z 51 % v roce 2012 na 74 % loni. Aby to mohli financovat, prostě
přestali odkupovat akcie.
V roce 2012 bylo v oběhu 4 584 milionů zředěných akcií, což se díky zpětnému odkupu snížilo na 4 229 milionů v roce 2018. Ale od doby, kdy zastavili zpětné odkupy, aby se zaměřili na zvyšování dividendy, se nyní tento počet postupně zvyšuje na 4 351 milionů akcií ve 3. čtvrtletí 22.
Závěr
Společnost KO si v roce 2022 vedla dobře, přičemž růst tržeb ve 3. čtvrtletí činil 11 %, a to především díky cenám. Zejména objemové výsledky byly taženy silou v kanálu mimo domov, protože znovuotevření související s COVID pohání doplňování zásob a zvýšenou aktivitu.
Pro některé investory může být vhodná doba k prodeji. Kromě nedávného posílení při pohledu do budoucna prostě nevidíme důvod k nákupu akcií na současných úrovních ocenění, zejména v prostředí, kdy lze nyní dosáhnout rozumných výnosů ve fondech podnikových dluhopisů investičního stupně, jako je Vanguard Long-Term Corporate Bond ETF (VCLT).
Mnoho
akcionářů KO se rádo chlubí tím, že akcie vlastní Warren Buffett, ale ten je
koupil v 80. letech, kdy se obchodovaly za P/E v polovině desítek a měly před
sebou dlouhou dráhu růstu, a od té doby podíl nepřidal, dokonce ani
reinvestoval dividendy. Pochybujeme, že Buffett má vysoká očekávání ohledně
budoucích výnosů KO, a nemáme je ani my, a věříme, že investoři mohou získat
mnohem vyšší bezpečné výnosy jinde.
Mercurius Pro
Mercurius Pro, o. c. p., a. s. vznikl v roce 2018 a jeho tým má bohaté zkušenosti z předchozího působení jak v českých, tak zahraničních makléřských domech, investičních bankách a dalších finančních institucích. Poskytujeme profesionální služby pro začínající, pokročilé i institucionální investory. Naší vizitkou jsou letité zkušenosti a výsledky naší práce.
Pro investory, kteří nemají velké zkušenosti, případně jsou limitováni časem, nabízíme konzultace s makléřem či pasivní přístup k investicím skrze řízená portfolia. Zkušený investor uvítá širokou paletu nástrojů FX, komoditního, finančního i akciového trhu, včetně derivátů. Lehce si tak může z naší nabídky vytvořit své široce diverzifikované portfolio. Profesionálním a korporátním investorům nabízíme produkty a podmínky upravené dle jejich požadavků.
Více informací najdete na: www.mercurius.pro
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz