Masarykova základní škola Plzeň oslavila 100 let od svého otevření
Masarykova základní škola Plzeň oslavila 100 let od svého otevření
Slavnostní setkání (fotografie: M. Pecuch)
Masarykova základní škola Plzeň sídlící na Jiráskově náměstí si v pátek 3. února 2023 připomněla sto let od svého otevření. U položení základního kamene 2. října 1921 byl osobně přítomen i prezident T. G. Masaryk, který vyhověl žádosti obce, aby škola mohla nést jeho jméno. Oslav 100. výročí se zúčastnili také primátor města Plzně Roman Zarzycký a jeho náměstkyně pro oblast školství a cestovního ruchu Lucie Kantorová.
„Prošli jste mnoha historickými milníky a vychovali jste velkou řadu dětí. Byli mezi nimi například i cestovatel Miroslav Zikmund či mnohonásobný Zlatý i Český slavík Karel Gott. Ať se vám dál daří, ať jsou ve vaší škole spokojení žáci i pedagogové,“ uvedl mimo jiné při slavnostním setkání primátor Roman Zarzycký a dodal, že město Plzeň, které je zřizovatelem Masarykovy základní školy, ji podpoří v dalším rozvoji a bude dále pokračovat v projektu zvelebování jejího okolí a Jiráskova náměstí.
Náměstkyně primátora Lucie Kantorová připomněla, že v roce, kdy začala Masarykova základní škola s výukou, bylo v tehdejším Československu zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání či založeny Československé státní aerolinie. „Vím, že pan ředitel Antonín Herrmann pro tuto školu dýchá, a tak přeji, aby Masarykova základní škola byla úspěšná i nadále a měla žáky, kteří mají zájem o vzdělání i podporu jejich rodičů,“ řekla Lucie Kantorová.
Budova Masarykovy základní školy byla postavena v letech 1921–1923 podle návrhu Hanuše Zápala, jednoho z nejvýznamnějších českých architektů první poloviny 20. století. Původně byla rozdělena na chlapeckou a dívčí část, a ačkoli do dnešních dnů změnila svoji vnější podobu jen nepatrně, svým vnitřním vybavením a potřebnými úpravami se stala školou moderního typu. Díky svým architektonickým kvalitám byla dokonce v roce 2003 zařazena mezi nemovité kulturní památky.
Mezi slavné žáky školy patří mimo již zmiňovaného cestovatele Miroslava Zikmunda a zpěváka Karla Gotta také válečný hrdina Ladislav Světlík, komiksový autor Vlastislav Toman, komik Václav Štekl, výtvarník Václav Malina, vědec Jan Dušek, tenista Tomáš Šmíd či lékař Jindřich Šebor a řada dalších.
„Naši předchůdci, tedy kolegové, v naší škole učili děti v průběhu válek, ekonomických zvratů, střídání politických režimů, zkrátka v časech dobrých i zlých. Jejich odkazu a práce si velmi vážíme,“ řekl ředitel školy Antonín Herrmann. Mezi hosty slavnostního pátečního setkání byl také například její bývalý ředitel a skautská legenda Jan Kacerovský, jenž loni oslavil 90. narozeniny.
U příležitosti 100. výročí otevření školy vyšel almanach, jehož autorem je Miroslav Anton. Kniha představuje 100 let historie školy na pozadí dějinných událostí. V publikaci nechybí ani popis života školy v poslední dekádě, kdy se do něj promítl výrazný rozvoj technologií, koronavirová epidemie s distanční a rotační výukou, společné vzdělávání a příliv žáků z jiných zemí, včetně dětí z okupované Ukrajiny.
„Letošní školní rok je pro nás, jako ostatně pro všechny základní školy, velikou výzvou. Prakticky jsme v počtu žáků dosáhli hraniční kapacity školní budovy. Navzdory tomu pokládáme za samozřejmé udržet hladký provoz školy a vysokou kvalitu výuky, což pochopitelně klade na všechny zaměstnance vysoké nároky,“ poznamenal zástupce ředitele Martin Šimek s tím, že škola věnuje velkou pozornost informatice a robotice a dolaďuje již několik let nabíhající plán zkvalitnění výuky formou vyššího počtu dělených hodin: „Pokračujeme též v realizaci Národního plánu doučování, aby každý žák měl šanci doplnit s naší pomocí své deficity v učivu. Zároveň jsme se ale také vrátili k naší široké nabídce bezplatných kroužků různého zaměření.“
Masarykova základní škola sehrává důležitou roli také v procesu obnovy Jiráskova náměstí a přilehlé klášterní zahrady v plzeňském městském obvodu Slovany. Její žáci se, podobně jako další skupiny obyvatel, stali od počátku součástí přemýšlení o budoucnosti tohoto prostoru. Na nové náměstí a zahradu přispívá grantem 25 milionů korun Nadace Proměny Karla Komárka.
„Nadaci Proměny Karla Komárka pojí s Masarykovou základní školou velmi vřelý vztah. Vždyť s myšlenkou otevřít klášterní zahradu v Plzni-Slovanech veřejnosti přišli její žáci. Ti tak zásadním způsobem přispěli o uvažování o budoucnosti nejen zahrady, ale také Jiráskova náměstí. Naše nadace klade od počátku proměny velký důraz na to, aby se do obnovy prostoru zapojovali všichni, kterých se týká – odborníci, veřejnost, místní spolky a samozřejmě zástupci města a městského odvodu. Přeji škole mnoho štěstí do nové etapy a těším se na novou podobu náměstí a zahrady,“ řekl Luboš Veselý, pověřen řízením nadace.
V úterý 21. února 2023 pořádá Masarykova základní škola den otevřených dveří, a to od 10 do 16 hodin. Zápisy do prvních tříd pro školní rok 2023/2024 se pak konají v pondělí 3. dubna od 13.30 do 18.00 hodin a v úterý 4. dubna od 13.30 do 16.30 hodin.
Editace textu: Hana Josefová
Fotogalerie
Zveřejněno: 3. 2. 2023, Martin Pecuch