CRIF (Czech Credit Bureau)
Údaje o firmách  |  19.01.2023 15:02:04

CRIF: V roce 2022 přibylo v Česku o 1,5 tisíce firem méně než v předchozím roce

V průběhu roku 2022 vzniklo v České republice 28 297 obchodních společností, o 1 543 méně než v roce 2021, a zároveň jich zaniklo 14 397, tedy srovnatelně s předchozím rokem. Celkem tak čistý přírůstek (rozdíl mezi počtem vzniklých a počtem zaniklých) činil 13 900 firem. To je o 2,8 tisíce více než v covidovém roce 2020, ale méně než v jiných letech. Například oproti roku 2021 se tento čistý přírůstek snížil asi o 1,5 tisíce firem. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Po navýšení čistého přírůstku firem v roce 2021 došlo v roce 2022 k návratu ke klesajícímu trendu z předchozích let. Je to následkem současného nejistého ekonomického prostředí, které znesnadňuje rozhodování společností. Vzhledem k cenám energií a dalších vstupů do podnikání očekáváme, že ochlazení zájmu o firemního podnikání bude pokračovat přinejmenším i v letošním roce,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V prosinci bylo založeno 2 311 obchodních společností, to je o 374 méně než za stejné období roku 2021 a nejméně od roku 2013. Zároveň zaniklo 1 481 firem. Čistý prosincový přírůstek tak činil 830 firem, což je druhý nejnižší počet v loňském roce hned po září.

Na Vysočině vzniklo 4krát více firem než jich zaniklo

V roce 2022 vzniklo nejvíce obchodních společností v Praze (13 950), v Jihomoravském kraji (3 445) a v Moravskoslezském kraji (2 186). Nejméně potom v Karlovarském kraji (361) a na Vysočině (508). V žebříčku zaniklých firem opět vede Praha (7 507), následovaná Jihomoravským krajem (1 440) a Moravskoslezským krajem (1 112).

I přes pokles počtu vzniklých obchodních společností se v uplynulém roce vzájemný poměr vzniklých a zaniklých firem meziročně výrazněji nezměnil. Na 10 zaniklých loni připadlo 20 vzniklých, v roce 2021 to bylo o jednu více. Avšak ještě v roce 2020 to bylo jen 17 společností.

Nejrychleji se počet společností zvyšoval na Vysočině, kde připadlo 40 nových firem na 10 zaniklých. Na druhém místě bylo loni Olomoucko (30 nových na 10 zaniklých), následované Zlínským a Pardubickým krajem (28 nových na 10 zaniklých). Jediným krajem, ve kterém se počet společností loni snížil, byl Ústecký kraj, kde na 10 zaniklých firem připadlo pouze 9 vzniklých. Počet společností se zvyšoval i loni, ale pomalejším tempem než o rok dříve.

Nejrychleji se zvyšoval počet firem v zemědělství

Nejvíce firem loni vzniklo v odvětví nakládání s nemovitostmi, a to 5 185. Následoval obchod s 4 663 novými společnostmi a zpracovatelský průmysl, kde vzniklo 3 319 společností. Nejvíce společností zaniklo v obchodu (4 546), v nakládání s nemovitostmi (3 028) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1 793).

Ve všech odvětvích se počet firem zvyšoval, s výjimkou obchodu, kde se prakticky nezměnil. Rychlý růst zaznamenalo zemědělství, kde na 10 zaniklých firem připadlo 60 vzniklých, odvětví informačních a komunikačních činností (37 vzniklých na 10 zaniklých) a doprava a skladování (30 vzniklých na 10 zaniklých).

 


CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.

Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.

Více informaci na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688