Patria (Patria Finance)
Investice  |  16.01.2023 10:41:39

Růst ve využívání nových technologií, hluboké geopolitické změny a návrat stagnace

Larry Summers stál za oživením teorie dlouhodobé stagnace, v jejímž centru se nacházejí nízké sazby. Na Bloombergu hovořil o tom, že některé faktory stojící za takovým prostředím stále přetrvávají, ale on sám se domnívá, že k návratu k ní zřejmě nedojde. Rok 2023 pak bude dobou, kdy to trhy pochopí (viz první část rozhovoru zde). Co si ekonom myslí o dalším vývoji ve světě a u technologií?

Ke geopolitickému vývoji Summers řekl, že podle něj dochází v zemích jako Írán a Čína k hlubším změnám ve společnosti, než jak se zpočátku zdálo. Spojené státy pak v poslední době ukazují svou vnitřní odolnost a v roce 2023 bude také „demokracie vypadat lépe než před rokem“. Otázkou podle ekonoma je, jak bude dál postupovat Čína. Zda se více přikloní k tržní ekonomice a západnímu systému, nebo zda naopak vzrostou vzájemné tenze. On sám se kloní spíše k první možnosti s tím, že „před svítáním je největší tma“.

Na dotaz týkající se nových technologií, včetně umělé inteligence, ekonom odpověděl, že právě v této oblasti je vidět jasný pokrok. Umělá inteligence totiž byla dříve používána pro řešení jednotlivých a jasně specifikovaných problémů a úkolů. „Nyní jí ale nemusíte problém vysvětlovat, jenom jí dáte pár příkladů a to jí stačí.“ Summers míní, že současná doba tak bude jednou přirovnávána například k té, kdy docházelo k prudkému rozvoji ve využívání elektrické energie a zvyšovaly se kapacity v této oblasti.



Návrat stagnace?


O možném návratu dlouhodobé stagnace uvažují i další ekonomové. Například Asha Banerjee a Josh Bivens z Economic Policy Institute v srpnu 2022 zveřejnili studii, podle které se ekonomika vrátí do starých kolejí. Podle nich tedy nastane návrat do stavu slabší agregátní poptávky a opětovného tlaku na pokles sazeb. Jako příčinu uvádějí zejména příjmovou nerovnost, která posouvá příjmy směrem k bohatší části společnosti. Ta má menší sklon ke spotřebě a větší sklon k úsporám. Výsledkem je pak celková slabost poptávky.

Zmínění ekonomové se domnívají, že opětovný posun směrem k dlouhodobé stagnaci by měl mírnit i inflační tlaky a zvyšuje riziko, že americká centrální banka přežene monetární kontrakci, tedy že nebude brát dostatečný zřetel právě na vracející se prostředí stagnace a jeho tlumící efekt na inflaci.

Zdroj: Bloomberg, Economic Policy Institute



 
 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688