Těžší než predikovat vývoj inflace je předpovídat dlouhodobý technologický rozvoj - Víkendář
Lawrence H. Summers míní, že i přes zaznamenaný pokles inflace je Fed svou politikou „na správném místě“. Nemá přitom podle něj cenu diskutovat o relativních detailech v predikcích sazeb, důležitá je flexibilita (viz první část. Ekonom následně odpovídal na dotaz týkající se vývoje v Číně a technologického pokroku.
Summers míní, že Čína se posunula od povinného uzavírání ekonomiky a restrikcí k dobrovolným opatřením. Lidé totiž zůstávají doma více než před pár týdny a podle ekonoma zemi čeká několik náročných týdnů. Bude se totiž ukazovat, jaké změny přinese tento posun ve společnosti a v politice. K tomu Summers dodal, že oheň, který hoří nejintenzivněji, takto obvykle hoří nejkratší dobu. Takže problémy v Číně by z tohoto pohledu nemusely trvat dlouho.
Graf ukazuje vývoj čínské průmyslové produkce a maloobchodních tržeb. Podle posledních čísel retailové tržby meziročně klesají téměř o 6 %, tempo růstu produkce se snížilo na 2,2 %:
Zdroj: Twitter
Ekonom dostal otázku i na to, jaké dopady by mohl mít pokrok v oblasti jaderné fúze a umělé inteligence. Podle něj je dobré rozlišovat dva druhy technologií. Ten první lidstvu umožňuje dělat věci, které doposud dělat nemohlo. A ten druhý mu umožňuje dělat věci, které doposud dělalo, ale levněji. Umělá inteligence by patřila do skupiny první, fúze potenciálně do druhé. První skupina je přitom podle Summerse „mnohem fundamentálnější než ta druhá, což ukazuje třeba oheň či vynález kola.“
U fúze je ekonom podle svých slov opatrný s tím, jak rychle by tato technologie mohla být používána v praxi a jak rychle by se skutečně mohla rozšířit. Zmínil v této souvislosti padesátá léta, kdy se hovořilo o tom, že díky jaderné energii bude energie velmi levná a vysoce dostupná. „Ukázalo se, že tomu tak úplně není, třeba kvůli vysokým kapitálovým nákladům,“ dodal expert. Technologický pokrok v oblasti umělé inteligence či třeba kvantových počítačů by pak podle něj mohl být významnější.
Těžší než predikovat vývoj inflace a nezaměstnanosti je předpovídat dlouhodobý technologický rozvoj, dodal ekonom ke svým předchozím úvahám. Z hlediska snižování emisí by pak bylo lepší, pokud bychom našli levné cesty výroby čistých energií, než když „budeme extrémně zdražovat uhlík“.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři