Britská centrální banka podává lék, který je horší než to, co má léčit, varuje ekonom
Danny Blanchflower působí jako profesor ekonomie na Dartmouth College a byl členem vedení Bank of England. Na Bloombergu hovořil o současném nastavení monetární politiky ve Velké Británii s tím, že centrální banka podle něj přešla do přílišného utažení, ekonomika se nachází v recesi a BoE „velmi rychle otočí“.
Ekonom poukázal na to, že dva z členů vedení BoE nesouhlasili s posledním zvedáním sazeb a podle Blanchflowera jde o ekonomy, kteří chápou, co se nyní v britském hospodářství děje. Bloomberg k tomu dodal, že v současné době je za vzor považován Paul Volcker a jeho monetární kontrakce, kterou reagoval na vysokou inflaci sedmdesátých let. Podle tohoto pohledu je nutné zvednout sazby nad inflaci a utlumit celkovou hospodářskou aktivitu, aby došlo ke snížení inflace. Co si o tomto názoru myslí Blanchflower?
BoE podle ekonoma uplatňuje lék, který je horší než to, co má léčit. „Inflace bude v následujících měsících padat jako kámen, v červnu se dostane pod 2 % a v září pravděpodobně budeme v deflaci,“ dodal Blanchflower s tím, že finanční trhy s jeho pohledem ale pravděpodobně souhlasit nebudou. Chybu pak podle něj dělal i americký Fed, a to už od roku 2010. Špatně totiž odhadoval volné kapacity na trhu práce a následně potenciál pro mzdové tlaky.
Blanchflower se domnívá, že nezaměstnanost a počet volných pracovních míst dříve indikovaly možné mzdové tlaky, ale po roce 2010 tomu tak už nebylo. Fed se tak zaměřoval na irelevantní proměnné a podhodnotil kvůli tomu kapacity na trhu práce. Ty byly a jsou ve skutečnosti mnohem větší a to podle ekonoma také znamená, že možnost mzdové spirály je minimální.
Co Čína a otevírání její ekonomiky, které podle některých názorů může představovat další inflační šok? Podle ekonoma je to „divoká karta“, ale platí to, co bylo uvedeno dříve. I v tomto případě by totiž šlo o jednorázový šok, na který by centrální banka neměla reagovat. Na závěr ekonom poukázal na predikce BoE. Ty hovoří o tom, že inflace by měla do dvou let klesnout pod 2 %. Právě dlouhodobější výhled je podle ekonoma klíčový a „na základě jejich vlastních predikcí by nyní měli sazby snižovat, ne je zvyšovat.“
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna