Britská centrální banka podává lék, který je horší než to, co má léčit, varuje ekonom
Danny Blanchflower působí jako profesor ekonomie na Dartmouth College a byl členem vedení Bank of England. Na Bloombergu hovořil o současném nastavení monetární politiky ve Velké Británii s tím, že centrální banka podle něj přešla do přílišného utažení, ekonomika se nachází v recesi a BoE „velmi rychle otočí“.
Ekonom poukázal na to, že dva z členů vedení BoE nesouhlasili s posledním zvedáním sazeb a podle Blanchflowera jde o ekonomy, kteří chápou, co se nyní v britském hospodářství děje. Bloomberg k tomu dodal, že v současné době je za vzor považován Paul Volcker a jeho monetární kontrakce, kterou reagoval na vysokou inflaci sedmdesátých let. Podle tohoto pohledu je nutné zvednout sazby nad inflaci a utlumit celkovou hospodářskou aktivitu, aby došlo ke snížení inflace. Co si o tomto názoru myslí Blanchflower?
BoE podle ekonoma uplatňuje lék, který je horší než to, co má léčit. „Inflace bude v následujících měsících padat jako kámen, v červnu se dostane pod 2 % a v září pravděpodobně budeme v deflaci,“ dodal Blanchflower s tím, že finanční trhy s jeho pohledem ale pravděpodobně souhlasit nebudou. Chybu pak podle něj dělal i americký Fed, a to už od roku 2010. Špatně totiž odhadoval volné kapacity na trhu práce a následně potenciál pro mzdové tlaky.
Blanchflower se domnívá, že nezaměstnanost a počet volných pracovních míst dříve indikovaly možné mzdové tlaky, ale po roce 2010 tomu tak už nebylo. Fed se tak zaměřoval na irelevantní proměnné a podhodnotil kvůli tomu kapacity na trhu práce. Ty byly a jsou ve skutečnosti mnohem větší a to podle ekonoma také znamená, že možnost mzdové spirály je minimální.
Co Čína a otevírání její ekonomiky, které podle některých názorů může představovat další inflační šok? Podle ekonoma je to „divoká karta“, ale platí to, co bylo uvedeno dříve. I v tomto případě by totiž šlo o jednorázový šok, na který by centrální banka neměla reagovat. Na závěr ekonom poukázal na predikce BoE. Ty hovoří o tom, že inflace by měla do dvou let klesnout pod 2 %. Právě dlouhodobější výhled je podle ekonoma klíčový a „na základě jejich vlastních predikcí by nyní měli sazby snižovat, ne je zvyšovat.“
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla