CRIF (Czech Credit Bureau)
Podnikání  |  02.12.2022 15:09:22

V říjnu v ČR ukončilo podnikání 7 394 živnostníků, o 2 632 více, než je letošní průměr Celkový počet živnostníků v zemi se tak snížil o 284


V říjnu zahájilo v České republice živnost celkem 7 110 lidí. Zároveň svou živnost ukončilo celkem 7 394 fyzických osob podnikatelů, nejvíce za dobu, kdy jsou tyto analýzy prováděny. Poprvé od konce roku 2020 v Česku živnostníků ubylo, a to o 284. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

„Za velkým nárůstem zániků stojí zejména odvětví obchodu, kde letos ke konci října ukončilo činnost o 5 tisíc živnostníků více než loni. O dva tisíce živnostníků více ukončilo činnost i v odvětví profesních vědeckých a technických činností,“ uvedla analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková s tím, že úbytek živnostníků můžeme ke konci října pozorovat ve 4 odvětvích, a to v již zmíněném obchodu, ubytování a stravování, výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla a v odvětví nakládání s nemovitostmi.

Celkově začalo v České republice od začátku roku do konce října podnikat 66 130 živnostníků, tedy téměř o 10 tisíc (+16 %) více než ve stejném období loni. Zároveň ale podnikání ukončilo 47 618 osob, oproti loňsku o necelých 13 tisíc (+36 %) více. Celkově tak přibylo 18 512 živnostníků, což je o 3 464 méně než za prvních 10 měsíců roku 2021.

Nejvíce živnostníků přibývá v Praze a ubývá naopak na Liberecku

Krajem s nejvyšším růstem počtu podnikatelů je stále Praha, kde připadá 19 nových živnostníků na 10 zaniklých. Celkem 15 nových živnostníků na 10 zaniklých připadá ve Středočeském kraji, na Zlínsku a na Pardubicku. Ke snížení počtu živnostníků došlo na Liberecku, kde připadá 6 nových živnostníků na 10 zaniklých.

Ve všech krajích se meziročně zvýšil počet nově vzniklých živnostníků. O 23 % více, tedy 13 747, jich v prvních 10 měsících roku začalo podnikat v Praze, o 18 % více pak v Karlovarském (celkem 1 520), Pardubickém (celkem 2 930) a Středočeském kraji (celkem 8 703). Na druhou stranu se ve všech krajích zvýšil počet lidí, kteří podnikat přestali. K nejvyššímu nárůstu zaniklých živnostníků za prvních 10 měsíců roku došlo v Moravskoslezském (o 72 % na 5 590), Libereckém (o 71 % na 3 905) a Olomouckém kraji (o 62 % na 2 454).

„Zatím není jasné, zda šlo ohledně vysokého počtu zániků živnostníků v říjnu pouze o jednorázový výkyv, nebo už se začíná projevovat současná ekonomicky nepřívětivá doba. Je možné, že živnostníci začínají mít problémy se zdražováním vstupů do  podnikání, a kvůli nejisté budoucnosti podnikání raději opouštějí. To se ale ukáže až na číslech v dalších měsících,“ dodává analytička Věra Kameníčková.

Nejvíce lidí začalo podnikat v IT, nejméně v obchodě

Až na čtyři dříve zmíněná odvětví v prvních 10 měsících roku živnostníci přibyli. Nejrychleji k tomu dochází v segmentu informačních a komunikačních činností, kde od začátku roku připadá 31 nových živnostníků na 10 zaniklých. Celkem 25 nových živnostníků na 10 ukončených připadá také v ostatních činnostech a 21 v dopravě a skladování. K největšímu úbytku živnostníků došlo v odvětví obchodu, kde na 10 zaniklých živnostníků připadli pouze 4 nově vzniklí.

Celkově pak letos během prvních 10 měsíců roku v porovnání s loňskem stoupl počet nových živnostníků nejvíce ve stavebnictví (o 34 % na 9 791) a v oboru vzdělávání a zdravotní a sociální péče (o 25 % na 1 776 nových živnostníků).
 

CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.

Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.

Více informaci na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688