Královéhradecký (kr-kralovehradecky.cz)
Z domova  |  29.11.2022 14:29:41

Centrum Orion získalo ocenění za nadstandartní kvalitu poskytovaných sociálních služeb

29. 11. 2022

Nezisková organizace Centrum Orion z Rychnova nad Kněžnou, která pomáhá dětem i dospělým osobám s postižením a jejich rodinám, převzala v Praze od zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí ČR ocenění v Programu dobrovolného rámce hodnocení kvality sociálních služeb.

Centrum Orion získalo ocenění za nadstandartní kvalitu poskytovaných sociálních služeb

Program dobrovolného rámce hodnocení kvality sociálních služeb je ministerský motivační program, který upravuje oblast nadstandartní kvality – tedy nad rámec zákonem definovaných povinností poskytovatelů sociálních služeb. Jeho cílem je podpora rozvoje těch poskytovatelů, kteří se zvyšováním kvality a efektivity služeb aktivně a systémově zabývají a uspěje v něm pouze ten poskytovatel, který své služby již nyní poskytuje v nadstandartní kvalitě.

Mezi nejsilnější stránky Centra Orion patří podle hodnotitelů jeho výrazná orientace na klienty a schopnost flexibilně pro ně zajišťovat na míru šité a vysoce inovativní služby nebo metody práce. Poskytované služby jsou šité na míru potřebám konkrétních klientů a služba k jejich zajištění dokáže poskytovat odpovídající individualizovanou podporu. A to i díky sbírání dat o využití služby a propracovanému systému prolínání asistentů mezi službou centrum denních služeb a osobní asistencí, což maximalizuje efekt využití jejich pracovního času ve prospěch poskytování sociálních služeb.

Zapojování do nových projektů, přijímání nových výzev, hledání inspirace v okolním světě jsou v Centru Orion patrné. Organizace nemá strach z nových věcí, naopak si uvědomuje, že pestrost v nabídce služeb a aktivit je jediná cesta, jak udržet pozornost a zájem jejich klientů. Pracovníci změny v této oblasti vítají, nejzřetelněji se projevuje systém učení a vzdělávání v organizaci v oblasti zaangažovanosti zaměstnanců do vlastního rozvoje. Role „specialistů – terapeutů“ ve vybrané oblasti je skvělým nástrojem k ní.

Místní šetření také jednoznačně prokázalo, že „orioňácká“ atmosféra je ve službě a organizaci jako takové všudypřítomná a cíleně a dlouhodobě budovaná. Přispívá k tomu velmi propracované a provázané PR organizace, budované vztahy mezi zaměstnanci, klienty a jejich rodinami, veřejností apod. Vedení organizace vytváření optimální organizační kultury podporuje a sdílí ji napříč celou organizací / službami. Výsledkem je profesionálně vystupující (a dovnitř i ven fungující) organizace, která je ve svém působišti známá, vnímaná všemi zainteresovanými stranami jako férová, kvalitní, inspirativní a jako nositel dobré praxe a inovací.

„Na získané ocenění jsme velmi hrdi, zároveň je pro nás zavazující do budoucna. I nadále chceme nejen sociální služby, ale také další podporu našich klientů i jejich pečujících rodin poskytovat co nejkvalitněji a tak, abychom umožnili osobám s postižením co nejdéle vyrůstat ve svém přirozeném prostředí a s potřebnou podporou celé rodiny. Organizací poskytující služby v nadstavbové kvalitě můžeme být i díky zájmu o Centrum Orion, vstřícnosti Královéhradeckého kraje, měst, obcí i dalších partnerů k našim záměrům a jejich podpoře. Díky vzájemné spolupráci, která je na vysoké úrovni a které si velmi vážíme, je náš úspěch i vaším úspěchem,“ uvedli zástupci Centra Orion.

Co je homesharing

Centrum Orion poskytuje takzvanou službu homesharing, což je forma odlehčovacího pobytu založená na komunitní pomoci. Umožňuje pravidelný pobyt dítěte s postižením v domácnosti tzv. hostitele, o které hostitel pečuje stejně jako o člena své rodiny. Jedinečnost homesharingu spočívá v tom, že hostitel a jeho rodina poskytuje dítěti s postižením podporu přímo ve vlastní domácnosti. A zároveň, protože hostitel pečuje v jednu chvíli právě jen o jedno dítě, dokáže vyjít vstříc jeho individuálním potřebám.

Hlavním cílem je pomoci rodičům v jejich náročné péči, poskytnout jim volný čas na odpočinek a regeneraci sil, umožnit jim věnovat se dalším svým dětem, sobě navzájem či dalším aktivitám, na které není z důvodu péče o dítě čas ani prostor. Dítě s postižením je pak prostřednictvím homesharingu podporováno v samostatnosti, navazuje nové sociální vztahy, zlepšuje se adaptabilita na nové prostředí i jeho tolerance ke změnám, pomáhá zprostředkovat dětem s postižením nové zážitky, snižuje jejich závislost na rodičích.

Homesharing je ale přínosný i pro druhou stranu – díky hostitelství získávají hostitelé nové zážitky a zkušenosti a prostřednictvím dítěte s postižením také jiný pohled na svět.

Homesharing je založen na vztazích a vzájemné důvěře. Všichni hostitelé zapojení do projektu procházejí výběrem a přípravou a budou mít oporu v pracovních Centra Orion. Stejnou podporu mají i pečující rodiny. Pracovníci Centra Orion najdou vhodné hostitele ke konkrétním pečujícím rodinám a provázejí je celým procesem výběru, při vzájemném propojování i v samotném průběhu služby.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688