Dopady demografických změn na poskytování veřejných služeb v Bosně a Hercegovině
Dopady demografických změn na poskytování veřejných služeb v Bosně a Hercegovině
23.11.2022 / 16:31 | Aktualizováno: 23.11.2022 / 16:35
Populační fond OSN (UNFPA) uspořádal za podpory vlády ČR v Sarajevu konferenci s názvem „Dopady demografických změn na poskytování veřejných služeb – případ Bosny a Hercegoviny“.
Na konferenci se sešli zástupci vlády, akademické obce, občanské společnosti, soukromého sektoru, OSN a dalších mezinárodních organizací působících v Bosně a Hercegovině, s cílem diskuse o aktuálních demografických prognózách pro zemi a o dopadech demografického vývoje na poskytování/financování veřejných služeb v sektoru vzdělávání, zdravotního a důchodového pojištění na základě provedené demograficko-ekonomické analýzy, která byla prezentována na konferenci.
„Je všeobecně známo, že Bosna a Hercegovina čelí skutečným demografickým výzvám. Nová analýza, kterou provedla UNFPA a která byla dnes představena, obsahuje doporučení, jak se vypořádat s některými velmi důležitými výzvami, kterým Bosna a Hercegovina čelí, například jak pokračovat ve vyplácení důchodů nebo poskytování odpovídajících služeb zdravotní péče v případě, že dojde ke zdvojnásobení počtu starších lidí v zemi, bude pokračovat negativní přirozený přírůstek a emigrace kvalifikovaných pracovníků v úhrnné míře alespoň 3 % z celkového počtu obyvatel ročně. Kromě toho se diskutovalo o kvalitě a velikosti vzdělávacího systému s ohledem na to, že počet dětí ve školním věku se za posledních několik desetiletí snížil o 30 %. Jsem vděčný vládě České republiky za partnerství s UNFPA při vypracování této důležité analýzy a navrhování konkrétních kroků k dosažení demografické odolnosti Bosny a Hercegoviny,“ řekl John Kennedy Mosoti, zástupce UNFPA v Bosně a Hercegovině.
Autoři zprávy došli k závěru, že demografické změny v BaH budou mít dalekosáhlé důsledky, které ovlivní každý aspekt života. Aby byla zajištěna udržitelnost celého systému veřejných služeb, musí vlády usilovat o posílení lidského kapitálu prostřednictvím rozvoje moderních dovedností u dětí, investic do výzkumu a vývoje a zlepšení služeb preventivní zdravotní péče. Kromě toho je nutné na trhu práce zavést vhodná opatření, která zaktivizují více než půl milionu obyvatel, kteří v současné době nehledají práci ani se nevzdělávají. Vzhledem k tomu, že ženy představují většinu neaktivní populace, musí tato opatření zohledňovat jejich potřeby, které sahají od služeb péče o děti a dospělé až po neformální programy vzdělávání a rekvalifikace, a umožnění rovnováhy mezi pracovním a soukromým/rodinným životem. Je rovněž nutné provést reformy daňového systému s cílem snížit daňové zatížení zaměstnavatelů a zvýšit platy a mzdy pracovníků s cílem usnadnit formální zaměstnávání a omezit šedý trh.
„Bosna a Hercegovina je jednou ze šesti prioritních zemí rozvojové spolupráce vlády České republiky. Jsme rádi, že naší prací a silnými partnerstvími, jako je toto, podporujeme Bosnu a Hercegovinu v procesu přistoupení k EU. Upřímně věřím, že význam analýzy z hlediska dosažení demografické odolnosti Bosny a Hercegoviny bude uznán v nejširším slova smyslu a že budou v tomto směru podniknuty navrhované konkrétní kroky,“ uvedla Ivana Hlavsová, velvyslankyně České republiky v Bosně. a Hercegovině.
Celou zprávu naleznete zde: UNFPA Bosnia and Herzegovina | Effects of Population Changes on the Provision of Public Services in Bosnia and Herzegovina
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.