Skrytý optimismus megatechnologií
Velké technologické firmy již celá desetiletí získávají svou návratností náskok nad jejich protějškem ve formě malých hodnotových společností (viz Odklon od velkého růstu, návrat malých hodnotových akcií?). Do dalšího vývoje by měly promlouvat i valuace technologií. Jak jsou na tom relativně k výnosům dluhopisů?
U akcií se někdy hovoří o ziskových výnosech, což je pouhé obrácené PE. Pokud tedy zisky na akcii dosahují třeba 10 dolarů a cena akcie je 100 dolarů, PE je 10 a ziskový výnos EP 10 %. Jde tedy o valuační měřítko a jeho výši ovlivňuje to samé, co PE - požadovaná návratnost (bezrizikové sazby a rizikové prémie) a očekávaný růst zisků. Čím nižší to první a/nebo vyšší to druhé, o to vyšší PE a nižší EP.
Zdroj: Twitter
Relativně k výnosům vládních dluhopisů megatechnologie od roku 2006 až do roku 2012/2013 postupně zlevňovaly, pak přišel trend růstu těchto relativních valuací, i když doprovázený různými vlnami. Goldman Sachs pak k celému vývoji, a zejména k aktuálním stavu, píše, že rozdíl v EP a výnosech dluhopisů je nyní pod historickým průměrem. Jinak řečeno, megatechnologie jsou relativně k výnosům na dluhopisových trzích docela drahé.
S ohledem na to, pod jakým tlakem se tento segment trhu nějaký čas nachází, to může být až překvapivá informace. Ovšem přesněji bych měl psát „zdají se být drahé“. Narážíme tu totiž na stejný problém, jaký se táhne napříč používání různých valuačních násobků. Respektive napříč přílišným spoléháním se na ně. Z toho, co jsem psal na začátku, je zřejmé, že EP nezáleží jen na výnosech, ale i na rizikových prémiích a očekávaném růstu zisků. Pokud se tedy EP hýbe směrem k výnosům dluhopisů (akcie relativně k nim „zdražují“), může to být prostě dáno tím, že klesají rizikové prémie a/nebo se zlepšuje růstový výhled. Zdánlivá drahost tak může být fundamentálně plně ospravedlněná a dané aktivum na své férové hodnotě.
Graf tak spíše říká, že trhy nyní hodnotí rizikovost a růstový výhled megatechnologií podobně jako v roce 2008, 2010, či 2018. Což v historickém kontextu znamená, že dost optimisticky.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Skrytý optimismus megatechnologií
- Megatechnologie, pak dlouho nic, pak vše ostatní
- Skrytá, ulice v obci Ostrava - Města a obce
- Skrytá nebezpečí dluhopisů
- Skrytá symbolika sériových čísel ? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Námořní přeprava se skrytým potenciálem?
- Společnost skryté památky 2000 , Praha IČO 70803501 - Obchodní rejstřík firem
- Televize mohou v pořadech vysílat skrytou reklamu - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Skrytá tvář řecké krize: Stále víc žen ‚šlape‘, aby měly na jídlo pro děti
- K+S – ignoruje trh velkou skrytou hodnotu?
- Skrytá 39/3, 725 28 Ostrava-Hošťálkovice, objekt - Města a obce
- Skrytá místnost bunkru by mohla ukrývat Jantarovou komnatu
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory