Patria (Patria Finance)
Investice  |  07.11.2022 17:23:00

Sedmdesátá léta a monetární otočka

Anglické slovo „pivot“ je v různých investičních diskusích a analýzách zmiňováno stále častěji. Jako obvykle se vytvořily dva tábory. První z nich tvrdí, že tato „otočka“ ve vývoji sazeb, respektive její jemnější verze ve formě pauzy ve zvedání sazeb, je už plně namístě. Druhý varuje před opakováním sedmdesátých let a radí, aby Fed dál zvedal sazby a utahoval monetární politiku. Co se to ale vlastně tehdy stalo?

BofA v následujícím grafu vypráví příběh monetární otočky sedmdesátých let. A to za pomocí vývoje sazeb, produktu a nezaměstnanosti. Vidíme, jak sazby rostly od roku 1972, první otočka přišla už v roce 1973, rok poté Fed opět sazby prudce nakopl a záhy přišla otočka druhá. Až ta třetí je ze strany BofA vyznačena jako skutečný „pivot“, došlo k němu v době, kdy nezaměstnanost dosáhla 6,6 % a produkt klesal o téměř 2 %:
05
Zdroj: Twitter

Z grafu je vidět, že produkt začal ztrácet na síle až se zpožděním za prvním zvednutím sazeb a nezaměstnanost reagovala s ještě větším zpožděním. To samé platí o obratu v těchto proměnných, ke kterému došlo po onom pivotu. Abychom ale v této souvislosti přímo hovořili o zpoždění ve fungování monetární politiky a dělali nějaké silnější a konkrétnější závěry, muselo by vše ostatní být konstantní, včetně fiskální politiky a třeba cen ropy. Což rozhodně nebylo a i proto podle mne nenajdeme nějaký obecně přijímaný a nikde nerozporovaný příběh o tom, co se tehdy vlastně stalo.

Nicméně, hlavní rysy onoho příběhu jsou takové, že Fed tehdy otočil příliš brzy. Inflace sice nabrala směr dolů, ale pak se zase zvedla. Což si nakonec vyžádalo mnohem razantnější monetární zásah, který už probíhal pod taktovou pana Volckera (v grafu již nevyznačeno). Vývoj inflace ukazuje druhý dnešní graf:
06
Zdroj: Twitter

Míru uvolněnosti, či utaženosti monetární politiky není dobré posuzovat podle toho, kam jdou sazby. Ty mohou stoupat a přitom se stále nacházet v oblasti monetární expanze. A naopak. Ku pomoci tu mohou být odhady sazeb neutrálních, které ale v prostředí inflačního šoku mohou být ještě méně spolehlivé než normálně. Postupně se o nich také přestává hovořit a za měřítko tu začínají být sazby reálné – s tím, že monetární politika bude restriktivní v případě, že se reálné sazby dostanou někam nad nulu. Kolem roku 1975 vyznačeném v grafu přitom byly znatelně v záporu. Nyní v plusu také ještě nejsou, pokud nepoužíváme místo inflace nějaká vzdálenější inflační očekávání.

Jedním z nejznámější zastánců teze „dál zvedat“ je Larry Summers, který před neadekvátní poptávkovou (fiskální a monetární) stimulací a následně vysokou inflací varoval již na počátku roku 2021. Opačný názor nyní hájí třeba mezi investiční veřejností neméně známý Jeremy Siegel. Ten přitom dříve podobně jako Summers důrazně varoval před inflačními tlaky. Ovšem nyní už vidí známky jejich výrazného slábnutí a Fed podle něj dělá stejnou chybu jako předtím, jen zrcadlově obrácenou – předtím to přehnal se stimulací, nyní s kontrakcí. Ani jednoho tedy nelze považovat za inflačně laxního, oba mají fůru zkušeností a vstřebané teorie. A nyní se jejich názory úplně odlišují. Co to ukazuje?

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Po 16:59  Silný obrat na trhu s kakaem X-Trade Brokers (XTB)
Po 16:48  Oslabí japonský jen na 160 USD/JPY? (video) X-Trade Brokers (XTB)
Po 16:38  Akciové trhy zahájily nový týden růstem (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688