Tuzemský i německý průmysl v září pozitivně překvapil (Komentář)
Průmyslová produkce v ČR klesla v září meziměsíčně o 0,2 % po předchozích 0,8 %. V meziročním vyjádření její růst zpomalil z 10,3 % na 8,3 %, zatímco se čekalo 7,2 % (NSA). Směrem vzhůru meziroční dynamiku nadále tlačí nízká srovnávací základna loňského roku. Za pozitivní překvapení se zářijový výsledek dá považovat i s ohledem na minulý týden zveřejněný předběžný odhad HDP, podle kterého tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,4 %. V samotném zpracovatelském průmyslu se produkce v září meziměsíčně snížila o 0,1 %, zatímco ještě v srpnu rostla svižným tempem o 1,7 %. Nebýt automobilového průmyslu, který rostl meziměsíčně o 1 %, byl by pokles průmyslové produkce hlubší. Pozitivní vliv na výrobu automobilů mají hlavně obnovené dodávky výrobních vstupů v souvislosti s pokračujícím odezníváním problémů v dodavatelských řetězcích. Pokles produkce nadále vykazují zejména energeticky náročná odvětví jako je hutnictví, slevárenství a těžké strojírenství. Tuzemský průmysl zatím zůstává poměrně odolný, trend jeho vývoje je však negativní. To souvisí s poklesem poptávky po průmyslovém zboží vlivem vysoké inflace a zvýšené ekonomické nejistoty. Hodnota průmyslových zakázek sice pokračovala v meziměsíčním růstu (v září o 4 %), to však pravděpodobně souviselo se zvyšujícími se cenami průmyslové produkce. Například v Německu, kde jsou tyto údaje očištěny o vliv cen, klesl v září objem nových zakázek o výrazná 4 % po předchozím poklesu o 2 %. Více jsme zářijová data z reálné ekonomiky komentovali zde https://bit.ly/3takU3z.
Pozitivně překvapila i německá průmyslová produkce a důvěra investorů Sentix. Německá průmyslová produkce se v září meziměsíčně zvýšila o 0,6 %, když se čekal růst o 0,1 %. Také zde mělo pozitivní vliv oživení produkce automobilového průmyslu, která vzrostla meziměsíčně o 9,3 %. V případě indikátoru důvěry investorů v eurozóně Sentix pak došlo k nárůstu ze říjnových -38,3 b. na listopadových -30,9 b. oproti očekávaným-35,0 b.
Americký dolar dnes oslabil. Proti společné evropské měně odepsal zhruba 0,4 %, když se v odpoledních hodinách pohyboval poblíž parity. Ze slabšího dolaru těžil také středoevropský region. Maďarský forint a česká koruna proti euru posílily o zhruba 0,4 %, výjimkou byl pouze polský zlotý, který zůstal zhruba beze změny. Kurz tuzemské měny poblíž 24,30 CZK/EUR je nejsilnější úroveň za posledního zhruba půl roku.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?