ESTA - cestování do USA v rámci bezvízového styku - Od května 2022 se poplatek zvýšil na 21,00,- USD.
ESTA - cestování do USA v rámci bezvízového styku
21.02.2014 / 03:00 | Aktualizováno: 03.11.2022 / 17:18
Cestující do USA v rámci bezvízového styku musejí mít autorizaci ESTA
Oficiální informace o elektronické cestovní registrace ESTA najdete na stránce ESTA https://esta.cbp.dhs.gov/, na které žádost ESTA vyplňujete nebo níže v češtině si můžete přečíst, kdo může cestovat s registrací ESTA a jak je zpoplatněna.
Poplatek za ESTA
Od 8. září 2010 je cestovní registrace ESTA zpoplatněna. Od května 2022 se poplatek zvýšil na 21,00,- USD. Tento poplatek se skládá ze dvou částí:
- Poplatek za zpracování
Všichni žadatelé, kteří žádají o elektronickou cestovní registraci budou muset zaplatit poplatek za zpracování žádosti. Poplatek je $4.00. - Poplatek za schválení
Pokud je vaše žádost schválena a obdržíte souhlas k cestě do Spojených států v rámci bezvízového programu, bude vám z kreditní karty odečten další poplatek za schválení 17,00,- USD. Pokud je vám žádost zamítnuta, bude vám účtován pouze poplatek za zpracování žádosti.
Poplatek lze zaplatit platnou platební kartou (MasterCard, VISA, American Express, Discover (pouze JCB nebo Diners Club) a také formou PayPal.
Do USA můžete cestovat bez víz, pokud splňujete následující POŽADAVKY:
-
Jste občanem České republiky nebo další z výše uvedených zemí.
-
Vlastníte platný biometrický pas (české úřady vydávají biometrické pasy od září 2006).
-
Plánujete cestovat to Spojených států na krátkou služební nebo turistickou cestu, nebo chcete v USA pouze přestupovat.
-
Váš pobyt v USA nepřesáhne dobu 90 dnů.
-
Máte zakoupenou zpáteční letenku prokazující, že opustíte Spojené státy během 90 dnů.
Od 21.1.2016 platí změněné podmínky pro cestování v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3.2011 do KLDR, Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Súdánu nebo od prozatím blíže neurčeného data na Kubu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program, resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum (např. obchodní B1 nebo turistické B2). Stejné omezení se týká i občanů ČR, kteří jsou zároveň občanem Iráku, Sýrie, Súdánu nebo Íránu. Výše uvedené omezení se netýká zaměstnanců státní správy ČR a příslušníků Armády, pracovníků humanitárních organizací a osob, které do uvedených zemí cestovaly za prokazatelně obchodním/služebním účelem. Pokud jste tedy Kubu navštívili, a tudíž je možné, že nesplňujete podmínky programu ESTA, doporučujeme si s dostatečným časovým předstihem před plánovanou cestou do USA požádat o vízum na Velvyslanectví USA v Praze.
Nejčastěji pokládané otázky v souvislosti s bezvízovým programem ESTA naleznete v následujícím odkazu z webové stránky US Customs and Border Protection "NEJČASTĚJI KLADENÉ OTÁZKY".
Elektronické cestovní povolení ESTA může být zamítnuto z několika důvodů. Jedná se především o nesplnění požadovaných podmínek (zamítnutá ESTA nebo US víza, vykonávání pracovní činnost v USA bez řádného oprávnění nebo vízového statusu, překročení povolené doby pobytu, vyhoštění z USA v minulosti), dále chybné údaje, záznamy v trestním rejstříku nebo neplatnost dokladů. V některých případech lze podat odvolání.
V přiloženém odkazu naleznete více informací, za jakých podmínek může být ESTA zamítnuta a jak postupovat v případě zamítnutí https://esta.click/en/blog-en/esta-authorization-denied.
POSTUP při vyplňování cestovní registrace ESTA:
-
Ujistěte se, že vlastníte biometrický pas.
-
Vyplňte registraci ESTA na adrese https://esta.cbp.dhs.gov/
-
K usnadnění procesu autorizace doporučuje americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS) registrovat se v systému nejpozději 72 hodin před cestou. Nicméně žádosti mohou být v rámci bezvízového programu podány kdykoliv před cestou do Spojených států.
-
Dle instrukcí uvedete v registraci ESTA tyto údaje: jméno, datum narození a informace o pase. Číslo letu a adresa pobytu ve Spojených státech jsou informace dobrovolné. Budete však muset zodpovědět dotazy týkající se nakažlivých chorob, případného trestního stíhání a mimo jiné i dotazy ohledně zamítnutí předešlých žádostí o vízum nebo deportace.
-
Žádost o autorizaci ESTA je nutné vyplnit bez české diakritiky. Povinné jsou odpovědi pouze na otázky, které jsou označené červenou hvězdičkou. Všechny ostatní odpovědi jsou dobrovolné.
UPOZORNĚNÍ: Děti, i když cestují s rodiči, musí získat samostatné povolení přes systém ESTA na svůj vlastní biometrický pas.
Po vyplnění a zaslání žádosti obdržíte jedno z následujících vyrozumění:
-
Registrace odsouhlasena: Můžete cestovat do USA bez víz. Stránku s odsouhlasenou registrací ESTA doporučujeme vytisknout a vzít s sebou v den odletu na letiště. Musíte mít zakoupenou zpáteční letenku prokazující, že opustíte Spojené státy během 90 dnů.
-
Registrace se projednává: Kontrolujte webové stránky ESTA pro zjištění aktuálního stavu žádosti. Vyrozumění dostanete nejpozději do 72 hodin.
-
Cesta nepovolena: Nemůžete cestovat bez víz. V tomto případě musíte zažádat o víza na velvyslanectví USA. Žadatelé, kterým bylo v minulosti vízum zamítnuto, s největší pravděpodobností obdrží odpověd’ “Cesta nepovolena”.
UPOZORNĚNÍ: Vyrozumění o žádosti obdržíte přímo na stránkách ESTA, nikoliv e-mailem!
Platnost registrace ESTA:
-
Každá žádost odsouhlasená systémem ESTA bude platná po dobu dvou let nebo do vypršení platnosti pasu, pokud se tak stane dříve.
-
Během platnosti cestovní registrace ESTA můžete vycestovat do Spojených států opakovaně.
-
Povolení přestává být platné, změníte-li jméno nebo občanství.
-
Pokud změníte své cestovní plány, můžete informace ve formuláři ESTA aktualizovat tak, že se vrátíte na stránky: https://esta.cbp.dhs.gov/ a zvolíte “Aktualizovat nebo zjistit stav”.
Bližší informace o cestování bez víz se dozvíte ve video průvodci vyplněním elektronického formuláře ESTA.
Zrušení papírových formulářů pro cestující s ESTA
Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost USA zrušilo v roce 2010 povinnost vyplňovat příletový/odletový formulář (označení I-94W Nonimmigration Visa Waiver Arrival/Departure Record) pro cestující v rámci Programu bezvízového styku (Visa Waiver Program, VWP), do kterého patří i čeští občané.
Cestující budou nyní zadávat své základní údaje a informace o svém cestě pouze prostřednictvím Elektronického systému cestovní autorizace (ESTA) před cestou to Spojených států. Omezí se tak zbytečné úkony a zvýší se také ochrana citlivých osobních údajů, protože americká Celní a pohraniční stráž (U.S. Customs and Border Protection, CBP) shromažďuje údaje z ESTA na zabezpečných serverech.
Povinnost vyplnit formulář Celní deklarace i pro cestující s ESTA
Všichni cestující směřující do USA bez ohledu na to, zda jedou na registraci ESTA nebo na vízum, musejí vyplnit formulář Celní deklarace (CBP form 6059B), který obdrží od palubního personálu v letadle či na lodi.
Více informací naleznete na webové stránce Velvyslanectví USA v Praze nebo na www.cbp.gov/esta, a více informací ohledně bezvízového programu naleznete na https://www.cbp.gov/travel/international-visitors/visa-waiver-program.
UPOZORNĚNÍ - Schválené povolení ESTA vám umožní cestovat do amerického vstupního odbavovacího prostoru (zpravidla na letiště) a požádat o povolení ke vstupu do USA. Schválené povolení ESTA ovšem nezaručuje vstup do USA. Úředníci Celní a pohraniční ochrany (CBP) jsou oprávněni při vstupním pohovoru povolit nebo zamítnout vstup do USA.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
?