mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  23.09.2022 09:56:00

Podmínky cestování na Tchaj-wan a návratu do ČR - S platností od 12. září 2022 se obnovuje bezvízový styk i pro nerezidenty pro cizince z některých zemí včetně ČR

COVID19 - aktuální podmínky cestování na Tchaj-wan a návratu do ČR

17.05.2021 / 11:30 | Aktualizováno: 23.09.2022 / 09:56

S platností od 12. září 2022 se obnovuje bezvízový styk i pro nerezidenty pro cizince z některých zemí včetně ČR - zvláštní povolení k cestě na Tchaj-wan již není vyžadováno!

Všichni cestující přijíždějící na Tchaj-wan jsou však stále povinni (bez ohledu na absolvovaná očkování či prodělanou nemoc):
- vyplnit on-line formulář ne dříve než 48 hodin před vstupem na Tchaj-wan s nahlášením místa karantény
- po příletu absolvovat PCR test na letišti
- po příletu absolvovat karanténu v režimu 3+4 v domácím či zvláštním hotelovém prostředí

Při pobytu na Tchaj-wanu:
- platí povinnost zakrytí úst a nosu všude včetně venkovních prostor s výjimkou konzumace jídla a nápojů a provozování venkovního sportu
- je prokázání o prodělaném očkování/ PCR testu vyžadováno zcela výjimečně
- se na prodělání onemocnění či prokázání hladiny protilátek nebere zřetel
- jsou osoby s prokázaným onemocněním 7 dní v domácí izolaci s následnými 7 dny zpřísněného režimuVSTUP NA ÚZEMÍ TCHAJ-WANU

Od 12. 9. 2022 se nevyžaduje žádné zvláštní povolení (tzv. covidové vízum) pro státní příslušníky zemí Schengenu, Velké Británie, Irska, USA, Kanady, Nového Zélandu, Austrálie a zemí diplomatických spojenců (Marshallovy ostrovy, Nauru, Palau, Tuvalu, Eswatini, Vatikán, Belize, Guatemala, Haiti, Honduras, Paraguay, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie a Svatý Vincenc a Grenadiny). Tranzit přes Tchaj-wan je umožněn všem cestujícím.

Před příletem na Tchaj-wan je třeba vyplnit on-line formulář Quarantine System for Entry. Formulář je dostupný dle nahlášeného čísla letu ne dříve než 48 hodin před vstupem na Tchaj-wan. Po řádném vyplnění formuláře přichází potvrzovací sms, kterou je třeba dle instrukcí letištního personálu po příletu rozkliknout, potvrdit přílet a výsledným potvrzením v mobilním telefonu se nadále prokazovat v průběhu karantény.

Osvědčení o negativním výsledku PCR testu před příletem SE JIŽ NEVYŽADUJE; všichni cestující však podstupují PCR test na letišti po příletu. Jedná se o metodu odběru vzorku slin, přičemž u malých dětí, které nejsou schopné odevzdat potřebné množství slin, je prováděn výtěr z krku.

Všichni přijíždějící na Tchaj-wan musí absolvovat 3denní karanténu, jejíž dodržování je přísně kontrolované pomocí signálu mobilního telefonu (cestující, kteří nedisponují tchajwanskou sim kartou, si ji pořídí na letišti). Po karanténě následuje 4denní období tzv. self-health managementu, kdy je možné docházet do zaměstnání a na nákup potravin, ale nelze navštívit místa se zvýšenou kumulací osob včetně škol a restaurací.

Přijíždějící mohou absolvovat karanténu doma nebo v bydlišti rodiny nebo přátel za podmínky nesdílení domácnosti s dalšími osobami (tj. jedna osoba na domácnost). V ostatních případech by měla být karanténa absolvovaná v karanténním hotelu. Toto neplatí pro osoby přijíždějící společně - ty mohou trávit karanténu ve společné domácnosti. Období self-health managementu je již možné trávit ve společné domácnosti s rodinou či přáteli za podmínky samostatné místnosti pro dotyčnou osobu.


OČKOVANÉ OSOBY

V běžném životě je prokázání o absolvovaném očkování vyžadováno zcela výjimečně (některé noční kluby a bary, některá fitness centra, některé hromadné akce). Jedná se o rozhodnutí konkrétních podniků, které není centrálně nařízeno.

Míra proočkovanosti je na Tchaj-wanu velmi vysoká včetně dětské populace.


TESTOVANÉ OSOBY A OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM (A OSTATNÍ)

Výsledky PCR testů se používají jen zcela výjimečně jako ekvivalent zakončeného očkování tam, kde je očkování vyžadováno. Prodělání nemoci je irelevantní.

 


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Tchaj-wan ustoupil v dubnu 2022 od nulové tolerance vůči onemocnění Covid-19 a v průběhu měsíce zažil prudký nástup nákazy z jednotkových hodnot na desítky tisíc případů denně. Přesto nepřikračuje k zásadním opatřením - hromadné akce stále mohou probíhat, ovšem někteří organizátoři je ruší z vlastní iniciativy. Centrální uzávěra škol neprobíhá, ale mnoho škol je zavřených z důvodu případů nákazy.

Trasování bylo zrušeno, ale obvykle se u vchodů do pracovišť a obchodů měří tělesná teplota a aplikuje dezinfekce na ruce. Roušky jsou nezbytné i ve venkovních prostorách s výjimkou konzumace potravin a nápojů a provozování venkovních sportovních aktivit včetně turistiky a pobytu na pláži.

Upozorňujeme, že z důvodu uzávěry hranic je omezené množství mezinárodních leteckých spojení, což se projevuje nejen na osobní dopravě, ale také na doručování poštovních zásilek a zboží.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Aktuálně se pravidla pro osoby v karanténě či izolaci mění velmi často. V zásadě platí možnost pro bezpříznakové jedince se separovat v domácím prostředí při nákaze na místě, a to po dobu 7 dnů následovaných dalšími 7 dny self-health managementu. Při pozitivním testu po příletu je dotyčný vždy umístěn do hromadného karanténního zařízení (tedy ani do karanténního hotelu) a propuštěn až po dvou po sobě jdoucích negativních testech.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Internetové stránky tchajwanských institucí:

Zvláštní informační portál tchajwanské administrativy o epidemii Covid-19

Center for Disease Control

Bureau of Consular Affairs

Immigration Agency

 

Podrobnosti týkající se aktuálního nařízení naleznete na tomto konkrétním odkazu tchawanské instituce Taiwan Centers for Disease Control.


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky

Seznam tchajwanských nemocničních zařízení, kde je možné podstoupit RT-PCR test naleznete v příloze.

 

přílohy

RT-PCR testy - seznam nemocničních zařízení - 605 KB PDF (Acrobat dokument) 9.2.2021
https://www.mzv.cz/file/4205440/DESIGNATED_HOSPITALS_COVIV_19_PCR_TESTING.pdf


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy k cestování
?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688