Papíroví draci
Nový výzkum Luise Martineze se to snaží zjistit. Porovnal satelitní snímky nočních světel a jejich jasu v jednotlivých zemích s vykazovaným HDP. Zkombinoval je s údaji thinktanku Freedom House o politických systémech zemí. Za předpokladu, že nejdemokratičtější země uvádějí údaje o růstu přesně, použil satelitní údaje k odhadu, zda ostatní země uvádějí podhodnocené nebo nadhodnocené údaje HDP. Co zjistil?
Ukázalo se, že diktátory uváděný HDP rostl obvykle mnohem rychleji, než by odpovídalo satelitním snímkům jejich zemí. Rozdíl nevysvětlí jiná struktura ekonomiky nebo nižší průměrný příjem obyvatel. Zvláštní vzorce v údajích naznačují, že příčinou je manipulace.
Např. nesrovnalosti se nejčastěji vyskytovaly ve složkách HDP, které se nejsnáze manipulují: investice a a vládní výdaje. Dále, zkreslení se zvyšovalo poté, co země ztratila nárok na mezinárodní pomoc.
Diktátoři nejsou žádní troškaři: kumulativní růst HDP mezi lety 2002 a 2021 dosáhl v těchto zemích 147% podle oficiálních čísel. Po zohlednění manipulace se ale snížil na polovinu: 76%.
Vysvětlení je jednoduché: příležitost a motiv. Zpochybňovat oficiální linii a čísla je nebezpečné. A autokratické režimy mají silnou motivaci vykazovat zdravý růst: jeho absence je považována za známku neschopnosti nebo slabosti, což si diktátoři nemohou dovolit.
Jak tedy brát údaje HDP z těchto zemí? Jako orientační. A je potřeba je porovnávat s dalšími indikátory, jako například spotřeba elektřiny. Minimálně do té doby, než začnou být taky manipulované.
Tento výzkum vlastně říká, že globální HDP je výrazně nižší, než se uvádí. Toto snížení nezmění životní úroveň a problémy, který lidé a země čelí. Změní ale poměrové ukazatele, které mohou měřit úroveň rizika: například úroveň zadlužení k HDP.
A taky to znamená, že dohánění vyspělých zemí některými nesvobodnými státy je z velké míry pouze papírové. Díky své velikosti a rozsahu manipulací vyniká Čína. Ta i preventivně snížila o desítky tisíc počet ekonomických indikátorů.
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?