Export (export.cz)
Ze světa  |  25.10.2022 16:42:32

Zambie jedná s věřiteli, hledá cestu z dluhové krize

Nedávné získání záchranného úvěru Mezinárodního měnového fondu a probíhající jednání se zahraničními věřiteli dávají naději na vyřešení svízelné dluhové situace Zambie. Zlepšení úvěrového hodnocení země by se mělo odrazit také v rozšíření možností pro uplatnění zahraničních dodavatelů zboží do Zambie.

Ilustrační foto: Shutterstock

Z důvodu dlouhodobého nezodpovědného zadlužování a strukturálních ekonomických problémů, zvýrazněných dopady pandemie covid-19, přestala být Zambie na podzim 2020 schopna splácet své dluhy vůči zahraničním věřitelům. Její úvěrový rating se propadl a výrazně se jí tak zhoršil přístup k dalšímu mezinárodnímu financování. Od té doby hledá cestu z krizové situace. Dosáhla odložení splátek v rámci programu skupiny zemí G20, spuštěného v reakci na pandemii, a zintenzivnila jednání o poskytnutí překlenovacího úvěru ze strany Mezinárodního měnového fondu. Do voleb v roce 2021 se ovšem jednání neposunula příliš vpřed, neboť vláda nebyla ochotna přijímat nepopulární úsporná opatření. Skutečnou vůli situaci řešit prokázala až nová vláda, jmenovaná v září 2021.

Podmínky mezinárodních věřitelů

O rok později, poté, co Zambie dosáhla předběžné dohody s mezinárodními věřiteli o principech řešení zadlužení, schválila Rada Mezinárodního měnového fondu úvěr v rámci programu tzv. rozšířené úvěrové facility ve výši 978,2 milionu SDR, tedy přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů, v průběhu 38 měsíců. Zambii byla v září 2022 vyplacena první splátka ve výši přibližně 185 milionů dolarů, další tranše mají být vypláceny v pololetních intervalech v závislosti na průběžném plnění podmínek programu. Jeho cíli jsou obnovení rozpočtové a dluhové udržitelnosti, zlepšení řízení a transparentnosti dluhu, zvýšení sociálních výdajů, posílení správy veřejných financí, měnové politiky a statistického výkaznictví. V kontrastu k hlubokým rozpočtovým deficitům ve výši okolo 10 procent HDP v posledních letech má Zambie do roku 2025 dosáhnout primárního přebytku rozpočtu ve výši 3,2 % HDP.

Znovuzavedení některých daní

Prvním důležitým krokem ke konsolidaci veřejných financí bylo znovuzavedení DPH a spotřební daně z pohonných hmot, jejichž výběr minulá vláda pozastavila. Dalším požadavkem Mezinárodního měnového fondu je reforma finančně mimořádně náročného programu státních dotací na osiva a hnojiva, z něhož dnes profituje více než milion drobných zemědělců, a zvýšení tarifů za odběr elektřiny pro domácnosti a firmy na úroveň, která pokryje výrobní náklady. Státní elektrárenská společnost ZESCO tak přestane kumulovat dluhy, které dnes přesahují miliardu dolarů. Zambijská vláda také zrušila již dojednané, avšak doposud nevyplacené úvěry na infrastrukturní projekty ve výši dvou miliard dolarů, převážně od čínských subjektů. Další úvěry mají být čerpány již jen od oficiálních věřitelů za zvýhodněných podmínek, nikoli od komerčních subjektů.

Čínská brzda

Mezitím pokračují jednání vlády s věřiteli. Z více než 17 miliard dolarů zahraničního veřejného dluhu Zambie připadá přibližně třetina na Čínu. Ta proto projevuje největší zdrženlivost vůči možnosti odpuštění dluhu. Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu nicméně bude třeba pro obnovení dluhové udržitelnosti restrukturalizovat závazky ve výši nejméně 8,4 miliardy dolarů formou odkladu splátek, úlev na úrocích a dalších podmínkách splácení či částečného odpuštění dluhů. Zambijská vláda chce dosáhnout do konce prvního čtvrtletí příštího roku dohody s oficiálními věřiteli a poté za obdobných podmínek se soukromými věřiteli, tj. zahraničními bankami a investičními společnostmi, držícími zambijské eurobondy.

Šance na lepší úvěrový rating

Je zřejmé, že jednání s věřiteli budou ještě dlouhá a obtížná. Získání úvěru Mezinárodního měnového fondu a zahájení ekonomických reforem jsou nicméně zásadním krokem pro obnovení důvěry zahraničních  věřitelů a investorů. Výhledově by tento proces měl vést ke zlepšení úvěrového ratingu Zambie a dalších souvisejících ukazatelů, jako je hodnocení teritoriálního rizika OECD. To je určující mj. pro pojišťování exportního ?nancování ze strany Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), kde Zambie v roce 2019 klesla do sedmé, tedy nejrizikovější kategorie.

Zlepšení klasifikace Zambie by tak otevřelo nové možnosti pro financování exportu českých firem do této země. Dalším efektem, který lze již částečně pozorovat, je zvýšená ochota mezinárodních finančních institucí a donorů poskytovat Zambii podporu formou úvěrů či grantů zejména v oblasti sociálních výdajů, což může znamenat příležitosti i pro české dodavatele například v oblasti zdravotnictví.

Václav Kuželka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Lusace

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688